Τρίτη, 10 Μαρτίου 2020

Τα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής(3ος Όμιλος)












Με τα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής συνεχίστηκε ο 3ος Όμιλος της Γ΄ Εθνικής, με τη μάχη της σωτηρίας να παρουσιάζει ενδιαφέρον έως το τέλος. Με 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι των Σελλάνων με τον Πιερικό, ο οποίος έχει κατακτήσει και μαθηματικά την πρώτη θέση. Η Καρίτσα κατέβαλλε με 1-0 τον Διγενή Νεοχωρίου, ενώ ο Ηρακλής Λάρισας πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την έδρα του Δία Δίου, που βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση. Παράταση «ζωής» για την Τσαριτσάνη, η οποία κέρδισε με 1-0 την Ποταμιά στο Καρπενήσι. Ο Διαγόρας Στεφανοβικείου επιβλήθηκε με 2-1 στην εκπνοή του Θησέα Αγριάς και έμεινε στο -4 από την Αταλάντη, που κέρδισε με το ίδιο σκορ τον Ατρόμητο Παλαμά, κάνοντας άλμα παραμονής. Στην ίδια απόσταση βρίσκονται και τα Μετέωρα, τα οποία κατέβαλλαν με 1-0 στις καθυστερήσεις τον Αλμυρό.
Μετά την Ποταμιά, ο Διγενής Νεοχωρίου είναι η δεύτερη ομάδα που υποβιβάζεται και μαθηματικά στα τοπικά πρωταθλήματα.
Η 24η αγωνιστική που θα γίνει την Κυριακή 15 Μαρτίου περιλαμβάνει τα ματς Σέλλανα-Μετέωρα, Αλμυρός-Δίας Δίου, Πιερικός-Ποταμιά, Ηρακλής Λάρισας-Διαγόρας Στεφανοβικείου, Οικονόμος Τσαριτσάνης-Αταλάντη, Θησέας Αγριάς-Καρίτσα και Διγενής Νεοχωρίου-Ατρόμητος Παλαμά. Προηγείται με 15 γκολ στον πίνακα των σκόρερ ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσας.

Τα στοιχεία των αγώνων
Μετέωρα-Αλμυρός 1-0
Σκόρερ: 93΄ Πολυζόπουλος
Δοκάρι: 83΄ Γεωργάκης

Συνθέσεις Ομάδων

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας):  Τοπουζλής, Γεωργάκης (87’ Πλακιάς), Δάσσος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Φωτίκας (86’ Σαμούτης), Λουκάς (62’ Μπλέτσας), Παπαευθυμίου, Πολυζόπουλος, Τσιανούλας (80’ Περέιρα), Ιωάννου

Αλμυρός (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Λέτσο, Λάμπος, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Βαγενάς (82’ Βουρδάκης), Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (65’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (92’ Χαλάτσης), Ηλιόπουλος (90’ Στογιανίδης)

Διαιτητής: Ευάγγελος Λαθύρης(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Δόσκορης(Φθιώτιδας)
2ος Βοηθός: Νικογιάννης Τσιπούρας(Φωκίδας)


Σέλλανα-Πιερικός 1-1
Σκόρερ: 14΄ Τζάνης-62΄ Παπαδόπουλος

Συνθέσεις Ομάδων

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Τζάνης, Τζέκος, Μπαλτάς, Τζουμάκης, Χάδιαρης, Τσάγκας, Μπιτέλης, Κοντός.

Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Ιβανίδης, Τουλίκας Β.(81΄ Τοπαλίδης), Νίκιτς, Γιαλαμίδης, Μακρής, Δεμηρτζόγλου(72΄ Χαρτσιάς), Μπενίσκος(75΄ Περογαμβράκης), Σαχινίδης, Ίτσιος(64΄ Κριεμάντι), Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Στυλιανός Λεωνίδας(Τρικάλων)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Λεωνίδας(Τρικάλων)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Σταφυλάς(Τρικάλων)


Δίας Δίου-Ηρακλής Λάρισας 1-3
Σκόρερ: 88΄ (πεν.) Μανίκας-28΄ Μουξιός, 74΄, 82΄ Φώτος

Συνθέσεις Ομάδων

Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Ζωγράφος, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Παπαστεργίου(46΄ Παγωνίδης), Παπαγιαννόπουλος, Σαφέτης(46΄ Καραθάνος), Μαυρίδης, Καλουσίδης(60΄ Καλαμπάκας), Νάκας(83΄ Τσουρέκας), Μανίκας

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Σπηλιόπουλος, Ναρίνογλου (60΄Μπαλαμώτης), Γιαννακόπουλος, Σκαφιδάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Τσαπατόρης (68΄Φώτος), Μανιώτης, Μουξιός (80΄Χριστακέας), Παπαδάκος (70΄Ζαφειρίου), Γκιουρσάνης

Διαιτητής: Γεώργιος Τασιόπουλος(Θεσσαλίας)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Αναστασίου(Θεσσαλίας)
2ος Βοηθός: Σταύρος Σαμαράς(Θεσσαλίας)


Διαγόρας Στεφανοβικείου-Θησέας Αγριάς 2-1
Σκόρερ: 56΄ (πεν.) Κουβελάς, 94΄ Αλαμάνης-40΄ Σιώμος
Αποβολή: Ζενούνης

Συνθέσεις Ομάδων

Διαγόρας Στεφανοβικείου (Στέλιος Αρσένος): Πρίφτης, Λάιος, Δίντσης (46’ Σπαθής), Γιαουπλάρι, Μούτσα, Αλεξίου, Ζενούνης (72’ Κυριάκος), Ζιάκας, Κουβελάς, Αλαμάνης, Αναστασίου

Θησέας Αγριάς (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Κυρίτσης Γ., Διαμαντόπουλος, Νιαώτης (12’ λ.τρ Ιακωβίδης), Βαν Ντε Γουίχε Ε., Γαλανόπουλος, Πέτσης (18’  λ.τρ. Βλάχος), Μπόρας, Κοτζαθανάσης (68’ Ζαχαράκης), Δημητριάδης, Σιώμος (51’ Οικονόμου)

Διαιτητής: Λάμπρος Μπεκιάρης(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Ελευθέριος Βογιατζής(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Παπαλίτσας(Καρδίτσας)



Αταλάντη-Ατρόμητος Παλαμά 2-1
Σκόρερ: 63΄ Πάππος, 68΄ Δουβάρας-59΄ Κατσιγιάννης Α.
Δοκάρι: 17΄ Χαϊκάλης
Αποβολή: 72΄ Κωστίκας

Συνθέσεις Ομάδων

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μαργαρίτης, Μαλισσόβας Α., Λυτάκης, Μαυρόπουλος, Κουτσούμπας (15' Πάππος), Δήμος (67' Λαμπρόπουλος), Κωστίκας, Δουβάρας, Μαλισσόβας Κ. (91' Αργυρίου), Χαϊκάλης.

Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Λιάπης (78' Γεωργίου), Οικονόμου Χρ., Οικονόμου Γ. (72' Ζάρρας), Μπασιάκας, Κατσιγιάννης Α., Βαγγελάκος, Κόκκινος (57' Ζάγκος), Αλεξόπουλος (56' Κατσιγιάννης Σ.), Μπαντής, Εκίζογλου.

Διαιτητής: Βασίλειος Στάμος(Αθηνών)
1ος Βοηθός: Λυκούργος Τσολακίδης(Αθηνών)
2ος Βοηθός: Αλέξανδρος Ισσά(Αθηνών)


Καρίτσα-Διγενής Νεοχωρίου 1-0
Σκόρερ: 15΄ Γκίκα
Δοκάρι: 15΄ Κυρτέγος

Συνθέσεις Ομάδων

Καρίτσα (Απόστολος Στύλος): Γαλάνης, Κωτσιόπουλος ,Λαζαρίδης, Δημητρίου, Οικονόμου, Καραγκούνης, Τροίρης, Γκίκα, Παπαιωάννου(90΄ Μητράκας), Κυρτέγος(85΄ Κυπαρίσσης), Αλεξίου(75΄ Δημητρουλόπουλος)

Διγενής (Σπύρος Ευαγγέλου):  Ράπτης, Μακρής, Σταμέκος, Τσιγαρίδας, Γκαντιάς, Αυγουστάτος, Μανώλης, Αλεξίου Θ., Διβανές, Κοντογιώργος, Αλεξίου Δ.(56΄ Λαγκαδινός)

Διαιτητής: Λουκάς Ρηγόπουλος(Ημαθίας)
1ος Βοηθός: Απόστολος Μπογιατζόγλου(Ημαθίας
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Μπέκας(Ημαθίας)



Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
23η αγωνιστική
Μετέωρα-Αλμυρός 1-0
Σέλλανα-Πιερικός 1-1
Δίας Δίου-Ηρακλής Λάρισας 1-3
Ποταμιά-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-1
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Θησέας Αγριάς 2-1
Αταλάντη-Ατρόμητος Παλαμά 2-1
Καρίτσα-Διγενής Νεοχωρίου 1-0

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
56
17-5-1
45-6
23
Θησέας Αγριάς
43
14-1-8
46-31
23
Καρίτσα
41
11-8-4
39-16
23
Ηρακλής Λάρισας
40
12-4-7
33-27
23
Ατρόμητος Παλαμά
36
10-6-7
26-21
23
Αλμυρός
35
10-5-8
26-21
23
Σέλλανα
33
8-9-6
23-23
23
Αταλάντη
32
10-2-11
29-34
23
Διαγόρας Στεφανοβικείου
28
7-7-9
22-27
23
Μετέωρα
28
7-7-9
25-24
23
Οικονόμος Τσαριτσάνης
26
6-8-9
19-26
23
Δίας Δίου
25
8-1-14
19-38
23
Διγενής Νεοχωρίου
22
5-7-11
31-41
23
Ποταμιά
2
0-2-21
7-56
23

Η επόμενη(24η) αγωνιστική(15-3-2020, 15:00)
Σέλλανα-Μετέωρα
Αλμυρός-Δίας Δίου
Πιερικός-Ποταμιά
Ηρακλής Λάρισας-Διαγόρας Στεφανοβικείου
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Αταλάντη
Θησέας Αγριάς-Καρίτσα
Διγενής Νεοχωρίου-Ατρόμητος Παλαμά

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
15
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
13
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
12
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
11
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
8
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
8
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
7
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
7
Ανδρέας Δερμιτζάκης
Αλμυρός
6
Αλέξανδρος Κόκκινος
Ατρόμητος Παλαμά
6
Αλέκος Αναστασίου
Διαγόρας Στεφανοβικείου/Αλμυρός
6
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
6
Δημήτρης Κυρτέγος
Καρίτσα
6
Κώστας Χαρτσιάς
Πιερικός
6

Πηγή: karditsasport.gr, katerinisport.gr, magnesianews.gr, tameteora.gr, goalpost.gr