Τρίτη, 11 Φεβρουαρίου 2020

Οι αναμετρήσεις της 19ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής (Πλήρες ρεπορτάζ)












Με την 19η αγωνιστική να διεξάγεται συνεχίστηκε την Κυριακή 9/2 το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος). Το ντέρμπι της Πιερίας ανάμεσα σε Πιερικό και Καρίτσα έληξε ισόπαλο με 0-0. Ο Θησέας Αγριάς πέτυχε μια ακόμη νίκη(5η συνεχόμενη), αυτή την φορά με 2-3 επί των Μετεώρων και πλησίασε στους 6 από την κορυφή. Άνετο 4-0 για τον Ηρακλή Λάρισας επί του Διγενή Νεοχωρίου. Τα Σέλλανα κατέβαλλαν με 2-1 τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, ενώ χωρίς γκολ τελείωσε το ματς του Οικονόμου Τσαριτσάνης με τον Ατρόμητο Παλαμά.  Σπουδαία νίκη για τον Αλμυρό με 2-1 επί της Αταλάντης στο 95΄, ενώ στο 98΄(!) ο Δίας Δίου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα επί της Ποταμιάς. Τα παράπονα για τη διαιτησία μέσα από ανακοίνωση της εξέφρασε η Αταλάντη.
Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου με την 20η αγωνιστική και τις αναμετρήσεις Οικονόμος Τσαριτσάνης-Μετέωρα, Θησέας Αγριάς-Ηρακλής Λάρισας, Ατρόμητος Παλαμά-Πιερικός, Διγενής Νεοχωρίου-Αλμυρός, Καρίτσα-Σέλλανα, Αταλάντη-Δίας Δίου και Διαγόρας Στεφανοβικείου-Ποταμιά. Ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσας έχει 13 γκολ, με τον Ηλία Βλάχο του Θησέα Αγριάς να τον πλησιάζει, φτάνοντας τα 12.

Τα στοιχεία των παιχνιδιών:
Μετέωρα-Θησέας Αγριάς 2-3
Σκόρερ:77΄ Ιωάννου, 90΄+ Γεωργάκης -2΄ Πέτσης, 36΄ Κυρίτσης, 69΄(πεν.) Βλάχος

Συνθέσεις Ομάδων
Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Γρηγορίου (72’ Σαμούτης), Δάσσιος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Λουκάς, Φωτίκας, Παπαευθυμίου (81’ Χριστοδουλόπουλος), Ιωάννου, Περέιρα (65’ Γεωργάκης), Πολυζόπουλος

Θησέας (Λάκης Μπακάλης):  Βαν Ντε Γουίχε Ν, Δημητριάδης (70’ Ζαχαράκης), Βαν ντε Γουίχε Ε., Ιακωβίδης, Γαλανόπουλος, Νιαώτης, Μπόρας, Κυρίτσης Θ. (46’ Λίτσος), Ιωαννίδης, Πέτσης, Βλάχος

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας(Γρεβενών)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Δρουδάκης(Γρεβενών)
2ος Βοηθός: Στέφανος-Μιχαήλ Τέγος(Γρεβενών)



Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ατρόμητος Παλαμά 0-0

Συνθέσεις Ομάδων
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Δραγατσίκης (46'Δραχαλίβας), Ντούφας (46' Μουλτσιάς), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μάρκο,Γκαμπέτας, Καραλούλης, Κοντοθανάσης, Τόλιος, Μπαλογιάννης.

Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Μπασιάκας, Εκίζογλου, Λιάπης, Οικονόμου Χ., Αλεξόπουλος (93΄Γεωργίου), Κόκκινος(68' Ζάγγος), Μίχος, Καρβούνης, Κατσιγιάννης Α.(64' Κατσιγιάννης Σ.), Μπαντής

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πανυτσίδης(Γρεβενών)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Μπαλιάκας(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Πραχάλης(Κοζάνης)


Ηρακλής Λάρισας-Διγενής Νεοχωρίου 4-0
Σκόρερ: 17΄ Τάρτας, 42΄ Κακαβίτσης, 72΄ Γκιουρσάνης, 90΄ Αλεξίου Ε.(Αυτογκόλ)

Συνθέσεις Ομάδων
Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (65΄ Αθανασιάς) Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (75΄ Κρίτσας), Μανιώτης, Νάστας (55΄ Γκιουρσάνης), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης (75΄ Μουξιός)

Διγενής (Σπύρος Ευαγγέλου): *Αναμένεται

Διαιτητής: Ευστράτιος Σουλίδης(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Θωμάς Βογδόπουλος(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Μιχαήλ Σάκκος(Κοζάνης)


Πιερικός-Καρίτσα 0-0

Συνθέσεις Ομάδων
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Τοπαλίδης, Τουλίκας Β.(74΄ Κριεμάντι), Νίκιτς(74΄ Παπαδόπουλος), Τακίδης, Γιαλαμίδης, Χαρτσιάς, Μπενίσκος, Σαχινίδης(65΄ Περογαμβράκης), Μακρής, Μηλιώτης(65΄ Δεμηρτζόγλου)

Καρίτσα (Απόστολος Στύλος): Ράντος, Λαζαρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λάγδαρης, Τροίρης, Αλεξίου, Οικονόμου, Παπαγεωργίου(79΄ Δημητρουλόπουλος), Κυρτέγος(60΄ Κυπαρίσσης), Καραγκούνης(90΄ Γκίκα)

Διαιτητής: Δημήτριος Κεφαλάς(Σερρών)
1ος Βοηθός: Θεόδωρος Χαραλαμπόπουλος(Κιλκίς)
2ος Βοηθός: Λάζαρος Μαυρίδης(Κιλκίς)


Αλμυρός-Αταλάντη 2-1
Σκόρερ: 10΄ Δερμιτζάκης, 95΄ (πεν.) Ηλιόπουλος-80΄ Χαϊκάλης
Αποβολή: Λυτάκης

Συνθέσεις Ομάδων
Αλμυρός (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Λέτσο, Λάμπος, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Ζαφειρίδης, Γαρυφαλόπουλος (71’ Βουρδάκης), Δερμιτζάκης, Βαγενάς, Ηλιόπουλος

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μαργαρίτης, Μαλισσόβας Α. (83’ Πάππος), Κουτσούμπας, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Τσακανίκας (46’ Χαϊκάλης), Αντωνόπουλος (73’ Δήμος), Δουβαράς (73’ Λαμπρόπουλος), Μαλισσόβας Κ., Κωστίκας

Διαιτητής: Χρήστος Αγγελούλης(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Στάικος(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Παραφέστας(Λάρισας)


Σέλλανα-Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-1
Σκόρερ: 12΄ Τζουμάκης, 17΄ Τσάγκας-42΄ Μούτσα

Συνθέσεις Ομάδων
Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Κοντός, Τζέκος, Τζάνης, Τζουμάκης (91΄ Καστελιάνος), Χάδιαρης, Τσάγκας (83′ Μπαλτάς), Μπιτέλης, Μπακρατσάς (86′ Κούλπας)

Διαγόρας Στεφανοβικείου (Στέλιος Αρσένος): Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Μούτσα, Βουραζέρης, Πρασσάς, Καραπλιάγκος Σ.(40’ Αλεξίου), Ζενούνης, Ζιάκας (72’ Καλιακούδας), Κουβελάς (40’ Αλαμάνης), Κυριάκος, Αναστασίου

Διαιτητής: Βασίλειος Τσιγαρίδας(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Δόσκορης(Φθιώτιδας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Λιτοσελίτης(Φθιώτιδας)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
19η αγωνιστική
Μετέωρα-Θησέας Αγριάς 2-3
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Ατρόμητος Παλαμά 0-0
Ηρακλής Λάρισας-Διγενής Νεοχωρίου 4-0
Πιερικός-Καρίτσα 0-0
Αλμυρός-Αταλάντη 2-1
Σέλλανα-Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-1
Δίας Δίου-Ποταμιά 1-0

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
46
14-4-1
35-4
19
Θησέας Αγριάς
40
13-1-5
39-24
19
Ηρακλής Λάρισας
33
10-3-6
26-21
19
Καρίτσα
31
8-7-4
29-14
19
Σέλλανα
31
8-7-4
22-19
19
Ατρόμητος Παλαμά
30
8-6-5
22-17
19
Αλμυρός
26
7-5-7
19-19
19
Δίας Δίου
25
8-1-10
18-29
19
Αταλάντη
25
8-1-10
24-29
19
Οικονόμος Τσαριτσάνης
22
5-7-7
18-20
19
Μετέωρα
21
5-6-8
22-22
19
Διγενής Νεοχωρίου
18
4-6-9
28-36
19
Διαγόρας Στεφανοβικείου
18
4-6-9
14-25
19
Ποταμιά
2
0-2-17
7-45
19

Η επόμενη(20η) αγωνιστική(16-2-2020, 15:00)
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Μετέωρα
Θησέας Αγριάς-Ηρακλής Λάρισας
Ατρόμητος Παλαμά-Πιερικός
Διγενής Νεοχωρίου-Αλμυρός
Καρίτσα-Σέλλανα
Αταλάντη-Δίας Δίου
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Ποταμιά

Πηγή: athleticlarissa.gr, www.kalabakacity.gr, magnesianews.gr, almyros.gr, tameteora.gr, karditsasport.gr, karditsapress.gr, larisagoal.gr, goalpost.gr