Το Energy Duathlon Karpenissi 2016 σημειώθηκε μεγάλη επιτυχία. Ο Δήμος Καρπενησίου, η Ελληνική Ομοσπονδία Τριάθλου και η Energy Races συνδιοργάνωσαν τον αγώνα υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και φρόντισαν για να συμβεί αυτό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την Κυριακή 31 Ιουλίου.
Σημαντική ήταν η συμβολή της Α.Δ. Ευρυτανίας, του ΕΚΑΒ Καρπενησίου και των εθελοντών. Περισσότεροι από 200 αθλητές όλων των ηλικιών συμμετείχαν μαζικά στα αγωνίσματα της ημέρας από τις 9 το πρωί, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου. Διεξήχθησαν το δίαθλο Duathlon Long Distance(9-44-7 χλμ), η σκυταλοδρομία relay long distance(9-44-7 χλμ), το δίαθλο Duathlon Sprint Distance(3-22-3 χλμ), η σκυταλοδρομία sprint distance(3-22-3 χλμ) ο αγώνας δρόμου 10 χιλιομέτρων με την ονομασία «Energy Run Karpenissi 10k), η διαδρομή «Fun Run 3 χιλιομέτρων, που περιελάμβανε τρέξιμο η περπάτημα) και ο παιδικός αγώνας δρόμου 1 χιλιομέτρου «Energy Run Kids Karpenissi», που ξεκίνησαν λίγο αργότερα.
Την εκκίνηση έδωσε στην κεντρική πλατεία ο Δήμαρχος Καρπενησίου Νίκος Σουλιώτης, ενώ το μεσημέρι στον ίδιο χώρο πραγματοποιήθηκαν οι απονομές
Ακολουθεί μεγάλο φωτορεπορτάζ από στιγμιότυπα των αγώνων.
*Επιπλέον θα ακολουθήσει νέο ρεπορτάζ με τις απονομές, τις επιδόσεις όλων των αθλητών και τις επιτυχίες των Ευρυτάνων.
Φωτογραφίες: Δημήτρης Κολλημένος & Γιάννης Κολλημένος
![](https://3.bp.blogspot.com/-Ex0eGGV4-NE/V4eJLmJjL1I/AAAAAAADi-8/yhicEDJX6aQWqszapcQnFMbXHNU5ufDRwCLcB/s1600/arxontis2.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-SH88K4t3A0w/VA9d3eNlIDI/AAAAAAACH0k/9OtHk_kHNzU/s1600/ntaisnew1.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-bsGsx4tZW6U/VrirI9c2vcI/AAAAAAADRsU/LgWHogbY7NE/s1600/mponiasdiaf1.jpg)