Τρίτη 29 Μαρτίου 2016

Στην κορυφή και του Ταΰγετου οι 3 Ευρυτάνες δρομείς

Ευρυτανική επιτυχής εκπροσώπηση ενός αθλητή και δυο αθλητριών υπήρξε και φέτος στον αγώνα Taygetos Challenge by Salomon, που έγινε το διήμερο 26 και 27 Μαρτίου. Πραγματοποιήθηκε στην Καρδάμυλη Μεσσηνίας.
Στον μαραθώνιο(36,72 χιλιόμετρα) η Δήμητρα Μπίκα(My Athlete-Dynafit) κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο(2η θέση) στην κατηγορία των γυναικών με 04:32:34, όντας 11η στην γενική κατάταξη. Στον ίδιο αγώνα ο Δημήτρης Ελευθερίου(My Athlete-Dynafit) πλησίασε το βάθρο, κατακτώντας την 4η θέση στους άνδρες με 04:05:56 μεταξύ 160 αθλητών-τριών. Στην διαδρομή experience(19,4 χιλιόμετρα) η Φωτεινή Κολόκα(Dynafit Greece) ήταν και αυτή 2η στις γυναίκες(19η στην γενική κατάταξη) με 02:12:18 ανάμεσα σε 169 άτομα. Οι Ευρυτάνες δρομείς συνεχίζουν τις επιτυχίες τους σε όλη την Ελλάδα. Επιπλέον το Σάββατο 26/3 οι τρεις Ευρυτάνες έλαβαν μέρος στον αγώνα «Vertical Speed», 650 μέτρων και 150 μέτρα θετικής υψομετρικής διαφοράς. Ο Δημήτρης Ελευθερίου ήταν 14ος (4΄ 48΄΄, η Δήμητρα Μπίκα 32η(5΄21΄΄)και η Φωτεινή Κολόκα 71η  (6΄14΄΄) σε σύνολο 170 δρομέων

Ο αγώνας ήταν στα πλαίσια του Skyrunning Series 2016, το πρόγραμμα του οποίου έχει ως εξής: