Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2019

Η ανάλυση των συναντήσεων της 8ης αγωνιστικής(3ος Όμιλος Γ΄ Εθνικής)











Με το εντυπωσιακό 5-0 επικράτησε της Τσαριτσάνης εκτός έδρας ο Πιερικός και βρίσκεται με διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας, ύστερα και από την 8η αγωνιστική του 3ου Ομίλου.
Δεν υπήρξε νικητής στο Καρδιτσιώτικο ντέρμπι και Ατρόμητος Παλαμά και Σέλλανα έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Αντίθετα σε αυτό της Μαγνησίας ο Θησέας Αγριάς κέρδισε 1-0 τον Αλμυρό με γκολ του Λευτέρη Γιαουπλάρι. Συγκλονιστική ανατροπή για τον Ηρακλή Λάρισας, που ανέτρεψε στις καθυστερήσεις το 1-2 από τα Μετέωρα και επικράτησε με 3-2 των αντιπάλων του. Χατ-τρικ έκανε ο Γιώργος Κακαβίτσης. «Ξέσπασε» στο 2ο μέρος η Καρίτσα, που κατέβαλλε με 5-0 την Ποταμιά, σκόραρε τρεις ο Χρήστος Αλεξίου. Ευρεία η πρώτη νίκη του Διγενή Νεοχωρίου με 5-1 επί του Δία Δίου.  Με δυο γκολ του Κώστα Λυτάκη η Αταλάντη επιβλήθηκε με 2-1 του Διαγόρα Στεφανοβικείου.
Το Σάββατο 16 Νοεμβρίου διεξάγεται η 9η αγωνιστική με τα ματς Μετέωρα-Πιερικός, Αλμυρός-Ηρακλής Λάρισας, Σέλλανα-Οικονόμος Τσαριτσάνης, Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς, Ποταμιά-Ατρόμητος Παλαμά, Διαγόρας Στεφανοβικείου-Διγενής Νεοχωρίου και Καρίτσα-Αταλάντη. Ο Χρήστος Αλεξίου προπορεύεται με 9 γκολ στον πίνακα των σκόρερ.


Παρελθόν ο Ιωαννίδης
Ολοκληρώθηκε η συνεργασία του Δία Δίου με τον προπονητή Τάσο Ιωαννίδη. 

Τα στοιχεία των αγώνων:
Ηρακλής Λάρισας-Μετέωρα 3-2
Σκόρερ: 9΄, 91΄, 95΄ Κακαβίτσης-63΄ Πολυζόπουλος, 85΄ Κατσαντώνηςς
Αποβολή: 65΄ Μπέτσας

Συνθέσεις Ομάδων
Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι (83’ Μουξιός), Νεμπεγλέρας, Νάστας (67’ Χρηστίδης), Μανιώτης, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου (77’ Γκιουρσάνης), Ναρίνογλου (82’ Τσαπατώρης)

Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Λουκάς, Γεωργάκης, Ιωάννου, Περέϊρα (83’ Νικλητσιώτης), Τσιαντούλας (73’ Χριστοδουλόπουλος), Πολυζόπουλος, Φωτικας (90’ Γρηγορίου)

Διαιτητής: Δημήτριος Μαργιόλας(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Δημήτριος Τίκας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Απόστολος Καλογριανίτης(Καρδίτσας)



Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πιερικός 0-5 Σκόρερ: 12΄, 90΄ Σαχινίδης, 33΄ Κριεμάντι, 39΄, 56΄ Μπενίσκος
Δοκάρι: 90΄ Κυπαρίσσης

Συνθέσεις Ομάδων
Οικονόμος (Γιάννης Τσακμακίδης): Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μάρκο, Μπάμης, Γκαμπέτας, Αργύρης (69′ Χρυσοστόμου), Μουλτσιάς (89′ Δραχαλίβας), Μπαλογιάννης, Ντούφας (46′ Καραλούλης).

Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Λαζαρίδης, Β.Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μπενίσκος (60′ Παγωνίδης), Μηλιώτης (71′ Δεμηρτζόγλου), Σαχινίδης, Κριεμάντι (84′ Χαρτσιάς), Παπαδόπουλος (78′ Κυπαρίσσης)

Διαιτητής: Στέφανος-Βάιος Καλαντζής(Θεσσαλίας)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Αναστασίου(Θεσσαλίας)
2ος Βοηθός: Σταύρος Σαμαράς(Θεσσαλίας)


Θησέας Αγριάς-Αλμυρός 1-0
Σκόρερ: 10΄ Γιαουπλάρι

Συνθέσεις Ομάδων
Θησέας Αγριάς (Λάκης Μπακάλης):  Βαν Ντε Γουίχε Ν., Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος (63’  Βαν Ντε Γουίχε Ε.), Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Μπόρας, Πέτσης (86’ Λουμάνι), Σιώμος (70’ Λίτσος), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (85’ Γαλανόπουλος).

Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Πολυμέρου, Λάμπος (75’ Αϊδής), Κυριάκος, Παπακώστας, Χολέβας, Δημηνάς (70’ Ρακής), Ζενούνης, Αγιασιώτης, Δερμιτζάκης, Αναστασίου, Βουρδάκης

Διαιτητής: Βασίλειος Τσιγαρίδας(Φθιώτιδας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Λιτοσελίτης(Φθιώτιδας)
2ος Βοηθός: Χρήστος Δόσκορης(Φθιώτιδας)


Ατρόμητος Παλαμά-Σέλλανα 0-0

Συνθέσεις Ομάδων
Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Μπασιάκας(90′ Αντωνίου), Βαγγελάκος, Λιάπης (74′ Οικονόμου Γ.), Οικονόμου Χ., Μπαντής, Ζάρρας, Μίχος, Εκίζογλου, Κατσιγιάννης, Αλεξόπουλος.

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος (55′ Μπακρατσάς), Καλούσης (74′ Παπαγεωργίου), Τζουμάκης, Αρχοντής, Χάδιαρης, Λούγκος, Τζέκος, Μπιτέλης (25′ λ.τ. Κοντός), Τζάνης (90′ Μακρής).

Διαιτητής: Χρήστος Αγγελούλης(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Καραγιάννης(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Κοτούμπας(Λάρισας)




Διγενής Νεοχωρίου-Δίας Δίου 5-1
Σκόρερ: 18΄ Μακρής, 49΄ Κοντογεώργος, 55΄ Διβανές, 85  Τεντολούρης Α., 88΄ Αλεξίου Ε.-25΄ Παναγιωτίδης Α.

Συνθέσεις Ομάδων
Διγενής (Δημήτρης Σίτσας): Ράπτης, Μανώλης, Τσιγαρίδας, Σταμέκος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης Α. (87’ Τσιούφης), Γκαντιάς (63’ Αυγουστάτος), Κοντογεώργος (83’ Παπαθανασίου), Λαγκαδινός (75’ Αλεξίου Ε.), Διβανές.

Δίας Δίου (Τάσος Ιωαννίδης): Ουσταμπασίδης, Παναγιωτίδης Γ., Δερμίσης, Λιόλιος, Νίκου, Καραθάνος (75’ Μαυρίδης), Καλαμπάκας (57’ Παπαστεργίου), Τοπαλίδης, Καλουσίδης (74’ Νάκας),Παναγιωτίδης Α., Μανίκας.

Διαιτητής: Γεώργιος Τασιόπουλος(Θεσσαλίας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Πατέτσος(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Θωμάς Ντελέζος(Λάρισας)



Αταλάντη-Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-1
Σκόρερ: 24΄, 86΄ Λυτάκης-51΄ Μούτσα
Δοκάρια: 34΄ Αλεξίου, 88΄ Λάιος
Αποβολή: 71΄ Αλεξίου

Συνθέσεις Ομάδων
Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος, Σακκάς (78’ Σαλιάι), Ζυγογιάννης, Πάππος, Λυτάκης, Ντζιος (78’ Μαλισσόβας Α.), Τσακανίκας, Δουβάρας (70’ Λαμπρόπουλος), Μαλισσόβας Κ., Χαϊκάλης

Διαγόρας (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Καλύβας, Βουραζέρης, Σπάθης, Λάιος, Καραπλιάγκος (46’ Ζιάκας), Δίντσης, Αλεξίου, Αλαμάνης, Κυριάκος (72’ Καλιακούδας), Μούτσα

Διαιτητής: Δημήτριος Ψυχούλας(Βοιωτίας)
1ος Βοηθός: Νικόλαος Σοφός(Βοιωτίας)
2ος Βοηθός: Χρήστος Καλαμπούκας(Βοιωτίας)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
8η αγωνιστική
Ηρακλής Λάρισας-Μετέωρα 3-2
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πιερικός 0-5
Θησέας Αγριάς-Αλμυρός 1-0
Ατρόμητος Παλαμά-Σέλλανα 0-0
Διγενής Νεοχωρίου-Δίας Δίου 5-1
Καρίτσα-Ποταμιά 5-0
Αταλάντη-Διαγόρας Στεφανοβικείου 2-1

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
19
6-1-1
14-1
8
Σέλλανα
16
4-4-0
10-5
8
Ηρακλής Λάρισας
16
5-1-2
11-10
8
Θησέας Αγριάς
16
5-1-2
15-7
8
Καρίτσα
15
4-3-1
17-6
8
Αταλάντη
13
4-1-3
11-11
8
Ατρόμητος Παλαμά
10
2-4-2
7-6
8
Αλμυρός
8
2-2-4
6-8
8
Οικονόμος Τσαριτσάνης
8
1-5-2
6-9
8
Μετέωρα
7
1-4-3
6-10
8
Διγενής Νεοχωρίου
7
1-4-3
13-12
8
Δίας Δίου
7
2-1-5
7-19
8
Διαγόρας Στεφανοβικείου
6
1-3-4
5-10
8
Ποταμιά
2
0-2-6
4-18
8

Η επόμενη(9η) αγωνιστική(16-11-2019, 15:00)
Μετέωρα-Πιερικός
Αλμυρός-Ηρακλής Λάρισας
Σέλλανα-Οικονόμος Τσαριτσάνης
Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς
Ποταμιά-Ατρόμητος Παλαμά
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Διγενής Νεοχωρίου
Καρίτσα-Αταλάντη

Οι πρώτοι σκόρερ
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
9
Γιώργος Κακαβίτσης
Ηρακλής Λάρισας
5
Βασίλης Σαχινίδης
Πιερικός
4
Γεράσιμος Χαϊκάλης
Αταλάντη
3
Κώστας Λυτάκης
Αταλάντη
3
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
3
Βασίλης Νάκας
Δίας Δίου
3
Ανέστης Παναγιωτίδης
Δίας Δίου
3
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξα Βουκομάνοβιτς
Καρίτσα
3
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
3
Μίμης Μπενίσκος
Πιερικός
3
Νίκος Λούγκος
Σέλλανα
3

Πηγή: sfina.gr, magnesiasports.gr, Δίας Δίου,athleticlarissa.gr, goalpost.gr, diagorasstef.blogspot, http://www.radioelassona.gr/, karditsapress.gr