Τρίτη, 30 Ιουλίου 2019

Στις 25 Αυγούστου το πρώτο ματς κυπέλλου της Ποταμιάς-Οι πιθανοί αντίπαλοι


H ΕΠΟ έκανε γνωστό ολόκληρο το πρόγραμμα και τις ημερομηνίες των φάσεων του Κυπέλλου Ελλάδος για τη νέα σεζόν. Η Ποταμιά, κυπελλούχος Ευρυτανίας θα δώσει το πρώτο της ματς στις 25 Αυγούστου, ενώ η κλήρωση θα γίνει στις 9 Αυγούστου στα γραφεία της ΕΠΟ. Στην α΄ φάση λαμβάνουν μέρος οι 47 κυπελλούχοι των Ενώσεων σε μονά ματς. 
Η Ευρυτανία θα εκπροσωπηθεί για πρώτη φορά στον θεσμό. 

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΟ: 
«Από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοινώνονται οι ημερομηνίες των αγωνιστικών του Κυπέλλου Ελλάδας 2019-20. 

1η φάση: 25/08/2019 
Συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των ΕΠΣ 

2η φάση: 01/09/2019 
Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 1ης φάσης 

3η φάση: 14-15/09/2019 
Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 2ης φάσης και οι ομάδες της FL 

4η φάση: 24-25-26/09/2019 
Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 3ης φάσης και οι ομάδες της SL2
 
5η φάση 
1η αγωνιστική: 29-30-31/10/2019 
2η αγωνιστική: 03-04-05/12/2019 

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 4ης φάσης, οι 8 ομάδες της SL από την 6η έως την 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα περιόδου 2018-2019 και η πρωταθλήτρια ομάδα της FL περιόδου 2018-2019. 

6η φάση 
1η αγωνιστική: 07-08-09/01/2020 
2η αγωνιστική: 14-15-16/01/2020 
Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 5ης φάσης και οι 5 ομάδες της SL από την 1η έως την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα περιόδου 2018-2019. 

7η φάση (Προημιτελική) 
1η αγωνιστική: 04-05-06/02/2020 
2η αγωνιστική: 11-12-13/02/2020 
Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 6ης φάσης 

8η φάση (Ημιτελική) 
1η αγωνιστική: 04-05/03/2020 
2η αγωνιστική: 22-23/04/2020 

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 7ης φάσης 

Τελικός αγώνας 
Σάββατο, 23/05/2020 

Η κλήρωση της 1ης φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 9 Αυγούστου 2019 και ώρα 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ».

Οι πιθανοί της αντίπαλοι έχουν ως εξής:
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Κυπελλούχος Έβρου)
Μ.Α Ιάσμου (Κυπελλούχος Θράκης)
Αετός Οφρυνίου (Κυπελλούχος Καβάλας)
Ορφέας Puma Ξάνθης (Κυπελλούχος Ξάνθης)
Πανδραμαϊκός (Κυπελλούχος Δράμας)
Θερμαϊκός Θέρμης (Κυπελλούχος Μακεδονίας)
Πανσερραϊκός (Κυπελλούχος Σερρών)
Αλέξανδρος Κιλκίς (Κυπελλούχος Κιλκίς)
Εδεσσαϊκός (Κυπελλούχος Πέλλας)
Γρεβενά Αεράτα (Κυπελλούχος Γρεβενών)
Μ.Α Καλλιθέας (Κυπελλούχος Καστοριάς)
Μακεδονικός Φούφα (Κυπελλούχος Κοζάνης)
Μελιτέας Μελίτης (Κυπελλούχος Φλώρινας)
Θρίαμβος Σερβιανών (Κυπελλούχος Ηπείρου)
Σούλι Παραμυθιάς (Κυπελλούχος Θεσπρωτίας)
Θιναλιακός (Κυπελλούχος Κέρκυρας)
Μετέωρα (Κυπελλούχος Τρικάλων)
ΑΟ Σελλάνων (Κυπελλούχος Καρδίτσας)
ΠΟ Ελασσόνας (Κυπελλούχος Λάρισας)
ΑΕ Καρίτσας (Κυπελλούχος Πιερίας)
ΑΟ Υπάτου (Κυπελλούχος Βοιωτίας)
ΑΟ Νέας Αρτάκης (Κυπελλούχος Εύβοιας)
Αταλάντη (Κυπελλούχος Φθιώτιδας)
Όμηρος Νεοχωρίου (Κυπελλούχος Αιτωλοακαρνανίας)
Δόξα Άρτας (Κυπελλούχος Άρτας)
Τηλυκράτης Λευκάδας (Κυπελλούχος Πρέβεζας-Λευκάδας)
Αστέρας Ιτέας (Κυπελλούχος Φωκίδας)
Ηλυσιακός (Κυπελλούχος Αττικής)
Εθνικός Πειραιώς (Κυπελλούχος Πειραιά)
Πανθηραϊκός (Κυπελλούχος Κυκλάδων)
Αιολικός (Κυπελλούχος Λέσβου)
Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου (Κυπελλούχος Χίου)
Αχαρναϊκός (Κυπελλούχος Ανατολικής Αττικής)
ΠΑΣ Κόρινθος (Κυπελλούχος Κορίνθου)
Πανσαμιακός/ ΑΕ Καρλόβασι (Κυπελλούχος Σάμου)
Ατρόμητος Πατρών (Κυπελλούχος Αχαϊας)
ΑΟ Κατασταρίου (Κυπελλούχος Ζακύνθου)
Ξενοφών Κρεστένων (Κυπελλούχος Ηλείας)
Παλληξουριακός (Κυπελλούχος Κεφαλληνίας)
Παναργειακός (Κυπελλούχος Αργολίδας)
Λεωνίδιο (Κυπελλούχος Αρκαδίας)
ΑΕ Πελλάνας (Κυπελλούχος Λακωνίας)
Καλαμάτα (Κυπελλούχος Μεσσηνίας)
Ατσαλένιος (Κυπελλούχος Ηρακλείου)
ΑΟ Επισκοπή (Κυπελλούχος Ρεθύμνου)
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κυπελλούχος Χανίων)