Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018

Έτρεξαν και διακρίθηκαν στη Σπερχειάδα οι Ευρυτάνες δρομείς

Στη Σπερχειάδα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου ο 3ος ημιμαραθώνιος Σπερχειού «Αθανάσιος Ακρίδας», με αρκετές παρουσίες από τον νομό μας.
Στη μεγάλη διαδρομή του ημιμαραθωνίου(21,1 χιλιόμετρα), στην οποία τερμάτισαν 174 δρομείς ο Ευρυτανικής καταγωγής Θανάσης Τζαβαλής του συλλόγου «Τραχίνα» Λαμίας κατετάγη 10ος με 01:31:24, ενώ ήταν πρώτος στην κατηγορία του, σημειώνοντας μια σημαντική επιτυχία. Ο Κώστας Μπακογιάννης «πλασαρίστηκε» στην 32η θέση με 01:42:26 και ο Γιώργος Χαβέλος(Evrytania Runners) στην 46η με 01:48:52. Ο 64χρονος Στέφανος Σταμέλος με καταγωγή από τα Πετράλωνα τερμάτισε 59ος(3ος στην ηλικιακή του κατηγορία) με  01:52:01 και ο 45χρονος Σπύρος Βαμβάτσικος με καταγωγή από τη Δομνίστα αναδείχτηκε 92ος(02:00:77). Και οι δυο ανήκουν στην «Τραχίνα».
Στον λαϊκό αγώνα 5 χιλιομέτρων «Καλύβα Στεφανή» συμμετείχαν 74 άτομα και ο πρωτοεμφανιζόμενος Σταύρος Αντωνίου ξεχώρισε με την 7η θέση του(00:21:50), ενώ μια θέση πιο κάτω βρέθηκε ο Παναγιώτης Κοντοπάνος με 00:22:10. Ο Ηλίας Αποστόλου των Evrytania Runners ήταν 15ος με 00:25:10 και ο Δημήτρης Κολλημένος του Evrytania Sport 30ος με 00:28:47.
Πέρα από τους δυο παραπάνω αγώνες πραγματοποιήθηκε αγώνας δυναμικού βάδην 11.400μ με την ονομασία «ΒΙΣΤΡΙΖΑ» και παιδικός αγώνας 1.100μ για τα παιδιά που κέρδισαν αβίαστα το χειροκρότημα όλων!