Τρίτη, 10 Δεκεμβρίου 2019

H 12η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής (Αναλυτικό ρεπορτάζ)













Ένα ακόμη «βήμα» για την κατάληψη της 1ης θέσης του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής έκανε ο Πιερικός, που επικράτησε για τη 12η αγωνιστική με 4-0 της Αταλάντης. Ο Ηρακλής Λάρισας ανέβηκε δεύτερος, καθώς κέρδισε με 2-0 την Καρίτσα. Εντυπωσιακός ο Θησέας Αγριάς, ο οποίος κατέβαλλε με 5-2 τον Ατρόμητο Παλαμά. Τα Σέλλανα επέστρεψαν στις νίκες, καταβάλλοντας με 2-1 την Ποταμιά. Μεγάλο «τρίποντο» για τον Δία Δίου με 2-0 επί των Μετεώρων, αλλά και για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 3-2 επί του Διγενή Νεοχωρίου. «Ανάσα» για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου, που με υπηρεσιακό τεχνικό δίδυμο τους: Αλέκο Κουβελά και Γιώργο Αλεξίου κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι με 0-2 τον Αλμυρό.
Ο πρώτος γύρος θα ολοκληρωθεί στις 15 Δεκεμβρίου με τα παιχνίδια Μετέωρα-Ποταμιά, Διαγόρας Στεφανοβικείου-Δίας Δίου, Αταλάντη-Σέλλανα, Καρίτσα-Αλμυρός, Διγενής Νεοχωρίου-Πιερικός, Ατρόμητος Παλαμά-Ηρακλής Λάρισας και Οικονόμος Τσαριτσάνης-Θησέας Αγριάς. 

Τα στοιχεία των παιχνιδιών:
Δίας Δίου-Μετέωρα 2-0
Σκόρερ: 30΄, 90΄ Τοπαλίδης
Δοκάρια: 52΄, 53΄ Μανίκας, 52΄ Παναγιωτίδης-59΄ Πολυζόπουλος
Αποβολές: (Μετά τη λήξη) Παπαστεργίου-67΄ Κατσαντώνης

Συνθέσεις Ομάδων
Δίας (Παναγιώτης Παρασίδης): Ουσταμπασίδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Νίκου, Λιόλιος, Παπαστεργίου(80΄Μπακούρας), Τοπαλίδης, Μαυρίδης(65΄ Καραθάνος), Καλουσίδης, Παναγιωτίδης Α., Μανίκας(90΄ Τσουρέκας)

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσσιος(80΄ Νικλητσιώτης), Λουκάς, Κατσαντώνης, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, Πολυζόπουλος, Γεωργάκης, Τσιαντούλας(61΄ Περέιρα), Ιωάννου

Διαιτητής: Χαρίλαος Παπανώτας(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Ευστάθιος Τσεχελίδης(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος(Μακεδονίας)



Αλμυρός-Διαγόρας Στεφανοβικείου 0-2
Σκόρερ: 46΄ Λάμπος(Αυτογκόλ), 75΄(πεν.) Κυριάκος
Αποβολή: 89΄ Δημηνάς

Συνθέσεις Ομάδων
Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Κοντογεωργάκης, Πατσής, Λάμπος, Παπακώστας(77΄ Αιδής), Κυριάκος, Χολέβας, Καναβός, Ζενούνης, Δερμιτζάκης(49΄ Αγασιώτης), Αναστασίου, Βουρδάκης

Διαγόρας (Αλέκος Κουβελάς& Γιώργος Αλεξίου): Πρίφτης, Καραμπούζης, Βουραζέρης, Σπαθής, Λάιος, Καλιακούδας, Μούτσα(86΄ Σιγαλάκος), Αλεξίου, Αλαμάνης(66΄ Τανός), Κυριάκος(78΄ Καλύβας), Ζιάκας(85΄ Καραπλιάγκος Κ.)

Διαιτητής: Αθανάσιος Μπούτσικος(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Νικόλαος Κουρμαδιάς(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Μαδίτσης(Μακεδονίας)


Πιερικός-Αταλάντη 4-0
Σκόρερ: 40΄, 62΄ Σαχινίδης, 45΄+ Μακρής, 72΄ Κριεμάντι
Αποβολή: 84΄ Σαλιάι

Συνθέσεις Ομάδων
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Ιβανίδης, Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Τακίδης (85΄Πατζιάλας), Μακρής (78΄Παγωνίδης), Μπενίσκος (65΄Τουλίκας), Δεμηρτζόγλου (72΄Μηλιώτης), Σαχινίδης, Κριεμάντι, Παπαδόπουλος

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Τσακανίκας, Πάππος, Σαλιάι, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Μαλισσόβας Α.(85΄Σίδερης), Μαλισσόβας Κ., Δουβαράς, Λαμπρόπουλος (72΄Τσανούλας), Χαϊκάλης(56΄Ντζιός)

Διαιτητής: Θεόφιλος Μιχαηλίδης(Πέλλας)
1ος Βοηθός: Νικόλαος Αρέστης(Πέλλας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Σηπάκης(Πέλλας)



Ηρακλής Λάρισας-Καρίτσα 2-0
Σκόρερ: 28΄ Κακαβίτσης, 64΄ Χρηστίδης
Δοκάρι: 63΄ Κυρτέγος
Αποβολή: 81΄ Τσακάλι

Συνθέσεις Ομάδων
Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (78’ Αθανασιάς), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (89’ Γκιουρσάνης), Μανιώτης, Κακαβίτσης (91’ Μουξιός), Ζαφειρίου (86’ Τάρτας), Νάστας.

Καρίτσα (Μιχάλης Ζιώγας): Ράντος, Δαλαμήτρας (79’ Συράκος), Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λάγδαρης, Ζαφειρίδης (73’ Οικονόμου), Γκίκα (6’ λ.τ. Κόστα) Δημητρουλόπουλος (61’ Στίκος), Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου.

Διαιτητής: Σωτήριος Πέτσας(Τρικάλων)
1ος Βοηθός: Χρήστος Μπάλας(Τρικάλων)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Σταφυλάς(Τρικάλων)


Οικονόμος Τσαριτσάνης-Διγενής Νεοχωρίου 3-2
Σκόρερ: 51΄ (πεν.) Τόλιος, 57΄ Γκαμπέτας, 63΄ Καραλούλης -46΄ Αλεξίου Ε., 95΄ (πεν.) Τεντολούρης

Συνθέσεις Ομάδων
Οικονόμος (Γιάννης Τσακμακίδης): Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Φλώρος, Αργύρης, Γκαμπέτας (90'+1' Χρυσοστόμου), Καραλούλης, Μουλτσιάς (84' Μάρκο), Μπαλογιάννης (88' Ντούφας), Τόλιος (90'+3' Δραχαλίβας).

Διγενής (Δημήτρης Σίτσας): Ράπτης, Μανώλης (64' Αυγουστάτος), Τσιγαρίδας, Αλεξίου Δ., Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης Α., Γκαντιάς, Αλεξίου Ε. (64' Γκάτης), Λαγκαδινός (78' Παπαθανασίου), Διβανές

Διαιτητής: Νικόλαος Κουτρομάνος(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Παπαλίτσας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Απόστολος Καλογριανίτης(Καρδίτσας)


Θησέας Αγριάς-Ατρόμητος Παλαμά 5-2
Σκόρερ: 6΄ Οικονόμου Κ., 14΄ Χατζησταμάτης, 31΄ , 63΄ Βλάχος, 39΄ Νιαώτης-25΄ Βαγγελάκος, 42΄ Κατσιγιάννης
Χαμένο Πέναλτι: 3΄ Οικονόμου Χ.(Απόκρουση Βαν Ντε Γούιχε)

Συνθέσεις Ομάδων
Θησέας (Λάκης Μπακάλης): Βαν ντε Γουΐχε Ντ., Μπόρας (55’ Παναγιώτου), Ιωακειμίδης, Βαν ντε Γουΐχε Ε., Νιαώτης, Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης (70’ Ζάχος), Οικονόμου Κ.(46’ Γαλανόπουλος), Πέτσης, Ιωαννίδης (65’ Λίτσος), Βλάχος

Ατρόμητος (Τάκης Παραφέστας):  Κούτσικος, Μπασιάκας,  Αντωνίου, Μπαντής, Οικονόμου Χ., Κατσιγιάννης, Εκίζογλου, Bαγγελάκος,  Ζάγκος, Μίχος, Οικονόμου

Διαιτητής: Αδάμος Κουκούλης(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Καραγιάννης(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Γρηγόριος Δεδικούσης(Λάρισας)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
12η αγωνιστική
Δίας Δίου-Μετέωρα 2-0
Σέλλανα-Ποταμιά 2-1
Αλμυρός-Διαγόρας Στεφανοβικείου 0-2
Πιερικός-Αταλάντη 4-0
Ηρακλής Λάρισας-Καρίτσα 2-0
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Διγενής Νεοχωρίου 3-2
Θησέας Αγριάς-Ατρόμητος Παλαμά 5-2

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
31
10-1-1
24-2
12
Ηρακλής Λάρισας
23
7-2-3
17-14
12
Θησέας Αγριάς
22
7-1-4
25-15
12
Καρίτσα
21
6-3-3
23-11
12
Σέλλανα
20
5-5-2
12-9
12
Οικονόμος Τσαριτσάνης
17
4-5-3
12-12
12
Ατρόμητος Παλαμά
16
4-4-4
13-13
12
Αταλάντη
16
5-1-6
12-18
12
Διγενής Νεοχωρίου
14
3-5-4
20-18
12
Αλμυρός
14
4-2-6
12-15
12
Δίας Δίου
13
4-1-7
13-24
12
Μετέωρα
11
2-5-5
8-14
12
Διαγόρας Στεφανοβικείου
11
2-5-5
9-15
12
Ποταμιά
2
0-2-10
6-27
12

Η επόμενη(13η) αγωνιστική(15-12-2019, 15:00)
Μετέωρα-Ποταμιά
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Δίας Δίου
Αταλάντη-Σέλλανα
Καρίτσα-Αλμυρός
Διγενής Νεοχωρίου-Πιερικός
Ατρόμητος Παλαμά-Ηρακλής Λάρισας
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Θησέας Αγριάς

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
10
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
7
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
7
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
7
Αλέκος Αναστασίου
Αλμυρός
4
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
4
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
4
Αποστόλης Τεντολούρης
Διγενής Νεοχωρίου
4
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
4
Αλέξα Βουκομάνοβιτς
Καρίτσα
4
Δημήτρης Τόλιος
Οικονόμος Τσαριτσάνης
4
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
4

Πηγή: athleticlarissa.gr, magnesianews.gr, http://www.radioelassona.gr/, https://www.pieriasport-news.gr/, almyros.gr, https://odelalis.gr/