Τρίτη, 29 Οκτωβρίου 2019

Μόνα πρώτα τα Σέλλανα: Τα ματς της 6ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής(3ος Όμιλος)







Η ομάδα των Σελλάνων παρά την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον Διαγόρα Στεφανοβικείου έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή, ύστερα και από την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η Καρίτσα θριάμβευσε στο ντέρμπι της Πιερίας, νικώντας με 1-0 τον Πιερικό, που δέχτηκε το πρώτο του γκολ και ηττήθηκε για πρώτο ματς. Ο Θησέας Αγριάς συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία, νικώντας με 2-0 τα Μετέωρα. 3η σερί νίκη για τον Ηρακλή Λάρισας με 1-0 επί του Διγενή Νεοχωρίου εκτός έδρας. Ισόπαλοι χωρίς γκολ έμειναν Ατρόμητος Παλαμά και Οικονόμος Τσαριτσάνης, ενώ στο 97΄ ο Δίας Δίου πήρε το «Χ» απέναντι στην Ποταμιά(Τελικό 2-2 στο Καρπενήσι). Επιστροφή στις νίκες για την Αταλάντη, η οποία κατέβαλλε με 3-2 τον Αλμυρο.
Την Κυριακή 3 Νοεμβρίου θα διεξαχθεί η 7η αγωνιστική με τις αναμετρήσεις Μετέωρα-Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας-Θησέας Αγριάς, Πιερικός-Ατρόμητος Παλαμά, Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου, Σέλλανα-Καρίτσα, Δίας Δίου-Αταλάντη και Ποταμιά-Διαγόρας Στεφανοβικείου. Ο Χρήστος Αλεξίου της Καρίτσας πέτυχε ένα πολύτιμο γκολ και έφτασε τα 5, οδηγώντας τον πίνακα των σκόρερ. 

 Αλλαγή προπονητή στον Πιερικό
Στη θέση του Απόστολου Στύλου στην ομάδα του Πιερικού βρίσκεται ο Σάκης Παπαβασιλείου, που είναι ο νέος της προπονητής.

Τα στοιχεία των αγώνων:
Θησέας Αγριάς-Μετέωρα 2-0
Σκόρερ: 52΄ Βλάχος, 59΄ Σιώμος

Συνθέσεις Ομάδων

Θησέας (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Χατζησταμάτης (11’ λ.τρ. Σιώμος, 69’ Μπόρας), Πέτσης, Κοτζαθανάσης, Βλάχος (82’ Ζάχος), Οικονόμου (87’ Γαλανόπουλος), Ιωαννίδης

Μετέωρα (Σπύρος Ευαγγέλου):  Τοπουζλής, Βάσιος, Πέτσας (72’ Χριστοδουλόπουλος), Γεωργάκης, Κατσαντώνης, Παπαευθυμίου, Φωτίκας (89’ Κοτόπι), Πολυζόπουλος, Τσιαντούλας (53’ Περέϊρα), Νικλητσιώτης (69’ Γρηγορίου), Ιωάννου

Διαιτητής: Γεώργιος Αντωνίου(Λάρισας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Νάκας(Λάρισας)
2ος Βοηθός: Γεώργιος Πατέτσος(Λάρισας)


Ατρόμητος Παλαμά-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Αποβολή: 74΄ Εκίζογλου

Συνθέσεις Ομάδων

Ατρόμητος Παλαμά (Τάκης Παραφέστας): Κούτσικος, Εκίζογλου, Ζάρρας, Μπαντής, Οικονόμου Χ., Βαγγελάκος, Λιάπης (68' Μπασιάκας), Μίχος (78' Αντωνίου), Αλεξόπουλος (82' Ζάγγος),Οικονόμου Γ., Κατσιγιάννης (85' Θεοχάρης)

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιάννης Τσακμακίδης): Noύσιας, Ντούφας (73' λ.τρ.Φλώρος), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μάρκο, Μπάμης, Γκαμπέτας, Αργύρης, Καραλούλης, Μπαλογιάννης (89' λ.τρ. Χρυσοστόμου), Δραχαλίβας (56' Δραγατσίκης)

Διαιτητής: Στυλιανός Λεωνίδας(Τρικάλων)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Λεωνίδας(Τρικάλων)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Σταφυλάς(Τρικάλων)


Διγενής Νεοχωρίου-Ηρακλής Λάρισας 0-1
Σκόρερ: 60΄ Μανιώτης

Συνθέσεις Ομάδων

Διγενής Νεοχωρίου (Δημήτρης Σίτσας): Ζαφείρης, Γούτσιος, Τσιγαρίδας (90’ Βλάχος), Σταμέκος (70’ Κοντογεώργος), Τεντολούρης Δ. (39’ λ.τ. Αλεξίου Ε.), Τεντολούρης Α., Γκαντιάς, Διβανές, Μακρής, Τσιούφης (46’ Μανώλης), Λαγκαδινός

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης ): Παπαγιάννης, Τάρτας (75’ Αλεξανδρής), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Ναρίνογλου, Μανιώτης (91’ Τσαπατώρης), Κακαβίτσης (85’ Μουξιός), Ζαφειρίου (63’ Γκιουρσάνης), Νάστας.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κεχαγιάς(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Αλέξανδρος Δρουδάκης(Γρεβενών)
2ος Βοηθός: Μιχαήλ Σάκκος(Σερρών)


Καρίτσα-Πιερικός 1-0
Σκόρερ: 44΄ Αλεξίου

Συνθέσεις Ομάδων

Καρίτσα (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Ζαφειρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Τροίρης, Γκίκα(80΄ Οικονόμου), Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς(84΄ Δαλαμήτρας), Κυρτέγος(74΄ Συράκος), Αλεξίου(91΄ Λούις Φερνάντο)

Πιερικός (Απόστολος Στύλος): Γουναρίδης, Τουλίκας(74΄ Κόλα), Λαζαρίδης, Τακίδης, Ρογγότης, Ιβανίδης(77΄ Μπενίσκος), Πετράκος, Μηλιώτης(46΄ Παπαδόπουλος), Κυπαρίσσης, Κριεμάντι(54΄ Χαρτσιάς), Σαχινίδης

Διαιτητής:  Δημήτριος Θεοχάρης(Θεσσαλίας)
1ος Βοηθός: Παναγιώτης Σακκάς(Θεσσαλίας)
2ος Βοηθός: Βασίλειος Μάνος(Λάρισας)


Αταλάντη-Αλμυρός 3-2
Σκόρερ: 27΄ (πεν.) Χαϊκάλης, 38΄ Λυτάκης, 49΄ Μαλισσόβας-23΄ Αναστασίου, 88΄ Πάππος (αυτογκόλ)

Συνθέσεις Ομάδων  

Αταλάντη (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος (93’ Σαλιάι), Σακκάς, Ζυγογιάννης, Πάππος, Αντωνόπουλος, Τζιβελέκης (78’ Λαμπρόπουλος), Λυτάκης, Μαλισσόβας (84’ Ντζιός), Δήμου, Χαϊκάλης

Αλμυρός (Στέλιος Αρσένος): Πολυμέρου, Λάμπος, Αγγελής (62’ Πατσής), Παπακώστας, Κυριάκος, Δημηνάς (69’ Δήμος), Αγιασιώτης, Ζενούνης, Δερμιτζάκης (46’ Χολέβας), Αναστασίου, Βουρδάκης (74’ Ρακής)

Διαιτητής: Δημήτριος Χουλιάρας(Εύβοιας)
1ος Βοηθός: Αντώνιος Ιωάννου(Εύβοιας)
2ος Βοηθός: Προκόπιος Τσιφλάκος(Εύβοιας)



Διαγόρας Στεφανοβικείου-Σέλλανα 1-1
Σκόρερ: 35΄ Κουβελάς-64΄ Λούγκος
Δοκάρι: 50΄ Παπαγεωργίου Β.

Συνθέσεις Ομάδων

Διαγόρας (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Καλύβας, Σπαθής, Δίντσης, Λάιος, Καλιακούδας (87’ Βουραζέρης), Κουβελάς, Αλεξίου, Αλαμάνης (25’ λ.τρ.  Καραπλιάγκος Κ.), Παπαγεωργίου Θ., Ζιάκας (91’ Σιγαλάκος)

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι, Τζανής (54’ Χάδιαρης), Αρχοντής, Καλφούντζος (76’ Μπακρατσάς), Λούγκος, Τζουμάκης (54’ Κοντός), Παπαγεωργίου Β., Τζέκος, Μπιτέλης, Γαρυφαλλόπουλος

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης(Κοζάνης)
1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Πράχαλης(Κοζάνης)
2ος Βοηθός: Θωμάς Βογδόπουλος(Κοζάνης)


Γ΄ Εθνική(3ος Όμιλος)
6η αγωνιστική
Θησέας Αγριάς-Μετέωρα 2-0
Ατρόμητος Παλαμά-Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Διγενής Νεοχωρίου-Ηρακλής Λάρισας 0-1
Καρίτσα-Πιερικός 1-0
Αταλάντη-Αλμυρός 3-2
Διαγόρας Στεφανοβικείου-Σέλλανα 1-1
Ποταμιά-Δίας Δίου 2-2

Η βαθμολογία
Ομάδα
Βαθμοί
Ν-Ι-Η
Τέρματα
Αγώνες
Σέλλανα
14
4-2-0
9-4
6
Πιερικός
13
4-1-1
7-1
6
Θησέας Αγριάς
13
4-1-1
13-5
6
Καρίτσα
11
3-2-1
11-5
6
Ηρακλής Λάρισας
10
3-1-2
6-7
6
Αταλάντη
10
3-1-2
9-9
6
Ατρόμητος Παλαμά
9
2-3-1
7-4
6
Αλμυρός
7
2-1-3
5-6
6
Οικονόμος Τσαριτσάνης
7
1-4-1
6-4
6
Μετέωρα
6
1-3-2
4-7
6
Δίας Δίου
4
1-1-4
5-14
6
Διγενής Νεοχωρίου
3
0-3-3
7-10
6
Διαγόρας Στεφανοβικείου
3
0-3-3
3-8
6
Ποταμιά
2
0-2-4
4-12
6

Η επόμενη(7η) αγωνιστική(3-11-2019, 15:00)
Μετέωρα-Οικονόμος Τσαριτσάνης
Ηρακλής Λάρισας-Θησέας Αγριάς
Πιερικός-Ατρόμητος Παλαμά
Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου
Σέλλανα-Καρίτσα
Δίας Δίου-Αταλάντη
Ποταμιά-Διαγόρας Στεφανοβικείου

Οι πρώτοι σκόρερ:
Παίχτης
Ομάδα
Γκολ
Χρήστος Αλεξίου
Καρίτσα
5
Γεράσιμος Χαϊκάλης
Αταλάντη
3
Τάσος Κατσιγιάννης
Ατρόμητος Παλαμά
3
Βασίλης Νάκας
Δίας Δίου
3
Ηλίας Βλάχος
Θησέας Αγριάς
3
Αλέξανδρος Σιώμος
Θησέας Αγριάς
3
Λεωνίδας Ιωάννου
Μετέωρα
3
Νίκος Λούγκος
Σέλλανα
3

Πηγή: goalpost.gr, karditsapress.gr, karditsasport.gr, athleticlarissa.gr, katerinisport.gr, speaker.gr