Το πρώτο απόκτημα του Αστέρα Βλαχιώτη είναι ο Καρδιτσιώτης πολυθεσίτης ποδοσφαιριστής Χρήστος Κατσίκας, παίρνοντας μεταγραφή από τον Ολυμπιακό Γυθείου, με τον οποίο χρίστηκε σκόρερ 52 φορές σε 50 αναμετρήσεις την τελευταία διετία. Ο 31χρονος ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της Α΄ ΕΠΣ Λακωνίας περιόδου 2016-2017 και πρωταθλητής της σαιζόν 2015-2016. Ο Αστέρας είναι νταμπλούχος Λακωνίας και πιθανόν να προετοιμαστεί στο Καρπενήσι. Ο άλλοτε άσος του Αιόλου, των Αγράφων και του Απεραντιακού έχει συμμετάσχει πριν λίγα χρόνια με την Κόρινθο στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Βραβεύτηκε επίσης την περίοδο 2014-2015 ως κορυφαίος επιθετικός της Κορινθίας με τον Τενεάτη Αθικίων, ενώ έχει σημαντική θητεία στην Ανατολή Ιωαννίνων και στον Α.Ο. Καρδίτσας.
![](https://4.bp.blogspot.com/-nkSt-p3Dr1o/WQUB2BycfmI/AAAAAAAD1GE/A4iNDGNVEfgO4BjK3-WVZyW9lap5X1ZxACLcB/s1600/afthentikon-cam1.gif)
![](https://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)
![](https://2.bp.blogspot.com/-bsGsx4tZW6U/VrirI9c2vcI/AAAAAAADRsU/LgWHogbY7NE/s1600/mponiasdiaf1.jpg)