Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019

Παίδες: Έσπερος Λαμίας-Γ.Σ. Άτλας 59-51

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ο μαχητικός Άτλας, γνωρίζοντας την ήττα από τον Έσπερο Λαμίας με 59-51.
Η συνάντηση διεξήχθη την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου στο ΔΑΚ Λαμίας, αρχίζοντας στις 10. Ήταν εξ αναβολής στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Έσπερος του Μάνθου Σοφογιάννη διατήρησε από την αρχή έως το τέλος την πρωτοπορία στο σκορ, φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν με 15 πόντους ο Γκιολές. Οι Λαμιώτες έκλεισαν τον όμιλο στη 2η θέση με 6 νίκες και 2 ήττες, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.
Ο Άτλας του Δημήτρη Λερογιάννη είχε εξ αρχής δύσκολο έργο και προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, διεκδικώντας την πρόκριση, θέλοντας νίκη με διαφορά 8 πόντων. Πάλεψε το ματς και βρισκόταν κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω. Την επόμενη χρονιά θα είναι ακόμη καλύτερος, καθώς αγωνίστηκε φέτος με πληθώρα παιδιών, που έχουν γεννηθεί το 2006. Ο Παναγιώτης Κατσαρός πέτυχε 22 πόντους με 5 3ποντα. Ο Γυμναστικός έχει απολογισμό τρεις νίκες και τέσσερις ήττες.
Οι Καρπενησιώτες θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου στο Καρπενήσι για το τελευταίο τους ματς την Αναγέννηση Λαμίας, ενώ ο Έσπερος αναμένει την κλήρωση της 2ης φάσης.

Πέρασε ο Έσπερος
Η ομάδα του Έσπερου ακολουθεί στην επόμενη φάση τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη. «Βολευόταν» ακόμη και με ήττα έως 7 πόντους, καθώς είχε κερδίσει με 47-54 στο πρώτο ματς του Καρπενησίου.

Κομβικός ο Γκιολές
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκιολές με 15 πόντους και δεύτερος ο συνήθης ύποπτος Χαρίλας με 14, που πέτυχε και δυο 3ποντα.

Πάνω από 20

Για τους φιλοξενούμενους ο Παναγιώτης Κατσαρός(Φωτογραφία) με 22 πόντους και 5 τρίποντες «βόμβες» ήταν ο πρώτος σκόρερ τους. Ακολούθησε με 14 και ένα 3ποντο ο Αουρέλ Ελεζάι.

Προβάδισμα Εσπέρου
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάνθου Σοφογιάννη προηγήθηκε με 12-7.

Ασφάλεια γηπεδούχων
Με τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν μπροστά με σκορ 28-20. Έκαναν ένα επιμέρους  16-13 στη δεύτερη περίοδο.

Έφτασε τους 10
Κατά δυο ανέβηκε η διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 45-35 για τους Λαμιώτες, που πέτυχαν ένα επιμέρους 17-15.

Δεν έγινε η ανατροπή
Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς, τελειώντοντας με ήττα τα εκτός έδρας τους ματς. Παρά το επιμέρους 14-16 της τελευταίας περιόδου ο Έσπερος έφτασε στο τελικό 59-51.

12-7, 28-20, 45-35, 59-51

Έσπερος Λαμίας (Μάνθος Σοφογιάννης): Αργύρης, Λάππας 5, Ζιάκας 4, Ράρρας, Μπίτζας 7(1), Χαριλας 14(2), Πιλάτος 7(2), Λύκος 2, Μπρέκας, Δαραβέλιας, Λεμονής 5, Γκιολές 15

Γ.Σ. Άτλας (Δημήτρης Λερογιάννης): Τσιγαρίδας, Σταμούλης, Γεωργαλής, Μόκκας 3(1), Τουφεκούλας, Τριανταφυλλόπουλος, Κατσαρός 22(5), Ελεζάι 14(1), Δροσίνης 4, Μπλαζιέβσκι, Ανδρέου 5, Μάκκας 3

Διαιτητές: Γιώργος Ζάχος& Αντώνης Πατάγιας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτές: Νίκος Καλαντζής-Θωμάς Τσιαμούρας-Βαγγέλης Δέδες (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κολλημένος