Με εκκίνηση και τερματισμό τη Δομνίστα διεξήχθη την Κυριακή 12 Ιουνίου ο αγώνας των 30 χιλιομέτρων του Evrytania Trail Races. Μετά τις 108 συμμετοχές των 12 χιλιομέτρων στη μεγάλη διαδρομή έλαβαν μέρος 83 δρομείς.
Νικητής αναδείχτηκε ο Ηλίας Σαγκριώτης με 2:51:53, με δεύτερο τον Στέλιο Πετρούτσο με 2:52:33. Τρίτος ήταν ο Γεράσιμος Φόρτης με 2:55:42. Ο Πετρούτσος να αναφερθεί πως είχε πρωτεύσει μια ημέρα νωρίτερα στα 12 χιλιόμετρα.
Στις γυναίκες η πρωταθλήτρια Παναγιώτα Δημακάκου πρώτευσε με 3:30:58, ενώ η Κρικελλιώτισα Κωνσταντίνα Φούντα ήταν δεύτερη με 4:00:53. Τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη Στεργιοπούλου με 4:00:53.
Η διοργάνωση που έγινε από τον σύλλογο Ε4-Πανταβρέχει (Επικεφαλής της διοργάνωσης ο Πρόεδρος Γιώργος Τσακίρης) σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και τον Δήμο Καρπενησίου πλησίασε τις 200 συμμετοχές και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία μέσα στο ελατοσκεπαστο Ευρυτανικο δάσος.
Στις φωτογραφίες ο Aντιπεριφερειάρχης Ευρυτανίας Άρης Τασιός, ο Δήμαρχος Καρπενησίου Νίκος Σουλιώτης και ο Αντιδήμαρχος Καρπενησίου Παντελής Χαλκιάς κατά τις απονομές, ενώ στη φωτογραφία με την αργυρή Ευρυτάνισσα Φούντα διακρίνεται η Δημοτική Σύμβουλος Βούλα Τσιτούρη και ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης Δήμου Καρπενησίου Δημήτρης Λερογιάννης.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgP-fZrEZHtPTKRESgFvhw5n0P4K8hiNysMHNHcGsbhfGpjM2ba6Dn0jxU5TdYRYklrDVNEbW4TE4rdm6C5Ge1Th9DAp-wrf7wErCHtsxHJLpgRpm9udFJLgcDnfhMXiqlMzJn8pg_k51bvXO3ioUVeQGfBgHOI7Na6mI3IeKqEpywuN9Faoi6FVQz-/s320/286055863_1261737330900015_935329488655224479_n.jpg)
Αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ: https://ftt.gr/1st-evritania-trail-races/