Κυριακή 11 Ιουνίου 2017

Παμπαίδες: Π.Α.Κ.-Αναγέννηση Λαμίας 61-46

Με μια ακόμη πολύ καλή εμφάνιση η Π.Α.Κ. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, νικώντας με 61-46 την Αναγέννηση Λαμίας.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, ξεκινώντας στις 6. Ήταν στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του ΣΤ΄ Ομίλου του παμπαιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΣΕ, παρουσία αρκετών θεατών.
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου έκανε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε 34 πόντους, παίζοντας και πολύ καλά στην άμυνα . Έφτασε στην 2η συνεχόμενη νίκη της με καλό μπάσκετ. Σημείωσε μάλιστα την καλύτερη της επιθετική επίδοση στην διοργάνωση. Ο Βαγγέλης Μπόνιας πρώτευσε στο σκοράρισμα με 22 πόντους.
Η Αναγέννηση του Χρήστου Τσακωνίτη έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε στο +13 . Στην συνέχεια δόθηκε χρόνος συμμετοχής και σε μικρότερους ηλικιακά αθλητές, με τους αξιόμαχους Λαμιώτες να γνωρίζουν την ήττα. Με 9 πόντους έκλεισε τον αγώνα ο Νίκος Λάδας.
Η Ακαδημία τερμάτισε 4η με 13 βαθμούς(3 νίκες και 7 ήττες), ενώ ο Γυμναστικός έδινε αμέσως μετά και νέα αναμέτρηση με τον Άτλαντα.

Αρκετός κόσμος
Την αναμέτρηση είδαν περίπου 80 θεατές, καθώς τα παιχνίδια του παμπαιδικού έχουν σταθερά υψηλή παρουσία φιλάθλων.

Θετικό φινάλε
Η Π.Α.Κ. της Κατερίνας Μπαλωμένου ολοκλήρωσε την παρουσία της στο πρωτάθλημα με δυο πολύ καλές εμφανίσεις, κάνοντας σημαντικά βήματα βελτίωσης.

Έπαιξε σε όλα
Η Ακαδημία συμμετείχε σε όλα τα παιχνίδια του παμπαιδικού τουρνουά, δίνοντας τον καλύτερο της εαυτό.

Τριάδα «φωτιά»

Τρεις αθλητές των νικητών πέτυχαν τους 58 από τους 61 πόντους. Ο Βαγγέλης Μπόνιας (Φωτογραφία Αριστερά) έβαλε 22, ο Βασίλης Σβερώνης (Φωτογραφία Κέντρο) 20 και ο Γιώργος Ντότσικας (Φωτογραφία Δεξιά) 16.

Κοντά οι δυο τους

Για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Λαδάς(Φωτογραφία) σημείωσε 9 πόντους και έναν λιγότερο έβαλε ο Χρήστος Παπάς.

Πρωτοπορία Αναγέννησης
Καλύτερα μπήκε στο παρκέ το συγκρότημα του Χρήστου Τσακωνίτη, το οποίο προηγήθηκε στο πρώτο 8λεπτο με 10-17.

Ξέφυγαν οι Φθιωτοί
Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-14 έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο +13(18-31).

Καταιγιστική Π.Α.Κ.
Ολοκληρωτικά στην ομάδα της Κατερίνας Μπαλωμένου άνηκε η 3η περίοδος, όπου με ένα επιμέρους 34-5(!) προηγήθηκε με 52-36, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα.

Διατήρησε την νίκη
Σε χαμηλά επίπεδα κυμάνθηκε το τελευταίο 8λεπτο. Το επιμέρους 9-10 υπέρ των Λαμιωτών έκλεισε το ματς στο τελικό 61-46.

Με 5 φάουλ εκτός

Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Κώστας Παρίσης(Φωτογραφία) συμπλήρωσε 5 ατομικά φάουλ.