Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020

Η τελευταία αγωνιστική της Futsal League

Με ενδιαφέροντα ματς διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 29 Φεβρουαρίου-1 Μαρτίου η 14η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής σάλας. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Αναγέννηση Θρακομακεδόνων επιβλήθηκε με 6-7 της Α.Ε. Καλαμακίου Αλίμου. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 1-6, με την Α.Ε.Κ.Α. να ισοφαρίζει σε 6-6. Σάμος και Αδέσποτος Αθηνών διεκδίκησαν τη νίκη έως το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, αλλά οι νησιώτες στην επανάληψη γύρισαν «τούμπα» το ματς και έκαναν το 3-2. Στο τελευταίο λεπτό ο Αδέσποτος έφτασε στο τελικό 3-4, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε δυο δεκάμετρα πέναλτι. Τέλος η Κόμπρα επικράτησε εύκολα με το «καθαρό» 5-0 του Διογένη Ολυμπιακού Χωριού.
Για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος απομένουν τα εξ αναβολής παιχνίδια Διογένης Ολυμπιακού Χωριού-Σάμος Futsal, Σάμος Futsal-Αναγέννηση Θρακομακεδόνων και Σάμος Futsal-Καρπενήσι Futsal. Επιπλέον αναμένεται η συνέχιση του αγώνα Κόμπρα-Α.Ε. Καλαμακίου Αλίμου(4-0 στο ημίχρονο) και η «τύχη» του παιχνιδιού Αναγέννηση Θρακομακεδόνων-Καρπενήσι Futsal, που διεκόπη στο 1ο λεπτό.
Στα Play Off ανόδου θα αγωνιστούν στα ημιτελικά ο πρώτος με τον τέταρτο της βαθμολογίας και ο δεύτερος με τον τρίτο της βαθμολογίας. Το Καρπενήσι είναι πειραματική ομάδα και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στα μπαράζ. Τα ζευγάρια συνεπώς των ημιτελικών θα είναι τα ακόλουθα: Φάληρο Futsal-Αδέσποτος Αθηνών η Σάμος Futsal και Κόμπρα-Αναγέννηση Θρακομακεδόνων. Φάληρο και Κόμπρα θα προηγούνται με 2-0 νίκες και θέλουν άλλη μια για την πρόκριση στους τελικούς. Με 31 γκολ ο Τόλης Ντέλος του Φαλήρου αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ της κανονικής διάρκειας.

Αναλαυτικά ο τρόπος διεξαγωγής των Play Off
Oι ομάδες που θα καταλάβουν τις πρώτες τέσσερις (4) θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Φάσης της Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – FUTSAL LEAGUE 5X5, θα αγωνιστούν στη ημιτελική φάση των Play Offs, η οποία θα κριθεί στις τρεις (3) νίκες (1ος – 4ος και 2ος – 3ος), μεταφέροντας τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων από την Α’ ΦΑΣΗ.
Οι νικητές της ημιτελικής φάσης των PlayOffs θα αναμετρηθούν στον ΤΕΛΙΚΟ στις τρεις (3) νίκες, μεταφέροντας και πάλι τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων από την Α’ ΦΑΣΗ.
Ο νικητής του ΤΕΛΙΚΟΥ των PlayOffs κατακτά το ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ της Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – FUTSAL LEAGUE 5X5 και συγχρόνως προβιβάζεται αυτομάτως στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – FUTSAL SUPER LEAGUE.
Ο ηττημένος του ΤΕΛΙΚΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ θα αγωνιστεί στα ΠΛΕΪ ΟΦ ΑΝΟΔΟΥ/ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ, με πλεονέκτημα έδρας, με τη μορφή πλέι οφ, στις δύο (2) νίκες, με την ομάδα που έχει καταλάβει την 11η θέση της Α’ ΦΑΣΗΣ στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – FUTSAL SUPER LEAGUE.
Η νικήτρια ομάδα του εν λόγω ζευγαριού προβιβάζεται/παραμένει στην Α’ ΑΝΔΡΩΝ.