Τρίτη, 3 Μαρτίου 2020

Οι αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής (Αναλυτικό ρεπορτάζ)












Στη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου και της συμμετοχής του στα Play Off ανόδου έφτασε ο Πιερικός, που επιβλήθηκε με ανατροπή(2-1) των Μετεώρων στις καθυστερήσεις για την 22η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Θησέας Αγριάς επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 3-0 τον Δία Δίου, ενώ ο Αλμυρός έφτασε στο 5ο συνεχόμενο νικηφόρο του αποτέλεσμα, αφού κατέβαλλε με 2-0 τον Ηρακλή Λάρισας εκτός έδρας. Βοηθός σε αυτό το ματς ήταν ο Σπύρος Μπύρος της ΕΠΣ Ευρυτανίας. Με το ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι της Αταλάντης με την Καρίτσα, ενώ ισοπαλία υπήρξε, αλλά με 1-1 και στον αγώνα του Διγενή Νεοχωρίου με τον Διαγόρα Στεφανοβικείου.  Ισοπαλία με 0-0 και στο παιχνίδι του Οικονόμου Τσαριτσάνης με τα Σέλλανα. Με 15 γκολ ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσας οδηγεί την «κούρσα» του πίνακα των σκόρερ.
Η 23η αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Κυριακή 8 Μαρτίου περιλαμβάνει τις συναντήσεις Μετέωρα-Αλμυρός, Σέλλανα-Πιερικός, Δίας Δίου-Ηρακλής Λάρισας, Ποταμιά-Οικονόμος Τσαριτσάνης, Διαγόρας Στεφανοβικείου-Θησέας Αγριάς, Αταλάντη-Ατρόμητος Παλαμά
και Καρίτσα-Διγενής Νεοχωρίου.

Τα στοιχεία των αγώνων:
Πιερικός-Μετέωρα 2-1
Σκόρερ: 76΄ Μπενίσκος, 91΄ Παπαδόπουλος-26΄ (πεν.) Λουκάς
Δοκάρι: 40΄ Σαχινίδης

Συνθέσεις Ομάδων
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Νίκιτς, Τακίδης(83΄ Ίτσιος), Μακρής, Περογαμβράκης(60΄ Μπενίσκος), Δεμηρτζόγλου(65΄ Μηλιώτης), Σαχινίδης(94΄ Καρτσαμπάς), Κριεμάντι, Παπαδόπουλος

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Μπέτσας, Γεωργάκης, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Λουκάς, Νικλητσιώτης(79΄ Σαμούτης), Τσιαντούλας, Ιωάννου

Διαιτητής: Αθανάσιος Μπούτσικος(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Βασίλειος Χατζηβασιλείου(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Αντώνιος Τραούδας(Χίου)



Ηρακλής Λάρισας-Αλμυρός 0-2
Σκόρερ: 5΄ Χαλάτσης, 47΄ Δερμιτζάκης
               
Συνθέσεις Ομάδων
Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας (63’ Κρίτσας), Νεμπεγλέρας (88’ Φώτος), Νάστας (63’ Χρηστίδης), Σκαφιδάς (46’ Μανιώτης), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου, Κακαβίτσης

Αλμυρός (Αλέκος Κούρτογλου): Λέτσο, Στογιαννίδης, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Χαλάτσης (46’ Βαγενάς), Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (73’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (90’ Δήμος), Ηλιόπουλος

Διαιτητής: Βασίλειος Τσιγαρίδας(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Λιτοσελίτης(Φθιώτιδας)
2ος Βοηθός: Σπυρίδων Μπύρος(Ευρυτανίας)



Οικονόμος Τσαριτσάνης-Σέλλανα 0-0

Συνθέσεις Ομάδων
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Μάρκο (75' Mουλτσιάς), Δραχαλίβας (16' λ.τρ. Δραγατσίκης), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μπάμης, Γκαμπέτας, Κοντοθανάσης, Μπαλογιάννης, Τόλιος, Καραλούλης (83' Ντούφας)

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μπαλτάς (56'  Τσάγκας), Καλφούντζος, Τζάνης, Τζέκος, Χάδιαρης, Μετούσι, Τζουμάκης (94΄' Καστελλάνος), Κοντός, Μπιτέλης, Μπακρατσάς (90' Κούλπας)

Διαιτητής: Ματθαίος Βουρνέλης(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Κουφός(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Αναστάσιος Φράγιος(Μακεδονίας)


Θησέας Αγριάς-Δίας Δίου 3-0
Σκόρερ: 3΄, 50΄ Σιώμος, 17΄ Νίκου(Αυτογκόλ)
Αποβολές: 90΄(+) Λιόλιος, Παναγιωτίδης

Συνθέσεις Ομάδων
Θησέας (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γούιχε Ε., Γαλανόπουλος, Πέτσης(83΄ Νιαώτης), Μπόρας, Σιώμος, Κοτζαθανάσης(73΄ Δημητριάδης), Ζαχαράκης(76΄ Λίτσος)

Δίας (Παναγιώτης Παρασίδης): Ζωγράφος, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καλουσίδης, Καραθάνος(46΄ Παναγιωτίδης Α.), Παγωνίδης, Μαυρίδης(63΄ Σαφέτης), Ευαγγελόπουλος, Μανίκας

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πανυτσίδης(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Βασίλειος Μωυσιάδης(Γρεβενών)
2ος Βοηθός: Αθανάσιος Στεφούλης(Γρεβενών)


Διγενής Νεοχωρίου-Διαγόρας Στεφανοβικείου 1-1
Σκόρερ: 58΄ Αλεξίου Ε.-45΄(+) Γιαουπλάρι
Δοκάρια: 20΄ Μούτσα, 30΄ Ζιάκας

Συνθέσεις Ομάδων
Διγενής (Σπύρος Ευαγγέλου): Ράπτης, Μακρής, Σταμέκος, Τσιγαρίδας, Αυγουστάτος(57΄ Λαγκαδινός), Γκαντιάς, Αλεξίου Ε., Μανώλης, Διβανές, Αλεξίου Δ.(87΄ Χριστοδούλου), Κοντογεώργος(89΄ Κερασιώτης)

Διαγόρας (Στέλιος Αρσένος): Πρίφτης, Καραμπούζης, Μούτσα, Γιαουπλάρι, Λάιος, Ζενούνης, Αλεξίου, Αναστασίου, Κουβελάς (78΄Σπαθής), Ζιάκας, Αλαμάνης(70’ Κυριάκος)

Διαιτητής: Δημήτριος Μαργιόλας(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Δημήτριος Τίκας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Πέτρος Κανιούρας(Καρδίτσας)


Αταλάντη-Καρίτσα 2-2
Σκόρερ: 5΄ Κωστίκα, 45΄ Δήμου-24΄ Αλεξίου, 77΄ Γκίκα

Συνθέσεις Ομάδων
Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Γιοβάς,Τσακανίκας, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Αντωνόπουλος, Κουτσούμπας, Μαλισσόβας Κ., Δήμου, Κωστίκα, Δουβάρας, Λαμπρόπουλος
Αγωνίστηκαν και οι: Πάππος, Αργυρίου, Αντωνίου, Σακκάς

Καρίτσα (Απόστολος Στύλος): Ράντος, Καραγκούνης, Λαζαρίδης, Τροίρης, Δημητρίου, Οικονόμου, Δημητρουλόπουλος, Γκίκα, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Αλεξίου
Έπαιξαν και οι: Παπαιωάννου, Δαλαμήτρας

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης(Αθηνών)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Οικονόμου(Δυτικής Αττικής)
2ος Βοηθός: Δημήτριος-Αλέξανδρος Σταύρογλου(Αθηνών)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
22η αγωνιστική
Πιερικός-Μετέωρα 2-1
Ηρακλής Λάρισας-Αλμυρός 0-2
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Σέλλανα 0-0
Θησέας Αγριάς-Δίας Δίου 3-0
Ατρόμητος Παλαμά-Ποταμιά 2-0
Διγενής Νεοχωρίου-Διαγόρας Στεφανοβικείου 1-1
Αταλάντη-Καρίτσα 2-2

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
55
17-4-1
44-5
22
Θησέας Αγριάς
43
14-1-7
45-29
22
Καρίτσα
38
10-8-4
38-16
22
Ηρακλής Λάρισας
37
11-4-7
30-26
22
Ατρόμητος Παλαμά
36
10-6-6
25-19
22
Αλμυρός
35
10-5-7
25-19
22
Σέλλανα
32
8-8-6
22-22
22
Αταλάντη
29
9-2-11
27-33
22
Δίας Δίου
25
8-1-13
18-35
22
Διαγόρας Στεφανοβικείου
25
6-7-9
20-26
22
Μετέωρα
25
6-7-9
24-24
22
Οικονόμος Τσαριτσάνης
23
5-8-9
18-26
22
Διγενής Νεοχωρίου
22
5-7-10
31-40
22
Ποταμιά
2
0-2-20
7-55
22

Η επόμενη(23η) αγωνιστική(8-3-2020, 15:00)
Μετέωρα-Αλμυρός
Σέλλανα-Πιερικός
Δίας Δίου-Ηρακλής Λάρισας
Ποταμιά-Οικονόμος Τσαριτσάνης
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Θησέας Αγριάς
Αταλάντη-Ατρόμητος Παλαμά
Καρίτσα-Διγενής Νεοχωρίου

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
15
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
13
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
12
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
11
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
8
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
7
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
7
Ανδρέας Δερμιτζάκης
Αλμυρός
6
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
6
Αλέξανδρος Κόκκινος
Ατρόμητος Παλαμά
6
Αλέκος Αναστασίου
Διαγόρας Στεφανοβικείου/Αλμυρός
6
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
6
Δημήτρης Κυρτέγος
Καρίτσα
6
Κώστας Χαρτσιάς
Πιερικός
6

Πηγή: athleticlarissa.gr, katerinisport.gr, magnesianews.gr, speaker.gr, mousikovagoni.gr, goalpost.gr, karditsasport.gr