Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2019

Αίολος-ΠΑΟΚ 1-0

Δεύτερη φιλική επικράτηση για τον ανανεωμένο Αίολο που μετά το Φραντζή νίκησε και τον ΠΑΟΚ με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 49΄ ο Στέργιος Καραντάνας.
Η αναμέτρηση διεξήχθη την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου και άρχισε στις 6 το απόγευμα. Έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και καλές καιρικές συνθήκες, χωρίς την παρουσία θεατών.
Ο νεανικός Αίολος του Κώστα Γουλέτα είχε την υπεροχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρηση, βελτιώνοντας αισθητά την απόδοση του στο δεύτερο μέρος. Το γκολ που έκρινε το φιλικό πέτυχε ο νεαρός Στέργιος Καραντάνας.
Ο ΠΑΟΚ του Γιώργου Χρυσαφόπουλου παίζοντας με αρκετές απουσίες και αρκετά νέα παιδιά, έδειξε και στο δεύτερο του φιλικό αρκετά θετικά δείγματα γραφής. Είχε σωστή αμυντική διάταξη και όταν του δόθηκαν οι ευκαιρίες επιτέθηκε μέσα από αντεπιθέσεις.
Ο Αίολος θα αγωνιστεί το Σάββατο(28/9) με την Αναγέννηση Δυτικής Φθιώτιδας, ενώ αναμένεται το επόμενο φιλικό του «δικεφάλου».

Μια ώρα
Η αναμέτρηση διήρκησε λίγο περισσότερο από 1 ώρα και παίχτηκαν δυο ημίχρονα των 35΄ λεπτών.

«Νέο αίμα»
Οι ομάδες έχουν αρκετά χαμηλό μέσο όρο ηλικίας, επιδιώκοντας να δουλέψουν με νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Σφύριξε ο Coach
Το παιχνίδι σφύριξε ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιώργος Χρυσαφόπουλος, χωρίς να έχει βοηθούς.

Όλα στο μηδέν
Λιγοστές καλές στιγμές είχε το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0.

19΄: Πλασέ του Καραντάνα Σ. έφυγε άουτ από το αριστερό δοκάρι του ΠΑΟΚ.
26΄: Ατομική ενέργεια και σουτ του Καραντάνα Σ. απέκρουσε ο Πατλιάς με τα πόδια.

Το μοναδικό

Στο 47΄ ο Πάνος Μάρκης που επανεμφανίστηκε, σέντραρε από δεξιά και ο Στέργιος Καραντάνας (Φωτογραφία) με σουτ, το οποίο βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι σκόραρε το μοναδικό γκολ του φιλικού (1-0).

+5΄ καθυστερήσεις
Μετά από συμφωνία των δυο προπονητών παίχτηκαν 5 λεπτά καθυστερήσεις με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 65ο λεπτό.

41΄: Μακρινό σουτ του Τόλη Α.  μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.
47΄: Ο Μακρής σέντραρε από δεξιά και το δυνατό σουτ του Καραντάνα Σ. που βρήκε και οριζόντιο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα (1-0).
56΄: Σουτ του Μπακογεώργου πέρασε πάνω από τέρμα του ΠΑΟΚ.
61΄: Ο Τσίπρας σέντραρε από δεξιά και σουτ του Φούκα έφυγε λίγο άουτ.

Αίολος (Κώστας Γουλέτας): Κόκκοτας, Μάρκης, Νικολάου, Τόλης, Μούργκας, Φούκας, Μπακογεώργος, Καραντάνας Σ., Τριανταφυλλόπουλος Β., Πιστιόλης, Κωστορρίζος
Έπαιξαν και οι: Κόκκοτος, Τσίπρας, Μπουμπουρής Κ.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Χρυσαφόπουλος): Πατλιάς, Κελεσίδης Γ., Τσάκνης, Κωσταρέλος, Κατσαρός, Μαστρογιάννης, Ζανιάς, Κελεσίδης Κ., Λιάπης, Μπαλωμένης, Καραντάνας Α.