Παρασκευή 27 Ιουλίου 2018

ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός 1-0

Με ένα υπέροχο γκολ του Πέδρο Κόντε ο ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ανοιχτό φιλικό παιχνίδι ομάδων της Super League επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού.
Η φιλική συνάντηση διεξήχθη την Πέμπτη 26 Ιουλίου στο αθλητικό κέντρο Καρπενησίου και άρχισε στις 5 και20 περίπου. Διάστημα της έγινε με βροχόπτωση και την είδαν λιγότεροι από 100 φίλαθλοι.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα του Γιάννη Πετράκη έμεινε αήττητος και στο τρίτο του ματς. Παρότι δεν έπιασε υψηλή απόδοση έδειξε ότι βαδίζει σε αρκετά καλό δρόμο, ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία. Το τέρμα του Ισπανού Κόντε από το πρώτο ημίχρονο έκρινε τη φιλική αναμέτρηση υπέρ των Ηπειρωτών, που έπαιξαν σχεδόν με δυο διαφορετικές ενδεκάδες.
Ο Λεβαδειακός του Άκη Μάντζιου παρουσίασε θετική εικόνα στο δεύτερο του παιχνίδι μετά το «λευκό» σκορ με τη Λάρισα. Μάλιστα οι Βοιωτοί είχαν δοκάρι στο 44ο λεπτό με τον Σουλειμάν Όμο, χάνοντας την ευκαιρία για την ισοφάριση.
Η προετοιμασία των δυο ομάδων στο Καρπενήσι ολοκληρώθηκε και αναχωρούν από την Ευρυτανική πρωτεύουσα την Παρασκευή 27 Ιουλίου.

Λιγότεροι θεατές
Τη φιλική αναμέτρηση παρακολούθησαν λιγότεροι από 100 θεατές. Επρόκειτο για το έκτο και τελευταίο ματς μεταξύ ομάδων Super League στο Καρπενήσι για το φετινό καλοκαίρι.

Αήττητος ο ΠΑΣ
Με απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία(Στο 95΄  δέχτηκε την ισοφάρισε με τη Λαμία) ολοκληρώθηκε η έκτη συνεχόμενη προετοιμασία των Ιωαννίνων στο Καρπενήσι.

Αναχώρηση και των δυο
ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός επιστρέφουν στη βάση τους την Παρασκευή 27 Ιουλίου.

Πάλι από Nova
Ζωντανή κάλυψη από τα κανάλια της Novasports είχε και αυτό το φιλικό ματς.

Ντεμπούταρε ο Κρνέτα

Ο Γιόβαν Κρνέτα(Φωτογραφία) πραγματοποίησε την πρώτη του ανεπίσημη εμφάνιση με τον Λεβαδειακό.

Δεν έπαιξε ο Λιάγκας

Ο Ευρυτάνας Πάνος Λιάγκας(Φωτογραφία) παρέμεινε στον πάγκο και δεν πήρε χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή του Άκη Μάντζιο.

Αψεγάδιαστη διαιτησία
Εξαιρετική ήταν η διαιτησία του Δημήτρη Κουρλού και των: Λάμπρου Κολοκώτσιου και Σπύρου Μπύρου. Ο πρώτος «κιτρίνισε» τους: Σάββα Τσαμπούρη και Σουλειμάν Όμο του Λεβαδειακού.

Δεν χάνει ματς ο Πρόεδρος
Και στο τρίτο φιλικό «τέστ» του ΠΑΣ Γιάννινα στο Καρπενήσι παρών ήταν ο Πρόεδρος του Γιώργος Χριστοβασίλης(Φωτογραφία).

«Σκάουτινγκ» Παπαδόπουλου
Μέρος του παιχνιδιού παρακολούθησε και ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Παπαδόπουλος (Φωτογραφία).

Μοιρασμένο ημίχρονο-Προβάδισμα ΠΑΣ
Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με 1-0, ενώ στη συνέχεια ο Λεβαδειακός βελτίωσε την απόδοση του, έχοντας και δοκάρι. Με βροχόπτωση έγινε μεγάλη διάρκεια του α΄ ημιχρόνου.
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των πληγέντων από τις πρόσφατες πυρκαγιές, ενώ οι δυο ομάδες φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια εις ένδειξη πένθους.

Γιόρτασε με γκολ

Το πολυσυζητημένο μεταγραφικό πρόσωπο των ημερών, ο Ισπανός Πέδρο Κόντε(Φωτογραφία) με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε στο 28΄ το τελικό 1-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Γιόρτασε έτσι με τέρμα τα 30α του γενέθλια. Καλή φάση λίγο αργότερα για τους Γιαννιώτες με τον νεαρό Σταύρο Πήλιο.

Δοκάρι Όμο

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45΄, ο Σάββας Τσαμπούρης σέντραρε και η κεφαλιά του Σουλειμάν Όμο(Φωτογραφία) προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

24΄: Ο Σουμπίνιο τροφοδότησε τον Μαρκόφσκι, το αδύναμο διαγώνιο σουτ του δεύτερου μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
27΄: Με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ ο Κόντε έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Επασί(1-0).
38΄: Ο Βιντάλ με άψογη μπαλιά τροφοδότησε τον Κόντε, που απόφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα παρά την προσπάθεια του τελευταίου, σέντραρε και η κεφαλιά του Πήλιου στο δεύτερο δοκάρι έφυγε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Λεβαδειακού.
42΄: Μακρινό διαγώνιο σουτ του Ντιόγκο κατέληξε άουτ από το αριστερό δοκάρι του ΠΑΣ.
44΄: Χτύπημα φάουλ του Τσαμπούρη από δεξιά, σκαστή κεφαλιά του Όμο προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη.
45΄: Ο Σουμπίνιο εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά και η μπάλα έφυγε πάνω από το τέρμα του Λεβαδειακού.

Καλός ο Λεβαδειακός
Ο Γιάννης Πετράκης για «λογαριασμό» του ΠΑΣ άλλαξε όλη την ενδεκάδα στο ημίχρονο με εξαίρεση τον αρχηγό Αλέξη Μιχαήλ. Ο Λεβαδειακός είχε θετική παρουσία στην επανάληψη, όμως οι Γιαννιώτες διατήρησαν το υπέρ τους 1-0.

Κινητήριος μοχλός

Ο αρχηγός του Λεβαδειακού Σάββας Τσαμπούρης(Φωτογραφία) ήταν πραγματικά ακούραστος, έχοντας πολύ καλή παρουσία.

Από μια μεγάλη «απειλή»

Το γυριστό σουτ του Ουκρανού Όρεστ Κιούζικ(Φωτογραφία αριστερά) του ΠΑΣ Γιάννινα στο 79ο λεπτό απέκρουσε ο αντίπαλος πορτιέρο, ενώ στις καθυστερήσεις ελάχιστα άουτ έφυγε το σουτ του Γιώργου Νίκα(Φωτογραφία δεξιά) των Βοιωτών.

53΄: Σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, κεφαλιά του Μαρκόφσκι έφυγε άουτ από το δεξί δοκάρι του Παπαϊωάννου.
57΄: Χτύπημα φάουλ του Τσαμπούρη πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι των Ηπειρωτών.
59΄ : Σουτ του Σουμπίνιο από πλάγια δεξιά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο πορτιέρο του ΠΑΣ
65΄: Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ από θέση αριστερά και ο Μπάγιτς μάζεψε στη δεξιά του γωνία.
76΄: Ο Σουμπίνιο έδωσε στον Τσαμπούρη, που σούταρε από μακριά άουτ από την εστία του Παπαϊωάννου.
79΄: Σέντρα του Αποστολόπουλου από δεξιά, σουτ του Κιούζικ απέκρουσε όμορφα στη δεξιά του γωνία ο Μπάγιτς.
92΄: Κόρνερ του Τσαμπούρη από δεξιά, το σουτ του Νίκα κατέληξε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του ΠΑΣ.

Τσαμπούρης, Όμο

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης(46΄ Παπαϊωάννου), Νικολιάς(46΄ Γώγος), Μπουκουβάλας(46΄ Κακούμπα), Σκόνδρας(46΄ Αποστολόπουλος), Μιχαήλ(76΄ Σιόντης), Λιάσος(46΄ Παπαδόπουλος), Σιόντης(46΄ Λίλα), Βιντάλ(46΄ Κάστρο), Πήλιος(46΄ Γιάκος), Ξύδας(46΄ Κιούζικ), Κόντε(46΄ Λουκίνας)

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί(46΄ Μπάγιτς), Όμο, Μαρκόφσκι(57΄ Ιωαννίδης), Σουμπίνιο(76΄ Βήχος), Ζησόπουλος, Κρνέτα(46΄ Καθάριος), Γιακουμάκης, Καραχάλιος(64΄ Χατζηλάμπρος), Μπαστακός(46΄ Μητρόπουλος), Ντιόγκο(84΄ Νίκας), Τσαμπούρης

Διαιτητής: Δημήτρης Κουρλός(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1οςΒοηθός: Λάμπρος Κολοκώτσιος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Σπύρος Μπύρος(ΕΠΣ Ευρυτανίας)

Ρεπορτάζ & Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος & Γιάννης Βονόρτας