Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021

Σπουδαία νίκη του Λεβαδειακού με 90λεπτο του Λιάγκα

Οι πράσινοι με τα γκολ των Πολέτο, Παναγιώτου και Δούμτσιου επικράτησαν με 3-2 του Ολυμπιακού. Σεμέδο και Λόπες τα γκολ για τους ερυθρόλευκους.

Ενας εκπληκτικός Λεβαδειακός κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 3-2 του Ολυμπιακού στον αγώνα που έγινε στο δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς «Λάμπρος Κατσώνης», για την 1η αγωνιστική, του Στ’ (6ου) γύρου (φάση των «16»), του κυπέλλου Ελλάδας 2021-2022 και έτσι απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8».

Οι παίχτες του Λεβαδειακού μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό με 2-0!

Αυτό τους έδωσε τεράστια ώθηση για τη συνέχεια, έκαναν μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση και έτσι πήραν δίκαια, μια πάρα πολύ μεγάλη (και ιστορικής αξίας) νίκη.

Τα γκολ για τους πράσινους πέτυχαν ο Πολέτο στο 3’, το 1-0, ο Παναγιώτου στο 6’ (φωτο), το 2-0 και ο Δούμτσιος στο 61’ το 3-2.

Για τους φιλοξενούμενους ο Σεμέδο στο 26’ έκανε το 2-1 και ο Λόπες στο 63’ έκανε το 3-2.

Τα γκολ

3’ Γκολ για τον Λεβαδειακό, 1-0, Πολέτο! Εκπληκτική κίνηση από αριστερά από τον Λινάρδο, έδωσε στον Πολέτο, έγινε το λάθος από τον Σεμέδο, ο Πολέτο μπήκε στην περιοχή, έκανε μια εκπληκτική ντρίμπλα στον Κούντε και από πολύ πλάγια θέση, με εκπληκτικό πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-0!!!!!

6’ Γκολ για τον Λεβαδειακό, 2-0, Παναγιώτου! Με εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ με το αριστερό από δεξιά, από τον Παναγιώτου, η μπάλα κατευθείαν στο τέρμα και 2-0 (φωτο)!

26’ Γκολ για τον Ολυμπιακό, Σεμέδο, 2-1! Φάουλ για τον Ολυμπιακό από πλάγια, δεξιά. Το εκτέλεσε ο Βρουσάι με ωραίο φαλτσαριστό, πλασέ, έκανε το γέμισμα, ο Σεμέδο, ο οποίος είχε προωθηθεί, στο πρώτο δοκάρι, αμαρκάριστος, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαμασά ο οποίος δεν έπεσε καν καθώς ήταν πάρα πολύ δυνατή και 2-1 και νέο ενδιαφέρον στο ματς.

61’ Γκολ για τον Λεβαδειακό, Δούμτσιος, 3-1! Κόρνερ για τον Λεβαδειακό από δεξιά, αρχικά απομάκρυναν οι αμυντικοί, ο Μουτίνιο από τον άξονα έπιασε κακό σουτ, η μπάλα πήγε αριστερά, ο Χάμοντ ήταν μόνος εκεί, έκανε τη σέντρα, στην καρδιά της άμυνας ο Δούμτσιος μόνος μέσα στην περιοχή έκανε την καρφωτή κεφαλιά και 3-1!

63’ Γκολ για τον Ολυμπιακό, Λόπες 3-2! Ο Ονιεκούρου από αριστερά, έκανε ην παράλληλη, ο Λόπες στο δεύτερο δοκάρι, μόνος, φάτσα με το τέρμα, έπιασε το δυνατό σουτ με το δεξί, κανένα περιθώριο αντίδρασης και 3-2!

Πως ξεκίνησαν

Για τον Λεβαδειακό ο Γιάννης Ταουσιάνης ξεκίνησε τον Σαμασά στο τέρμα και σε διάταξη «4-2-3-1» τους: Βλάχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Παναγιώτου στην άμυνα, Μεχία, Νίκας (ανασταλτικοί), Νίλι, Λινάρδος, Βρακάς (επιτελικοί) και Πολέτο στην επίθεση.

Στον πάγκο κράτησε τους: Στογιάνοβιτς – Μπαχανάκ, Χάμοντ, Μουτίνιο, Αλμπάνης, Βήχος, Δούμτσιος, Μυτίδης και Τζημόπουλος.

Για τον Ολυμπιακό ο Πέντρο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Κρίστινσον στο τέρμα και σε διάταξη επίσης «4-2-3-1» τους: Ανδρούτσος, Σεμέντο, Μάρκοβιτς, Αποστολοπουλος στην άμυνα, Κουντέ, Σουρλής (ανασταλτικοί), Βρουσάι, Μπα, Ονιεκούρου (επιτελικοί) στη μεσαία γραμμή και Τικίνιο στην επίθεση.

Στον πάγκο κράτησε τους: Τζολάκης  –  Μπουχαλάκης, Λόπες, Ξενιτίδης, Μπαγκαλιάνης, Νίκολιτς, Μαρίνος, Κίτσος και Κωστή.

Διαιτητές

Διαιτητής ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης από την Ε.Π.Σ. Χαλκιδικής.

Βοηθοί διαιτητές ο Θεόφιλος Μωυσιάδης από την Ε.Π.Σ. Ηπείρου (Ιωαννίνων) και ο Θεόδωρος Τζιουβάρας από την Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Αναπληρωματικός διαιτητής ο Ανδρέας Γκάμαρης από την Ε.Π.Σ. Αθηνών.

Παρατηρητής διαιτησίας ο Νίκος Ιωσηφόγλου από την Ε.Π.Σ. Αθηνών.

Το φιλμ του ματς

Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.

Το καλύτερο ξεκίνημα για τους πράσινους!

5’ Ο Πολέτο ξέφυγε και πάλι από τον Σεμέδο από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Νίκας έτρεξε, έπιασε το σουτ, η μπάλα σε σώματα, το νέο σουτ από τον Νίλι, η μπάλα κόντρα ρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ από δεξιά για τους πράσινους.

6’ Γκολ για τον Λεβαδειακό, 2-0, Παναγιώτου! Με εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ από τον Παναγιώτου, με το αριστερό, από δεξιά, η μπάλα κατευθείαν στο τέρμα και 2-0 (φωτο)!

Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για τον Λεβαδειακό!!!

8’ σουτ του Βρακά αρκετά μέτρα από την περιοχή και στον άξονα, μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

8’ Ο Πολέτο από αριστερά έβγαλε τη σέντρα, ο Νίλι στο δεύτερο δοκάρι γύρισε στον Νίκα, έπιασε αυτός το σουτ, δεν ήταν καλό, η μπάλα διαγώνια, άουτ.

15’ Σέντρα από αριστερά, από τον Αποστολόπουλο, στην καρδιά της άμυνας σηκώθηκε για την κεφαλιά ο Τσάπρας και ο Τικίνιο, από το κεφάλι του Τσάπρα, είπε ο διαιτητής ότι η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Σαμασά, κόρνερ.

Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Τικίνιο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

16’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Βρουσάι βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Σαμασά, έτοιμος για το πλασέ, ο Λιάγκας έβαλε την κόντρα, η μπάλα κόρνερ.

Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά, η μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Ονιεκούρου έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ.

18’ Νέα καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», έγινε το γέμισμα, ο Ονιεκούρου το σουτ, η μπάλα από αμυντικό πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαμασά, κόρνερ.

20’ Γέμισμα από αριστερά από τον Ονιεκουρού, στο δεύτερο δοκάρι ο Τικίνιο σηκώθηκε για την κεφαλιά, δεν την έπιασε καλά, η μπάλα συνέχισε την πορεία της, άουτ.

24’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από αριστερά όπως επιτίθεται σε αυτό το πρώτο μέρος, η εκτέλεση από τον Κούντε, ο Τικίνιο την κεφαλιά, η μπάλα σε σώμα παίχτη των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια ο Λιάγκας απομακρύνει με εντυπωσιακό ψαλιδάκι!

29’ Ο Ανδρούτσος από δεξιά έκανε την σέντρα, στην καρδιά της άμυνας ο Τικίνιο σηκώθηκε και έπιασε την κεφαλιά, νικώντας στον αέρα τον Σαμασά, ο οποίος έκανε κακή έξοδο, η μπάλα πέρασε άουτ.

32’ Ο Βρακάς εκτελώντας το κόρνερ προσπάθησε να στείλει την μπάλα απ’ ευθείας στα δίχτυα, ο Κρίστινσον πολύ δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ στον τερματοφύλακα.

33’ Ο Παναγιώτου προσπάθησε να κάνει ότι και στο 6ο λεπτό στέλνοντας την μπάλα απ’ ευθείας στα δίχτυα από την εκτέλεση κόρνερ, από αριστερά, αλλά αυτή τη  φορά στο πρώτο δοκάρι έδιωξε ο Τικίνιο με το κεφάλι σώζοντας την ομάδα του.

35’ Ο Αποστολόπουλος έκανε την κίνηση από αριστερά, προχώρησε, προσπάθησε να βγάλει και τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Λιάγκα μέσα στην περιοχή, φωνές των ερυθρόλευκων για χέρι, ο διαιτητής ήταν δίπλα στην φάση και έδειξε «παίζεται».

36’ Η μπάλα έφτασε στον Νίλι λίγα μέτρα από την περιοχή, προσπάθησε να κάνει κατευθείαν το σουτ καθώς βρήκε το χώρο από τον Αποστολόπουλο, η μπάλα διαγώνια άουτ.

41’ Ο Παναγιώτου εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ από αριστερά στον Λινάρδο, αυτός έδωσε στον Νίλι αρκετά μέτρα από την περιοχή και στον άξονα, αυτός έπιασε  το πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι και αουτ.

42’ Εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά για τον Ολυμπιακό, ο Σεμέδο την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

43’ Αντεπίθεση για τον Λεβαδειακό, ο Λινάρδος λίγα μέτρα από την περιοχή και δεξιά έκανε το σουτ, ο Κρίστινσον μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

45’ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό από αριστερά όπως επιτίθεται στο πρώτο μέρος, ο Βρακάς προσπάθησε να στείλει την μπάλα και πάλι απ’ ευθείας στο τέρμα. Ο Τικίνιο και πάλι στο πρώτο δοκάρι, με το κεφάλι έδιωξε.

45’ Χωρίς καθόλου καθυστερήσεις ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στο α’μέρος.

Λήξη α’ μέρους.

Β’ μέρος

Με τρεις αλλαγές συνεχίζει ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος. Ο Μαρτίνς άφησε στα αποδυτήρια τους: Κούντε, Μπα και Αποστολόπουλο, στις θέσεις των πέρασαν οι: Μπουχαλάκης, Λόπες και Κίτσος.

48’ Ο Ολυμπιακός έχει μπει δυνατά στο β’ μέρος, ο Λόπες έπαιξε το 1-2 με τον Ονιεκούρου μέσα στην περιοχή των πράσινων, από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

49’ Ο Λόπες και πάλι συνδυάστηκε καλά με τον Ονιεκούρου από αριστερά, ο τελευταίος έκανε το δυνατό σουτ, ο Σαμασά με υπερένταση εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ από την άλλη πλευρά.

50’ Η εκτέλεση του κόρνερ από τα δεξιά έφερε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαμασά δεν βγήκε, ο Τικίνιο προσπάθησε για το ανάποδο ψαλίδι η μπάλα άουτ.

51’ Διπλή κίνηση από τον Ταουσιάνη για τον Λεβαδειακό. Τράβηξε έξω τον Λινάρδο και τον Βλάχο, στις θέσεις των Δούμτσιος και Χάμοντ.

53’ Διαμαρτυρίες των πράσινων για φάουλ που σφύριξε ο διαιτητής του Νίκα στον Τικίνιο.

54’ Κίτρινη κάρτα στον Λιάγκα.

55’ Εγινε η βαθιά μπαλιά, ο Λιάγκας δεν έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Λόπες, έπιασε αυτός το σουτ, ο Σαμασά έπεσε και μπλόκαρε.

58’ Μετά από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε στα καρέ του Σαμασά, έγιναν  πολλές κεφαλιές, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Τικίνιο δεν κατάφερε και πάλι να πιάσει το ψαλιδάκι, ο Βρουσάι έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

59’ Αλλαγή από τον Ταουσιάνη για τον Λεβαδειακό. Εξω ο Βρακάς, μέσα ο Μουτίνιο.

Εκπληκτικό ματς στο «Λάμπρος Κατσώνης»!

67’ Ο Ονιεκούρου αρκετά μέτρα από την περιοχή του Λεβαδειακού και λίγο αριστερά έπιασε πολύ δυνατό, ευθύβολο, σουτ, ο Σαμασά δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σχετικά εύκολα.

73’ Διπλή κίνηση από τον Ταουσιάνη για τον Λεβαδειακό και κλείνει τις αλλαγές του. Τραβά έξω τον Πολέτο και τον Νίκα, στις θέσεις των περνά τον Αλμπάνη και τον Τζημόπουλο.

79’ Κίτρινη κάρτα στον Αλμπάνη για τράβηγμα φανέλας αντίπαλου από πίσω στο χώρο του κέντρου.

82’ Αλλαγή από τον Μαρτίνς για τον Ολυμπακό. Εξω ο Βρουσάι, μέσα ο Μαρίνος, ο οποίος πέρσι αγωνίστηκε με την ομάδα του Λεβαδειακού ως «δανεικός» από τους «ερυθρόλευκους».

86’ Ατομική προσπάθεια από τον Ονιεκουρού, από αριστερά, κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή, έγινε η κόντρα, η μπάλα κόρνερ, αριστερά.

87’ Η εκτέλεση του κόρνερ, γρήγορα, έφερε την μπάλα στον Μαρίνο στην γωνία της μεγάλης περιοχής και αριστερά, έκανε αυτός το δυνατό σουτ, η μπάλα πέρασε διαγώνια, άουτ από την άλλη πλερά.

88’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εγινε η κίνηση από τον Λόπες, από δεξιά, έκανε και τη σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι έγινε η κεφαλιά που επανέφερε την μπάλα δεξιά, σχεδόν πάνω στην γραμμή ο Τικίνιο δεν κατάφερε να πιάσει καλή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

90’ Τρια (3) θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

91’ Ο Ονιεκούρου ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή των πράσινων, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα.

93’ Ο Κρίστινσον εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι αρκετά μέτρα κάτω από τη σέντρα. Εφερε την μπάλα στην περιοχή των πράσινων, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος, ο Τικίνιο από το ύψος της περιοχής έπιασε την νέα κεφαλιά, η μπάλα μόλις έξω από το αριστερό δοκάρι του Σαμασά.

94’ Λήξη του ματς. Ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς.

Ο Λεβαδειακός νικητής στο ματς με τον Ολυμπιακό με σκορ 3-2 και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας.