Αρκετά καλή παρουσία είχε στο τουρνουά ακαδημιών «Θουκυδίδειο Youth Talents Cup Καρπενήσι 2017» η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρπενήσι 2002. Η ομάδα των Δημήτρη Αντωνίου και Χρήστου Καλαμπάκα κατέβηκε στην διοργάνωση με τρεις ομάδες ηλικιακών κατηγοριών.
Η ομάδα των παίδων(2002-2003) κατετάγη 2η, χάνοντας το χρυσό από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης στα πέναλτι με 4-3(1-1 κ.δ, σκόρερ ο Καραντάνας.). Προηγουμένως είχε επικρατήσει με 3-0 του Αστέρα Λαμίας, με 3-0 της Santos Panoramatos και με 3-1 του Κόσμου Βορείων Προαστίων.
Η ομάδα των προπαίδων(2004-2005) αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παμμηλιακό, γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ Διάπλαση 1 και με 3-1 από την σχολή Ολυμπιακού Ηλιούπολης.
Η ομάδα των Junior (2006-2007) ηττήθηκε με 2-4 από την Santos Panoramatos, με 3-0 από τον Πρωτέα Ευόσμου 1 και με 6-0 από τον Α.Ο. Λυκόβρυσης
Ατομική διάκριση και βράβευση μάλιστα για δυο μέλη της ομάδας και συγκεκριμένα για τον Κελεσίδη(Προπαίδες) και την Οικονόμου(Παίδες).
Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος
![](https://4.bp.blogspot.com/-nkSt-p3Dr1o/WQUB2BycfmI/AAAAAAAD1GE/A4iNDGNVEfgO4BjK3-WVZyW9lap5X1ZxACLcB/s1600/afthentikon-cam1.gif)
![](https://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)
![](https://2.bp.blogspot.com/-bsGsx4tZW6U/VrirI9c2vcI/AAAAAAADRsU/LgWHogbY7NE/s1600/mponiasdiaf1.jpg)