Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015

Πληθώρα Ευρυτάνων δρομέων και φέτος στον κλασσικό μαραθώνιο

Ηχηρό «παρών» στον 33ο κλασσικό μαραθώνιο έδωσαν οι Ευρυτάνες δρομείς. Η «γιορτή» του αθλητισμού πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8 Νοεμβρίου στην μνήμη του Γρηγόρη Λαμπράκη. Παράλληλα με την διαδρομή των 42 χιλιομέτρων διεξήχθησαν οι λαϊκοί δρόμοι των 5 και 10 χιλιομέτρων με γραμμή τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο.
Στον κλασσικό μαραθώνιο ο 44χρονος Αλέξανδρος Λαμπράκης(Marathon Club-Xtreme Stores) είχε εξαιρετική παρουσία, τερματίζοντας στην 364η θέση μεταξύ 11884 αθλητών και κάνοντας χρόνο 3 ώρες και 17 λεπτά. Μάλιστα βελτίωσε σημαντικά την περυσινή του επίδοση. Ο 48χρονος Χρήστος Κοντοκώστας ήταν 3298ος με 4 ώρες και 7 λεπτά στην «παρθενική» του παρουσία στον θεσμό. Ο 32χρονος Αλέκος Οικονόμου έλαβε μέρος για 3η φορά και αναδείχτηκε 4344ος με 4 ώρες και 19 λεπτά. Στην ίδια διαδρομή ο 48χρονος Κώστας Κοντοπάνος του ΕΟΣ Καρπενησίου τερμάτισε 4500ος(4 ώρες και 20 λεπτά).
Στον μαραθώνιο επίσης ο 31χρονος Ευρυτάνας διαιτητής Κώστας Διώτης(Διαμένει στο Αγρίνιο) ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 3 ώρες και 34 λεπτά(1003ος), ενώ υπήρξαν και αρκετοί δρομείς που κατάγονται από τον νομό μας, αλλά δεν διαμένουν σε αυτόν, όπως ο Διώτης. Νικητής του αγώνα ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης και τον ακολούθησαν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης.
Στα 10 χιλιόμετρα μεταξύ 7000 δρομέων ο 30χρονος Ηλίας Αποστόλου(ΕΕΠΑΑ) ήταν 899ος με 50΄26΄΄, ενώ ο 31χρονος Βασίλης Παπαζέκος(Wind Running) 1572ος με 53:47. Ο 31χρονος Γιώργος Χαβέλος(ΕΕΠΑΑ) αναδείχτηκε 1679ος με 54:09 και ο 31χρονος Χρήστος Καραγιάννης(Wind Running) 2768ος με 57΄58΄΄. Νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος και την γραμμή του τερματισμού πέρασαν 7169 δρομείς.
Στα 5 χιλιόμετρα ο Δημήτρης Τάσιος(MDA Runner) τερμάτισε 344ος ανάμεσα σε 6565 δρομείς, που ολοκλήρωσαν την διαδρομή με 25:35 και η 28χρονη Έλενα Μαντέκα(Διεθνής Αμνηστεία) 1513η με 32:23. Ο Χρήστος Καλλίας πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού.

Πηγή: Γιώργος Ζαλοκώστας («Ευρυτανικά Νέα»)