Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

Μυρίκη-Ποταμιά 1-1

Σκοράροντας στο τελευταίο 5λεπτο του φιλικού από 1 φορά έκαστος Μυρίκη και Ποταμιά αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
Η φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 28 Αυγούστου στις 7 το απόγευμα στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου. Παίχτηκαν δυο ημίχρονα των 30 λεπτών.
Η Μυρίκη του Σπύρου Κολόκα δεν κατάφερε να κάνει 2 τις φιλικές της νίκες κόντρα στην Ποταμιά. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς φάσεις και συγκινήσεις, ενώ στην επανάληψη είχε ένα καλό διάστημα σε απόδοση. Ισοφάρισε με τέρμα του Άγγελου Παχή δυο λεπτά πριν το φινάλε.
Η Ποταμιά του Δημήτρη Τσιγαρίδα παρουσίασε θετικά στοιχεία στο φιλικό τεστ, δείγμα της δουλειάς που γίνεται στην ομάδα εδώ και 3 εβδομάδες. Οι Μεγαλοχωρίτες προηγήθηκαν στο δεύτερο μέρος με τέρμα του πιτσιρικά Ανδρέα Φύκα, που ανήκει στην Ακαδημία Καρπενήσι 2002 και προπονείται με την Ποταμιά.

1 ώρα
Το φιλικό ήταν και αυτό προπονητικού χαρακτήρα και κράτησε μια ώρα. Παίχτηκαν δυο ημίχρονα των 30 λεπτών.

Η σφυρίχτρα στον Λιάγκο

Τον αγώνα σφύριξε ο βοηθός του Δημήτρη Τσιγαρίδα στην Ποταμιά Χρήστος Λιάγκος. Βοηθοί δεν υπήρχαν.

Ξεχωρίζει ο «Τάρας»

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε αγωνιζόμενος στο κέντρο της Ποταμιάς ο Κώστας Μαντζιούτας.

1 εβδομάδα μετά
Και την περασμένη Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο είχαν δώσει φιλικό οι δυο ομάδες. Τότε η Μυρίκη με τέρμα του Άγγελου Παχή είχε επικρατήσει με 1-0. Αυτή την φορά το τέρμα του Άγγελου Παχή δεν ήταν αρκετό για τους «κόκκινους».

Επόμενο με Παναγραφιωτικό
Το επόμενο φιλικό τεστ της Ποταμιάς θα γίνει την Δευτέρα 31 Αυγούστου κόντρα στον Παναγραφιωτικό.

Ανάλυση του Coach
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Δημήτρης Τσιγαρίδας έδειξε ορισμένα πράγματα στους ποδοσφαιριστές του σε πίνακα, τα οποία επιθυμεί να τα βγάζουν εντός του αγωνιστικού χώρου.

Ματς κέντρου
Στον χώρο του κέντρου παίχτηκε την περισσότερη ώρα η μπάλα στο πρώτο 30λεπτο.

1 αξιόλογη
Μόλις 1 αξιόλογη ολοκληρωμένη προσπάθεια υπήρχε από τις δυο ομάδες. Στο 9ο λεπτό για την Μυρίκη ο Κώστας Λιάγκας σούταρε από καλή θέση πάνω από την εστία του Κώστα Χειλά μετά την μεταβίβαση του Κώστα Σταμούλη.

9΄: Ο Σταμούλης έκανε την μπαλιά για τον Λιάγκα, που μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε ψηλά άουτ.

Καλύτερο ρυθμό
Πολύ καλύτερο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ομάδες να βρίσκουν δίχτυα από 1 φορά.

Συμμετοχή «μικρών»

Με την Ποταμιά αγωνίστηκαν στο β΄ μέρος οι 13χρονοι: Πάνος Μπουμπουρής, Στάθης Μπουμπουρής και Ανδρέας Φύκας. Και οι 3 ανήκουν στην Ακαδημία Καρπενήσι 2002, ενώ ο τελευταίος σκόραρε και το γκολ των Μεγαλοχωριτών.

Προηγήθηκε με Φύκα

Στο 56ο λεπτό η ομάδα της Ποταμιάς πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Νεόφυτος Νεοφύτου σούταρε δυνατά από κοντά ο Βασίλης Δόσης απέκρουσε και στην επαναφορά ο μικρός Ανδρέας Φύκας με  διαγώνιο σουτ εξ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Απάντησε γρήγορα

Η απάντηση της Μυρίκης ήρθε δυο λεπτά αργότερα. Ο Γιώργος  Μπουμπουρής εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Άγγελος Παχής από κοντά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

34΄: Ο Ζαλοκώστας σέντραρε από δεξιά,  ο Νεοφύτου πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Δόσης απέκρουσε σε κόρνερ.
41΄: Σουτ του Σταμούλη από καλή θέση κόντραρε σε αντίπαλο και πέρασε κόρνερ από το αριστερό δοκάρι της Ποταμιάς.
44΄: Ο Μπουμπουρής Γ. εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και η κεφαλιά του Κοτρώνη έφυγε πάνω από την εστία του Χειλά.
48΄: Απευθείας εκτέλεση φαουλ του Φλωράκη απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Μυρίκης.
53΄: Ο Παχής έδωσε για τον Σταμούλη, που σούταρε από τα όρια της περιοχής πάνω από την εστία του Χειλά.
56΄: Δυνατό χαμηλό σουτ του Νεοφύτου από κοντά απέκρουσε ο Δόσης και στην επαναφορά ο Φύκας με σουτ στην αριστερή γωνία της Μυρίκης έκανε το 0-1.
58΄: Ο Μπουμπουρής Γ. εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Παχής από κοντά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
60΄: Σουτ του Σταμούλη πέρασε άουτ από το αριστερό δοκάρι της Ποταμιάς.

Μυρίκη (Σπύρος Κολόκας): Νούλας(31΄ Δόσης), Θεοχάρης, Μπουμπουρής Γ.(Χ), Ίβρος(48΄ Ζαχαράκης), Ζαραβέλης Κ.(45΄ Γαλανός), Τάσιος, Κοτρώνης, Μπουμπουρής Δ.(31΄ Παχής), Λιάγκας Κ.(36΄ Τσίπρας), Τσίπρας(31΄ Γκορόγιας Δ.), Σταμούλης

Ποταμιά (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Χειλάς, Μπίκας, Γενιτσαρόπουλος(31΄ Μισύρης), Γκορόγιας Ι.(31΄ Οικονόμου), Μαντζιούτας Κ., Γκορόγιας Γ.(49΄  Μπουμπουρής Π.), Ράικος(46΄ Γενιτσαρόπουλος Δ.), Τσάκνης(43΄ Φλωράκης, 51΄ Φύκας), Ζαλοκώστας Δ.(40΄ Ζαμπετάκης), Φλωράκης(31΄ Νεοφύτου), Γιαννακόπουλος(48΄ Μπουμπουρής Ε.)

Διαιτητής: Χρήστος Λιάγκος (Βοηθός Προπονητή Ποταμιάς)