Σάββατο 16 Μαΐου 2015

«Διπλό» των Λιβανατών επί του Γ.Σ. Λαμίας-Όλα τα σενάρια πρόκρισης

Με 3-0 επικράτησε ο Κύνος Λιβανατών του Γ.Σ. Λαμίας στην εξ αναβολής εκτός έδρας αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων. Ο αγώνας ήταν στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής και έγινε το Σάββατο 16/5 στο ΔΑΚ Λαμίας στις 15:00. Η ομάδα της Έφης Παπαϊωάννου κρατήθηκε «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8», ενώ τα κορίτσια του Ντίνου Καρβούνη γνώρισαν 3η σερί ήττα.
Απομένει οι αγώνας-ντέρμπι Γ.Σ. Άτλας-Γ.Σ. Λαμίας για την 7η αγωνιστική, ενώ δεν έχουν οριστεί ακόμη από την ΕΣΠΕΚΕΛ οι αγώνες: Γ.Σ. Άτλας-Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας(8η αγωνιστική) και Κύνος Λιβανατών-Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας(13η αγωνιστική).
Ο άξιος εκπρόσωπος της Ευρυτανίας Άτλας του Χρήστου Μακρή κατακτά με νίκη επί του Γ.Σ.Λ., όταν διεξαχθεί ο αγώνας την πρώτη θέση και προκρίνεται στην επόμενη φάση μαζί με τον Α.Ο. Λαμίας της Δήμητρας Ζαχαρή, που θα προκριθεί ως δεύτερος. Σε περίπτωση νίκης όμως των Φθιωτών θα υπάρξει 4πλη(!) ισοβαθμία στους 21 βαθμούς(Α.Ο.Λ.-Κύνος-Άτλας-Γυμναστικός) και θα παίξει ρόλο η διαφορά των σετ στους μεταξύ τους αγώνες, αφού ο καθένας θα έχει 3 νίκες και ήττες και τους ίδιους βαθμούς(9). Στην 4πλη ισοβαθμία προκρίνονται σίγουρα οι Λιβανατές και η δεύτερη ομάδα θα εξαρτηθεί από το ενδεχόμενο σκορ νίκης του Γ.Σ.Λ. επί του Άτλαντα.
Δεδομένων όλων αυτών είναι  ότι Κύνος και Άτλας θα επικρατήσουν της Φθία και θα πάρουν το «2ποντο» κόντρα στην αξιόμαχη ουραγό του Θοδωρή Παπαθωμόπουλου.

Η υπάρχουσα βαθμολογία(Σε 14 αγωνιστικές)

Σε κάθε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων λαμβάνονται υπόψη κατά σειρά:
1. Οι Νίκες - Ήττες των μεταξύ τους αγώνων.
2. Σε περίπτωση ίδιου αριθμού νικών-ηττών, οι βαθμοί των μεταξύ τους αγώνων, με το σύστημα που αναφέρεται στο 3.4.1. (3-2-1-0 βαθμοί).
3 Ο λόγος του κλάσματος των σετ των μεταξύ τους αγώνων.
4. Ο λόγος του κλάσματος των πόντων των μεταξύ τους αγώνων.
5. Οι συνολικές Νίκες - Ήττες στην κανονική περίοδο.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά και από όλα τα προηγούμενα, διεξάγεται αγώνας κατάταξης.

Τα σενάρια πρόκρισης έχουν ως εξής:

Νίκη Άτλαντα επί Γ.Σ. Λαμίας με οποιοδήποτε σκορ:
Πρόκριση Άτλαντα(22 β.) και Α.Ο. Λαμίας(21 β.), που υπερτερεί στην 2η θέση έναντι του Κύνου Λιβανατών, έχοντας δυο νίκες στους μεταξύ τους αγώνες(3-1 και 3-2).

Νίκη Γ.Σ. Λαμίας επί Άτλαντα με 0-3
Πρόκριση Κύνου Λιβανατών ως 1ου και Γ.Σ. Λαμίας ως 2ου λόγω καλύτερων συντελεστών σετ.

Νίκη Γ.Σ. Λαμίας επί Άτλαντα με 1-3
Πρόκριση Κύνου Λιβανατών ως 1ου. Την 2η θέση κατακτά ο Α.Ο. Λαμίας, έχοντας διαφορά πόντων σετ +11 έναντι του Γ.Σ. Λαμίας, που έχει -11 στα μεταξύ τους ματς.
Τα αποτελέσματα των δυο αγώνων ήταν: Α.Ο. Λαμίας-Γ.Σ. Λαμίας 0-3(16-25, 21-25, 28-30) και Γ.Σ. Λαμίας-Α.Ο. Λαμίας 0-3(10-25, 21-25, 18-25).

Νίκη Γ.Σ. Λαμίας επί Άτλαντα με 2-3
Πρόκριση Κύνου Λιβανατών ως 1ου και Άτλαντα ως 2ου, που έχει καλύτερα αποτελέσματα στους αγώνες του με τον Α.Ο.Λ.(Νίκες με 3-0 και 3-2).