Ενα αρκετά σημαντικό «βήμα» στην καριέρα του έκανε ο Γιάννης Τσάρας. Ο 16χρονος κεντρικός αμυντικός είναι εδώ και λίγο διάστημα παίχτης της ομάδας Κ17 του ΠΑΣ Λαμία. Προηγουμένως υπήρξε μέλος της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002(1ο δελτίο), του Κεραυνού Κρικέλλου(Β΄ ΕΠΣΕ) και του ΠΑΟΚ Καρπενησίου, με τον οποίο συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΕ τα δυο τελευταία χρόνια. Ο Τσάρας κλήθηκε πέρυσι και στην προεπιλογή της Εθνικής Κ16, μετά τις πολύ καλές του εμφανίσεις με την ΕΠΣ Ευρυτανίας.
![](https://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-nkSt-p3Dr1o/WQUB2BycfmI/AAAAAAAD1GE/A4iNDGNVEfgO4BjK3-WVZyW9lap5X1ZxACLcB/s1600/afthentikon-cam1.gif)