Κυριακή 31 Μαΐου 2015

Γ.Σ. Αλμυρού ή Αργώ Βόλου ο αντίπαλος του Άτλαντα

Δεν έχει ακόμη ξεκαθαρίσει με ποια ομάδα του 1ου Ομίλου θα διασταυρωθούν οι πρώτες του Β΄ Ομίλου παγκορασίδες του Άτλαντα στα προημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΚΕΛ, με τις τελευταίες ημέρες να διεξάγονται εξ αναβολής αναμετρήσεις.
Οι δυο πιθανοί αντίπαλοι είναι ο Γ.Σ. Αλμυρού και ο Α.Σ. Αργώ Βόλου. Η Αργώ επικράτησε στο εκθεσειακό κέντρο Βόλου με 3-1(25-17, 25-14, 18-25, 26-24) της αήττητης μέχρι την Παρασκευή Ε.Α.Λ. και απομένει το παιχνίδι μεταξύ Ε.Α.Λ.-Γ.Σ. Αλμυρού(Τρίτη 2/6 στις 16:00 στο 1ο Γυμνάσιο Λάρισας), για να ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα προκριθεί ως δεύτερη. Η Αργώ είναι αυτήν την στιγμή 2η με 25 πόντους(11 νίκες-3 ήττες), ενώ ο Αλμυρός είναι 3ος με 24 βαθμούς(11 νίκες-2 ήττες), αλλά με ματς λιγότερο.
Σε περίπτωση ήττας του Αλμυρού οι δυο ομάδες ισοβαθμούν απόλυτα στην 2η θέση(Στον πρώτο γύρο η Αργώ κέρδισε στην έδρα της με 3-1 και τον δεύτερο γύρο ο Γ.Σ.Α. επίσης με 3-1) και η πρόκριση θα αποτελέσει ένα μεγάλο ερωτηματικό, καθώς οι ιθύνοντες του Αλμυρού ισχυρίζονται πως οι παράγοντες της Αργούς απέστειλαν ψευδές φύλλο αγώνος και με καθυστέρηση στην ΕΣΠΕΚΕΛ όσον αφορά το ματς του πρώτου γύρου, που δίνει καλύτερο άθροισμα πόντων στην ομάδα τους, Σύμφωνα με τον Αλμυρό  το σύνολο πόντων και των δυο αγώνων είναι 190-185 υπέρ τους, ενώ η Αργώ υποστηρίζει πως είναι 180-165 υπέρ της.
Συγκεκριμένα η Αργώ παρουσιάζει σύμφωνα με το φύλλο αγώνος το υπέρ της παιχνίδι του πρώτου γύρου(3-1) τον Οκτώβριο με πόντους σετ: 20-25, 25-21, 25-8 και 25-19(95-73 στο σύνολο), ενώ ο Αλμυρός με σετ: 14-25, 26-24, 25-23, 25-16(90-88 στο άθροισμα). Το δεύτερο παιχνίδι του Μαΐου ήταν 3-1 υπέρ του Αλμυρού με πόντους σετ: 25-11, 28-26, 14-25, 25-23(92-85 στο άθροισμα)
Την πρώτη θέση καταλαμβάνει η πανίσχυρη ομάδα της Ε.Α. Λάρισας(Έχει 12 νίκες-1 ήττα), η οποία θα αντιμετωπίσει στους «8» τον Α.Ο. Λαμίας. Στον 1ο Όμιλο συμμετείχαν επίσης οι: Ελασσόνα, Γ.Σ. Βόλου, Νίκη Βόλου, Γ.Σ. Νικαίας και Τιτάνες Παλαμά.