Τετάρτη 1 Ιουνίου 2022

Πρωτιές και διακρίσεις των Ευρυτάνων δρομέων

Πλούσια ήταν η παρουσία των Ευρυτάνων δρομέων τις προηγούμενες ημέρες. Στον αγώνα Armeno Gate Trail Race που έγινε στον Δήμο Καρύστου και τη διαδρομή των 28 χιλιομέτρων ο Δημήτρης Ελευθερίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 2:37:57, πετυχαίνοντας μια ακόμη μεγάλη διάκριση.

Στο μίτινγκ "Ζαχαριάδεια" της Θεσσαλονίκης στα 1500 μέτρα, η Ματίνα Νούλα του Ηρακλή έφτασε στο χάλκινο μετάλλιο στις γυναίκες με 4:4:21.

Στο 6ο No Finish Athens του ΟΑΚΑ που έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα η Φωτεινή Κολόκα κάλυψε συνολικά 72 χιλιόμετρα σε 61:21:24 (100 hours charity). Επιπρόσθετα ήταν 1η στον αγώνα των 11 χιλιομέτρων του Armeno Gate Trail Race με 01:16:00

Στο Μέτσοβο και στο 10ο ursa trail υπήρχε πολλαπλή Ευρυτανική συμμετοχή. Στη διαδρομή των 40 χιλιομέτρων ο Ανδρέας Σιταράς ήταν 148ος με 6:58:36 και ο Νίκος Λιάπης 159ος με 7:06:56.

Η Δήμητρα Μπίκα στον αγώνα Katara Vertical 4,6 χιλιομέτρων ήταν 1η με 0:50:02.

Ο Γιώργος Χαβέλος στην ίδια διαδρομή αναδείχτηκε 34ος με 1:04:41 και o Ηλίας Αποστόλου και 35ος με 1:04:44.