Κυριακή 5 Απριλίου 2015

Thunder-Cleveland Cavaliers 22-20

Με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο 8λεπτο του παιχνιδιού οι Thunder πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, επικρατώντας με 22-20 των Cleveland Cavaliers.
Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 5 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου, άρχισε στις 10:30 και ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του τουρνουά μπάσκετ Δημοτικών Σχολείων της Π.Α.Κ.
Οι Thunder του Γιάννη Φλωράκη βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με την λήξη του τελευταίου 8λεπτο γύρισαν τον αγώνα και κατέκτησαν το πρώτο «ροζ» φύλλο αγώνος. Πλέον εισήλθαν γερά στην διεκδίκηση της 2ης θέσης. Κορυφαίος σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο Βαγγέλης Μπόνιας, πετυχαίνοντας 14 πόντους.
Οι Cavaliers του Βασίλη Ρουμελιώτη συνέχισαν την πτωτική τους πορεία, γνωρίζοντας την 3 σερί ήττα. Είχαν ένα αρκετά καλό 3ο δεκάλεπτο, αλλά ένα τελευταίο άσχημο. Μόλις δυο αθλητές έδωσαν βοήθειες στο σκοράρισμα. Ο Μανώλης Κάππας σημείωσε 12 πόντους.
Την επόμενη(5η) αγωνιστική οι νικητές θα αντιμετωπίσουν την Μεγάλη Τετάρτη 8 Απριλίου τους The Champions, ενώ οι ηττημένοι θα παίξουν την Τρίτη 14 Απριλίου νωρίτερα με τους Bucks.

Τους έβαλαν δυο
Μόλις δυο καλαθοσφαιριστές των Cleveland βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. 12 πόντους σημείωσε ο Μανώλης Κάππας και τους υπόλοιπους 8 ο Άγγελος Γυφτομήτρος.

«Καθάρισε» ο Μπόνιας
Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση ο Βαγγέλης Μπόνιας των Thunder σημείωσε 14 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Ακολούθησε με 6 ο Γιώργος Κελεσίδης.

Πρώτη νίκη
Οι Thunder πέτυχαν την 1η τους νίκη, μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι της εισόδου στον μεγάλο τελικό, στον οποίο ήδη βρίσκονται οι The Champions.