Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου 2020

Τα παιχνίδια του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής(Ρεπορτάζ)













Στις νίκες επέστρεψε ο Πιερικός για την 17η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής(Κυριακή 26/1) , επικρατώντας με 2-0 του Δία Δίου στο τοπικό ντέρμπι. Ο Θησέας Αγριάς ακολουθεί δεύτερος, καθώς κατέβαλλε με 2-1 την Αταλάντη, ενώ δύσκολα με 1-0 ο Ηρακλής Λάρισας κέρδισε την Ποταμιά. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Καρίτσα, η οποία στο ντεμπούτο του Απόστολου Στύλου στον πάγκο κέρδισε με 1-3 τον Ατρόμητο Παλαμά. Το τοπικό ντέρμπι των Τρικάλων κατέληξε στα Μετέωρα, τα οποία επιβλήθηκαν με 3-0 του Διγενή Νεοχωρίου. Σαρωτική η Τσαριτσάνη, που με νέο προπονητή τον Νίκο Φώλλα κέρδισε με 4-1 τον Διαγόρα Στεφανοβικείου. Στο 0-0 παρέμειναν Αλμυρός και Σέλλανα.
Για την 18η αγωνιστική την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες συναντήσεις: Ατρόμητος Παλαμά-Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου-Θησέας Αγριάς, Καρίτσα-Οικονόμος Τσαριτσάνης, Αταλάντη-Ηρακλής Λάρισας, Διαγόρας Στεφανοβικείου-Πιερικός, Ποταμιά-Αλμυρός και Δίας Δίου-Σέλλανα.

Οι πρόσφατες μεταγραφές
Τον 20χρονο Γιώργο Στογιαννίδη από τον Αλμωπό Αριδαίας απέκτησε ο Αλμυρός, ενώ μέλος του Διγενή Νεοχωρίου είναι ο Γιάννης Μωραΐτης από τον Αίαντα Σαλαμίνας.  Στην Αταλάντη εντάχτηκε ο πλάγιος μπακ Θανάσης Μαργαρίτης(Αστέρας Βλαχιώτη).

Τα στοιχεία των αγώνων:
Μετέωρα-Διγενής Νεοχωρίου 3-0
Σκόρερ: 34΄ Σαμούτης, 67΄, 89΄ Δάσσιος
Χαμένο Πέναλτι: 76΄ Διβανές(Μπλοκάρισμα Τοπουζλή)

Συνθέσεις Ομάδων
Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Παπαευθυμίου, Λουκάς, Πολυζόπουλος (85′ Περέιρα), Σαμούτης (54′ Νικλητσιώτης), Τσιαντούλας (88′ Γρηγορίου), Ιωάννου (90′ Χριστοδουλόπουλος)

Διγενής (Δημήτρης Σίτσας): Ψωμιάδης, Μανώλης (46′ Αυγουστάτος), Τσιγαρίδας (46′ Αλεξίου Ε.), Μωραΐτης, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης Α. (61′ Αλεξίου Δ.), Γκαντιάς (66′ Λαγκαδινός), Κοντογεώργος,. Τεντολούρης Δ., Διβανές

Διαιτητής: Βασίλειος Τσιγαρίδας(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Παπαλίτσας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Πέτρος Κανιούρας(Καρδίτσας)


Ατρόμητος Παλαμά-Καρίτσα 1-3
Σκόρερ: 25΄ Κόκκινος-19΄ Τροίρης, 41΄, 78΄ Καραγκούνης
Αποβολές: Εκίζογλου-Ράντος

Συνθέσεις Ομάδων
Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Μπαντής, Λιάπης, Οικονόμου Χ., Ζάρρας, Κόκκινος, Εκίζογλου, Μίχος, Αλεξόπουλος, Βαγγελάκος

Καρίτσα (Απόστολος Στύλος): Ράντος, Λαζαρίδης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροίρης, Λάγδαρης, Καραγκούνης, Γκίκα, Κυρτέγος, Αλεξίου
Έπαιξαν και οι: Παπαγεωργίου, Δαλαμήτρας, Μητράκας, Γαλάνης

Διαιτητής: Ιωάννης Ντελέζος(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Γρηγόριος Δεδικούσης(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Χρήστος Νάκας(Λάρισας)


Θησέας Αγριάς-Αταλάντη 2-1
Σκόρερ: 5΄ Σιώμος, 59΄ (πεν.) Κοτζαθανάσης-33΄ Λαμπρόπουλος
Αποβολή: 67΄ Σιώμος

Συνθέσεις Ομάδων
Θησέας (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς (43’ λ. τρ. Βαν ντε Γουΐχε Ντ.), Κυρίτσης Γ., Γαλανόπουλος (55’ Ιακωβίδης), Μπόρας, Νιαώτης, Βαν ντε Γουΐχε Ε.(46’ Διαμαντόπουλος), Κοτζαθανάσης, Πέτσης (87’ Ζαχαράκης), Ιωαννίδης, Σιώμος, Βλάχος

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Τσακανίκας(71΄ Μαργαρίτης), Μαλισσόβας Α., Σαλιάι(71΄ Πάππος), Μακρόπουλος, Λυτάκης, Λαμπρόπουλος(68΄ Αντωνίου), Κουτσούμπας, Δουβάρας, Μαλισσόβας Κ., Κωστίκας(75΄ Χαικάλης)

Διαιτητής: Βασίλειος-Απόστολος Αργυρός(Πέλλας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Κεσίσογλου(Πέλλας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Αδραμάνης(Πέλλας)


Οικονόμος Τσαριτσάνης-Διαγόρας Στεφανοβικείου 4-1
Σκόρερ: 9΄, 83΄ Δραχαλίβας, 77΄ Μουλτσιάς, 91΄ Μπάμης-84΄ Αναστασίου
Δοκάρι: 45΄+2΄ Κουβελάς

Συνθέσεις Ομάδων
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Μάρκο, Καρλιάμπας, Γαλάνης, Μπάμης, Δραχαλίβας, Γκαμπέτας, Καραλούλης, Μουλτσιάς (79' Ντούφας), Μπαλογιάννης, Τόλιος (66' Δραγατσίκης)

Διαγόρας Στεφανοβικείου (Στέλιος Αρσένος): Πρίφτης, Καραμπούζης, Γιαουπλάρι (75' λ.τρ. Καραπλιάγκος Κ.), Σπαθής (63' Κυριάκος), Λάϊος, Καραπλιάγκος Σ., Κουβελάς (80' Αλαμάνης), Αλεξίου, Αναστασίου, Ζιάκας (74' Καλύβας), Μούτσα

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κεχαγιάς(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Θωμάς Βογδόπουλος(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Θεόδωρος Παπαδόπουλος(Κοζάνης)



Πιερικός-Δίας Δίου 2-0
Σκόρερ: 30΄ Μπενίσκος, 62΄(πεν.) Χαρτσιάς
Χαμένο Πέναλτι: 71΄ Σαχινίδης(Απόκρουση Ζωγράφου)

Συνθέσεις Ομάδων
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου):  Γουναρίδης, Ιβανίδης, Τουλίκας Β., Γιαλαμίδης, Τακίδης, Νίκιτς, Μπενίσκος(72΄ Περογαμβράκης), Μηλιώτης(87΄ Δεμηρτζόγλου), Σαχινίδης(79΄ Παπαδόπουλος), Κριεμάντι(62΄ Ίτσιος), Χαρτσιάς

Δίας Δίου (Παναγιώτης Παρασίδης): Ζωγράφος, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Καραθάνος(76΄ Παπαστεργίου), Παγωνίδης, Μαυρίδης(68΄ Παπαγιαννόπουλος), Καλουσίδης(68΄ Μανίκας), Παναγιωτίδης Α., Ευαγγελόπουλος(83΄ Τσουρέκας)

Διαιτητής: Θωμάς Μπουρουζίκας(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Καραγιάννης(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Μίχος(Λάρισας)


Αλμυρός-Σέλλανα 0-0

Συνθέσεις Ομάδων
Αλμυρός (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Λέτσο, Λάμπος (64′ λ. τρ. Στογιαννίδης), Αγγελής, Χολέβας, Κυριάκος, Ζαφειρίδης, Βουρδάκης, Αγιασιώτης, Ηλιόπουλος (7′ λ.τρ. Γαρυφαλλόπουλος), Δερμιτζάκης, Βαγενάς (77′ Καναβός)

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας):  Σταυράκης, Μπαλντάς (51′ Μετούσι), Καλφούντζος (81′ Καστελιάνος), Κοντός, Τζέκος, Αρχοντής, Μπακρατσάς (77′ λ.τρ. Τσάγκας), Χάδιαρης, Τζουμάκης, Μπιτέλης, Τζάνης

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φουστάνας(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Βασίλειος Χατζηβασιλείου(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Κουτσικανίδης(Πιερίας)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
17η αγωνιστική
Μετέωρα-Διγενής Νεοχωρίου 3-0
Ατρόμητος Παλαμά-Καρίτσα 1-3
Θησέας Αγριάς-Αταλάντη 2-1
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Διαγόρας Στεφανοβικείου 4-1
Ηρακλής Λάρισας-Ποταμιά 1-0
Πιερικός-Δίας Δίου 2-0
Αλμυρός-Σέλλανα 0-0

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
42
13-3-1
33-4
17
Θησέας Αγριάς
34
11-1-5
34-21
17
Ηρακλής Λάρισας
30
9-3-5
21-18
17
Καρίτσα
29
8-5-4
28-13
17
Σέλλανα
28
7-7-3
20-16
17
Ατρόμητος Παλαμά
26
7-5-5
20-17
17
Αταλάντη
22
7-1-9
20-26
17
Μετέωρα
21
5-6-6
20-17
17
Αλμυρός
20
5-5-7
14-18
17
Οικονόμος Τσαριτσάνης
20
5-5-7
17-19
17
Δίας Δίου
19
6-1-10
15-29
17
Διγενής Νεοχωρίου
18
4-6-7
27-30
17
Διαγόρας Στεφανοβικείου
18
4-6-7
13-21
17
Ποταμιά
2
0-2-15
7-41
17

Η επόμενη(18η) αγωνιστική(2-2-2020, 15:00)
Ατρόμητος Παλαμά-Μετέωρα
Διγενής Νεοχωρίου-Θησέας Αγριάς
Καρίτσα-Οικονόμος Τσαριτσάνης
Αταλάντη-Ηρακλής Λάρισας
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Πιερικός
Ποταμιά-Αλμυρός
Δίας Δίου-Σέλλανα

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
12
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
10
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
10
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
9
Αλέκος Αναστασίου
Διαγόρας Στεφανοβικείου/Αλμυρός
6
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
6
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
6
Κώστας Μαλισσόβας
Αταλάντη
5
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
5
Αλέξανδρος Κόκκινος
Ατρόμητος Παλαμά
5
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
5
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
5
Κώστας Χαρτσιάς
Πιερικός
5

Πηγή: magnesianews.gr, www.kalabakacity.gr, www.radioelassona.gr, katerinisport.gr, almyros.gr, goaltrikala.gr, elassonanews.gr