Δευτέρα 30 Μαΐου 2016

Ολυμπιακός Λαμίας-Ένωση Απολλωνίου/Ιστιαίας 2-1

Στο «κόλπο» της ανόδου μπήκε πιο δυναμικά ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός Λαμίας, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-1 της Ένωσης Απολλωνίου/Ιστιαίας στο γήπεδο της Ροδίτσας για την 5η αγωνιστική των play off ανόδου στην Γ΄ Εθνική.
Ο Χαλαστάνης στο 12ο λεπτό με κεφαλιά από κεφαλιά-πάσα του Καλαμάτα σε φάουλ του Κουτρομάνο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 17΄ ο Χρήστος Ανέστης με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1(Ανατροπή του Λέντα Δ. στον Στεργίου Α.). Στο 62΄ οι Φθιωτοί έχασαν πέναλτι, όπως και στο ματς του α΄ γύρου, καθώς ο Χαλαστάνης εκτέλεσε, αλλά ο Μπιμπάι μπλόκαρε. Στην παράβαση υπέπεσε ο Μερκούρη. Ο Καλαμάτας στο 72ο λεπτό με μπάσιμο και δυνατό σουτ σημείωσε το νικητήριο 2-1.
Οι δυο ομάδες είχαν απώλειες λόγω αποβολών. Οι γηπεδούχων του Χριστοδούλου στο 91΄ και οι φιλοξενούμενοι του Τόουρφε στο 46΄ και του Βασιλείου στο 79΄.
Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει την τελευταία αγωνιστική νίκη δική του επί του Αιόλου στο Καρπενήσι και ήττα της Ένωσης στην Θήβα. Οι Ευβοιώτες ανεβαίνουν με ισοπαλία ανεξαρτήτως του άλλου αγώνα, καθώς έχουν καλύτερο συντελεστή σε περίπτωση ισοβαθμίας λόγω του νικηφόρου 3-0 του α΄ αγώνα.

Ολυμπιακός Λαμίας (Σπύρος Λέντας): Δελούκας, Σιώτης(84΄ Πρέμτσης), Στυλιανός, Λέντας Δ., Καλαμάτας, Αντωνίου(78΄ Ζήσιμος), Καυκιάς(92΄ Μπουσάι Χ.), Κουτρομάνος, Χαλαστάνης, Λέντας Ν., Χριστοδούλου

Ένωση (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ., Καλλίτσης, Βασιλείου, Τόουρφε, Πανάκης, Στεργίου Η., Στεργίου Α., Ηλιόπουλος, Γοργομάτης Ν.(80΄ Μακρής), Ανέστης Χ.(66΄ Ανέστης Β.), Καρκασίνας(50΄ Μερκούρη)

Διαιτητής: Παναγιώτης Συμεωνίδης(ΣΔΠ Πιερίας)
1ος Βοηθός: Χρήστος Παπαδημητρίου(ΣΔΠ Λάρισας)
2ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Βρούζος(ΣΔΠ Πιερίας)

Play Off ανόδου στην Γ΄ Εθνική(7ος Όμιλος)