Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019

Παίδες: Π.Α.Κ.-Αναγέννηση Λαμίας 85-40

Εντυπωσιακή αρχή στο πρωτάθλημα παίδων έκανε η Πανευρυτανική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης, η οποία κέρδισε άνετα με 85-40 την Αναγέννηση Λαμίας.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου, ξεκινώντας στις 3. Ήταν στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του ΣΤ΄Ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου έπαιξε όμορφο μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έδειξε τη δυναμική της. Διαθέτει ένα αρκετά υποσχόμενο σύνολο, με τον Βαγγέλη Μπόνια να «σαρώνει» με 40 πόντους και 1 εύστοχο 3ποντο.
Η Αναγέννηση του Θεόφιλου Μελισσάρη έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί τον ανώτερο αντίπαλο της. Ο Γιώργος Φασούλας πρώτευσε στο σκοράρισμα για τους Λαμιώτες με 12 πόντους.
Σε μια εβδομάδα, στις 21 Σεπτεμβρίου οι δυο ομάδες αγωνίζονται εκ νέου για τη 2η αγωνιστική. Η Πανευρυτανική θα αντιμετωπίσει τον Έσπερο στη Λαμία και η Αναγέννηση τα Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη.

Πρώτο φετινό
Το πρώτο επίσημο ματς της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020 παρακολούθησαν περισσότεροι από 100 θεατές.

Πολλά υποσχόμενη
Η ομάδα της Κατερίνας Μπαλωμένου και του Φώντα Ζαχαρόπουλου παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και δείχνει ότι μπορεί φέτος να πρωταγωνιστήσει.

Σχεδόν τους μισούς

Εκπληκτική παράσταση για τον Βαγγέλη Μπόνια(Φωτογραφία) των νικητών, ο οποίος πέτυχε 40 πόντους με 1 εύστοχο 3ποντο.  Ο Γιώργος Ντότσικας ακολούθησε με 22, ενώ 12 είχε ο Δημήτρης Μαυραγάνης. Οι τρεις τους αποτελούν τα επιθετικά «όπλα» της Πανευρυτανικής.

Άλλαξαν τα δεδομένα
Το αντίστοιχο περυσινό ματς(15/9/2018) είχε λήξει με 29-81 υπέρ των Λαμιωτών.

Ένας διψήφιος

Για τους φιλοξενούμενους ο Γιώργος Φασούλας(Φωτογραφία) σημείωσε 12 πόντους. Με 8 και 1 εύστοχο 3ποντο τελείωσε το παιχνίδι ο Άγγελος Αλεξόπουλος.

Πρωταγωνίστησε από την αρχή
Η Ακαδημία μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με 22-8.

Διαφορά ισχύος
Οι Καρπενησιώτες τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά +24(44-20), «καθαρίζοντας» νωρίς το «ροζ» φύλλο αγώνος.

Άνετη συνεχεία
Με ένα επιμέρους σκορ 16-13 υπέρ των γηπεδούχων το 30λεπτο ολοκληρώθηκε με 60-33.

Εντυπωσιακό φινάλε
Ασταμάτητοι ήταν οι παίχτες της Κατερίνας Μπαλωμένου και μετά από ένα επιμέρους 25-7 στην τελευταία περίοδο έφτασαν στο τελικό 85-40.

22-8, 44-20, 60-33, 85-40

Π.Α.Κ. (Κατερίνα Μπαλωμένου): Φλωράκης 2, Κουδουνάς 5(1), Κότσιεβ 2, Μαυραγάνης 12, Μαραγούσιας, Κοτσιμπός, Ντότσικας 22, Φέγγος 2, Μπόνιας 40(1)

Αναγέννηση (Θεόφιλος Μελισσάρης): Κουμπούρας 4, Κεφαλάς, Γεωργαντζάς 5, Καραχάλιος 3, Φασούλας 12, Μωυσόγλου 2, Καλαθάς, Αλεξόπουλος 8(1), Καρατζάβελος 6, Δερνίκας

Διαιτητές: Μαρία Ζαφείρη& Θανάσης Χουσιάδας (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Κριτής: Γιάννης Χαντζόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)
Χρονομέτρης: Γιάννης Τσάνε
Χρονομέτρης 24΄΄: Θανάσης Γιαννόπουλος (Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

Ρεπορτάζ& Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος