Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019

ΠΑΟΚ-Φραγκίστα 0-1

Η Φραγκίστα δεν λύγισε από τις απουσίες και τον πολύ καλό ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, επικρατώντας με 0-1.
Ο δεύτερος προημιτελικός κυπέλλου πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Νοεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου, εκκινώντας στις 2 και 30, παρουσία μόλις 20 θεατών.
Ο ΠΑΟΚ του Λάκη Αναστασόπουλου ήταν ιδιαίτερα καλός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η απειρία των ποδοσφαιριστών του φάνηκε για ακόμη μια φορά, μη καταφέρνοντας να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Είχε και δοκάρι σε προσπάθεια του Βαγγέλη Ζανιά, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις.
Η Φραγκίστα του Μάκη Ζήκα αγωνιζόμενη με αρκετές ελλείψεις κατάφερε να φύγει με μια μεγάλη νίκη, χάρης σε γκολ του Γιάννη Μπισμπίκη στην επανάληψη. Ο ΑΠΟΔΦ πραγματοποεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πολύ καλή πορεία σε πρωτάθλημα και κύπελλο παρά την απουσία προπονήσεων και συμμετέχοντας μακριά από τη φυσική της έδρα.
Στον ημιτελικό κυπέλλου οι νικητές θα αντιμετωπίσουν την Ποταμιά, ενώ ο «δικέφαλος» στρέφει την προσοχή του στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Εικοσάδα θεατών
Τον προημιτελικό κυπέλλου παρακολούθησαν μόλις 20 θεατές. Η Φραγκίστα έκλεισε την «τετράδα», στην οποία βρίσκονται ήδη οι: Αίολος, ΑΕΚ και Ποταμιά.

Δεν λύγισε από τις απουσίες
H Φραγκίστα αγωνίστηκε χωρίς τους τιμωρημένους Χρήστο Γενιτσαρόπουλο και Ταξιάρχη Γούλα, ενώ απών ήταν και ο Γιώργος Μαντέκας.

Επόμενη η Ποταμιά
Στον ημιτελικό κυπέλλου ο ΑΠΟΔΦ θα αντιμετωπίσει την Ποταμιά. Οι δυο ομάδες συνέθεσαν το περυσινό ζευγάρι του τελικού.

«Επιστράτευση» Ζήκα

Την πρώτη του φετινή συμμετοχή κατέγραψε ο Μάκης Ζήκας(Φωτογραφία), που έχει τον ρόλο του παίχτη-προπονητή.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά δημιουργικός στο πρώτο μέρος. Παρόλα αυτά δεν βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, με το 0-0 να παραμένει.

Άρχισε με 10
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με παίχτη λιγότερο, με τον Στέφανο Καμαρέτσο να συμπληρώνει την ενδεκάδα στο 7ο λεπτό.

Κατέληξε δοκάρι

Ο πολύ καλός Χρήστος Σάλτης είδε την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του στο 35΄, μετά τη σέντρα-σουτ του Βαγγέλη Ζανιά(Φωτογραφία).

17΄: Ο Ρέπας επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Φραγκίστας.
30΄: Εκτέλεση φάουλ του Ρέπα απέκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, με τον Μαστρογιάννη να αιφνιδιάζεται στην επαναφορά και να μην μπορεί να σκοράρει.
35΄: Σέντρα-σουτ του Ζανιά από θέση δεξι΄κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σάλτη.
42΄: Ο Κελεσίδης Γ. σέντραρε από δεξιά και την κεφαλιά του Ζανιά απέκρουσε ο Σάλτης.
44΄: Σουτ-βολέ του Καλτσούνη εκτός περιοχής απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Φραγκίστας.
45΄: Ο Ζήκας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα από γύρισμα αμυνόμενου αποκρούστηκε από τον Πατλιά και βρήκε στη συνέχεια στον Κατσαδούρο, καταλήγοντας άουτ.

Είχε τη λύση
Η Φραγκίστα κατάφερε να φύγει με το νικητήριο «διπλό» πρόκρισης στο δεύτερο μέρος, βελτιώνοντας και την αγωνιστική της παρουσία.

«Χτύπησε» νωρίς

Στο 9ο λεπτό της επανάληψης ο προωθημένος Γιάννης Μπισμπίκης(Φωτογραφία) σκόραρε με κοντινό πλασέ, ύστερα από το χτύπημα φάουλ του Μάκη Ζήκα.

46΄: Σουτ-βολέ του Ζήκα εκτός περιοχής κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟΚ.
50΄: Ο Ρέπας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της Φραγκίστας.
54΄: Ο Ζήκας εκτέλεσε φάουλ από έξω αριστερά, ο Μπισμπίκης Ι. πέρασε την μπάλα με πλασέ από κοντά πάνω από τον Πατλιά και πέτυχε το 0-1.
60΄: Χτύπημα φάουλ του Ζανιά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάλτη.
72΄: Ο Μάκκας με προσωπική προσπάθεια πάσαρε κάθετα στον Πολύζο, που σε πλεονεκτική θέση σούταρε και ο Πατλιάς απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
75΄: Ο Μπισμπίκης Ι. επιχείρησε σουτ από αριστερά, το οποίο απέκρουσε όμορφα ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ σε κόρνερ.
83΄: Σουτ του Χότζα από το ύψος της περιοχής και αριστερά έφυγε ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Σάλτη.