Τρίτη, 5 Νοεμβρίου 2019

Επιστροφή Πιερικού στην κορυφή: Ρεπορτάζ των παιχνιδιών της 7ης αγωνιστικής













Επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας ο Πιερικός, που επιβλήθηκε με 2-0 του Ατρόμητου Παλαμά στο ντεμπούτο του Σάκη Παπαβασιλείου στον πάγκο για την 7η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Με 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι Σέλλανα-Καρίτσα, όπως και η συνάντηση Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου. Χωρίς νικητή το ματς Μετέωρα-Οικονόμος Τσαριτσάνης, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ομάδα της ισοπαλίας ο Οικονόμος, που μετρά πέντε(τέσσερις συνεχόμενες). 4ο σερί θετικό αποτέλεσμα για τον Ηρακλή Λάρισας, που επέστρεψε στη φυσική του έδρα και κατέβαλλε με 2-1 τον Θησέα Αγριάς. Νίκη-«ανάσα» για τον Δία Δίου με 1-0 επί της Αταλάντης, ενώ ο Διαγόρας πέρασε από το Καρπενήσι, καταβάλλοντας με 1-0 την Ποταμιά και σημειώνοντας την 1η του νίκη.
Η 8η αγωνιστική που θα γίνει την Κυριακή 10 Νοεμβρίου περιλαμβάνει τις συναντήσεις Ηρακλής Λάρισας-Μετέωρα, Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πιερικός, Θησέας Αγριάς-Αλμυρός, Ατρόμητος Παλαμά-Σέλλανα, Διγενής Νεοχωρίου-Δίας Δίου, Καρίτσα-Ποταμιά και Αταλάντη-Διαγόρας Στεφανοβικείου. Με 6 γκολ ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσας προηγείται στον πίνακα των σκόρερ.  Να αναφερθεί πως τα Σέλλανα είναι η μοναδική αήττητη ομάδα, ενώ Ποταμιά και Διγενής δεν έχουν νίκη.

Τα στοιχεία των αγώνων:
Μετέωρα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Δοκάρι: 65΄ Τόλιος
Αποβολή: 91΄ Παπαευθυμίου

Συνθέσεις Ομάδων
Μετέωρα (Νίκος Μανούρας): Τοπουζλής, Μπέτσας (86΄Γρηγορίου),  Δάσσιος, Λουκάς, Γεωργάκης, Κατσιαντώνης, Πολυζόπουλος, Παπαευθυμίου, Ιωάννου, Τσιαντούλας (71' Φωτίκας), Ζουλιάνο Περέϊρα (64΄Νικλητσιώτης)

Οικονόμος (Γιάννης Τσακμακίδης): Νούσιας, Ντούφας (84΄  Δραχαλίβας), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Δραγατσίκης, Μπάμης, Γκαμπέτας (89'  Μουλτσιάς), Αργύρης, Φλώρος, Καραλούλης (76' Χρυσοστόμου), Τόλιος  (90'+1' Μπαλογιάννης)

Διαιτητής: Νικόλαος Κουτρομάνος(Καρδίτσας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Παπαλίτσας(Καρδίτσας)
2ος Βοηθός: Πέτρος Κανιούρας(Καρδίτσας)



Ηρακλής Λάρισας-Θησέας Αγριάς 2-1
Σκόρερ: 3΄, 7΄ Κακαβίτσης-4΄ Πέτσης

Συνθέσεις Ομάδων
Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Ζαφειρίου (82΄Τάρτας), Κοντοθανάσης (46’ Αλεξανδρής), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Ναρίνογλου (85΄Τσαπαρώτης), Μανιώτης, Κακαβίτσης (88’ Μουξιός), Νάστας

Θησέας Αγριάς (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος (46΄Βαν Ντε Γούιχε Ε.), Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Μπόρας (68΄Λουμάνι), Πέτσης, Σιώμος (81΄Λίτσος), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (81΄Ζάχος)

Διαιτητής: Στυλιανός Λεωνίδας(Τρικάλων)
1ος Βοηθός: Χρήστος Αλεξόπουλος(Τρικάλων)
2ος Βοηθός: Χρήστος Μπάλας(Τρικάλων)


Πιερικός-Ατρόμητος Παλαμά 2-0
Σκόρερ: 50΄ Μηλιώτης, 54΄ Παπαδόπουλος

Συνθέσεις Ομάδων
Πιερικός (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Λαζαρίδης, Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής, Μηλιώτης, Πετράκος (46′ Ιβανίδης), Σαχινίδης (88′ Δεμηρτζόγλου), Μπενίσκος (64′ Κριεμάντι), Παπαδόπουλος (75′ Κυπαρίσσης)

Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Μπασιάκας (90′ Σακελλαρίου), Βαγγελάκος, Λιάπης (82′ λ.τρ. Αντωνίου), Οικονόμου Χ., Μπαντής, Ζάρρας, Μίχος, Οικονόμου Γ.(48′ Θεοχάρης), Κατσιγιάννης (62′  Ζάγγος), Αλεξόπουλος

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Σιδηρόπουλος(Πέλλας)
1ος Βοηθός: Γεώργιος Κεσίσογλου(Πέλλας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Αδραμάνης(Πέλλας)


Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου 1-1
Σκόρερ: 71΄ Δερμιτζάκης-69΄ Πατσής(Αυτογκόλ)

Συνθέσεις Ομάδων
Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Πολυμέρου, Λάμπος, Πατσής, Δημηνάς (59’ Ζενούνης), Κυριάκος, Χολέβας, Παπακώστας (80’ Αϊδής), Δερμιτζάκης, Αναστασίου, Βουρδάκης (83’ Δήμος), Αγιασιώτης (74’ Ρακής)

Διγενής (Δημήτρης Σίτσας): Ζαφείρης (46’ λ.τρ. Ράπτης), Μανώλης, Βλάχος (80’ Αυγουστάτος), Σταμέλος, Γούτσιος, Μακρής, Τεντολούρης, Γκαντιάς (70’ Παπαθανασίου), Κοντογεώργος, Λαγκαδινός (60’ Αλεξίου Θ.), Διβανές

Διαιτητής: Χρήστος Νίτσας(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Γρηγόριος Δεδικούσης(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Δημήτριος Παραφέστας(Λάρισας)


Σέλλανα-Καρίτσα 1-1
Σκόρερ: 18΄ Τζέκος-64΄ Αλεξίου

Συνθέσεις Ομάδων
Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Αρχοντής, Χάδιαρης, Λούγκος, Παπαγεωργίου, Τζουμάκης, Τζέκος, Μπιτέλης, Τζάνης

Καρίτσα (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Ζαφειρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λάγδαρης, Τροΐρης, Γκίκα, Δημητρόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου
Αλλαγή πέρασαν οι: Συράκος, Δαλαμήτρας, Οικονόμου

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας(Γρεβενών)
1ος Βοηθός: Αθανάσιος Στεφούλης(Γρεβενών)
2ος Βοηθός: Βασίλειος Μωυσιάδης(Γρεβενών)


Δίας Δίου-Αταλάντη 1-0
Σκόρερ: 70΄ Παναγιωτίδης Α.    
Δοκάρι: 59΄ Δουβάρας

Συνθέσεις Ομάδων
Δίας Δίου (Τάσος Ιωαννίδης): Ευαγγέλου, Παναγιωτίδης Γ., Δερμίσης (78’ Λαζαρίδης), Νίκου, Λιόλιος, Μαυρίδης (78’ Καραθάνος), Καλαμπάκας, Τοπαλίδης, Καλουσίδης (60’ Παπαστεργίου), Παναγιωτίδης Α. (81’ Δαλαμήτρας), Μανίκας

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος, Σάκκας (78’ Λαμπρόπουλος), Ζυγογιάννης, Πάππος, Λυτάκης, Δήμος, Μαλισσόβας Κ., Δουβάρας (90’ Ντζιός), Αντωνίου (65’ Τζιβελέκης), Χαικάλης.

Διαιτητής: Γεώργιος Αγγελάκης(Μακεδονίας)
1ος Βοηθός: Αργύριος Νταβέλας(Μακεδονίας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Μιχτατίδης(Μακεδονίας)



Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
7η αγωνιστική
Μετέωρα-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Ηρακλής Λάρισας-Θησέας Αγριάς 2-1
Πιερικός-Ατρόμητος Παλαμά 2-0
Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου 1-1
Σέλλανα-Καρίτσα 1-1
Δίας Δίου-Αταλάντη 1-0
Ποταμιά-Διαγόρας Στεφανοβικείου 0-1

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Πιερικός
16
5-1-1
9-1
7
Σέλλανα
15
4-3-0
10-5
7
Ηρακλής Λάρισας
13
4-1-2
8-8
7
Θησέας Αγριάς
13
4-1-2
14-7
7
Καρίτσα
12
3-3-1
12-6
7
Αταλάντη
10
3-1-3
9-10
7
Ατρόμητος Παλαμά
9
2-3-2
7-6
7
Αλμυρός
8
2-2-3
6-7
7
Οικονόμος Τσαριτσάνης
8
1-5-1
6-4
7
Μετέωρα
7
1-4-2
4-7
7
Δίας Δίου
7
2-1-4
6-14
7
Διαγόρας Στεφανοβικείου
6
1-3-3
4-8
7
Διγενής Νεοχωρίου
4
0-4-3
8-11
7
Ποταμιά
2
0-2-5
4-13
7

Η επόμενη(8η) αγωνιστική(10-11-2019, 15:00)
Ηρακλής Λάρισας-Μετέωρα
Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πιερικός
Θησέας Αγριάς-Αλμυρός
Ατρόμητος Παλαμά-Σέλλανα
Διγενής Νεοχωρίου-Δίας Δίου
Καρίτσα-Ποταμιά
Αταλάντη-Διαγόρας Στεφανοβικείου

Οι πρώτοι σκόρερ:
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
6
Γεράσιμος Χαϊκάλης
Αταλάντη
3
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
3
Βασίλης Νάκας
Δίας Δίου
3
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
3
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
3
Νίκος Λούγκος
Σέλλανα
3

Πηγή: athleticlarissa.gr,almyros.gr, karditsasport.gr, kalampakacity.gr, lamiaole.gr, sfina.gr, https://www.pieriasport-news.gr/