ΑΠΟΚ και Αίολος θα τεθούν αντιμέτωποι για 8η φορά σε τελικό κυπέλλου Ευρυτανίας μεταξύ τους. Το Βελούχι μετρά 6 κατακτήσεις στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και ο Αίολος 1. Ο πρώτος τελικός κυπέλλου Ευρυτανίας στην ιστορία των δυο ομάδων πραγματοποιήθηκε την σαιζόν 1990-1991 και ήταν και ο πρώτος της ΕΠΣ Ευρυτανίας.
Ο αρχηγός του ΑΠΟΚ Γιώργος Γαλανός παρέλαβε το τρόπαιο από τον τότε Πρόεδρο της ΕΠΣΕ Χρήστο Αρβανίτη. Το Βελούχι είχε επικρατήσει με σκορ 2-0. Το παιχνίδι είχε γίνει στις 3 Μαρτίου 1991 στο ξερό τότε Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου. Αρχηγός του Αιόλου ήταν ο Δημήτρης Κρασιάς (Αδερφός του τωρινού αρχηγού του ΑΠΟΚ Γιώργου). Διαιτητής ήταν ο Σταύρος Κουσιαρής.
Συνθέσεις Ομάδων
ΑΠΟΚ Βελούχι (Βασίλης Πάζιος): Τάκης, Αναγνωστάκης Χ., Ζαχαράκης, Κατσαδούρος Σ., Ανδρεάκης, Γκορόγιας, Κατσαδούρος Κ., Τσούκας, Αναγνωστάκης Α., Γαλανός, Γραμματίκας(Τριανταφυλλόπουλος, Χάσκος, Κυρίτσης, Ζαλοκώστας, Κακαβιάς)
Αίολος (Κώστας Πασσάς): Νταής, Δρούγος, Μπουμπουρής, Κεφαλάς, Κρασιάς, Ξαγάρας, Κυλλής, Πασσάς, Λερογιάννης, Μπακογιώργος, Χουσιάδας(Χρυσαφόπουλος, Μαντής, Φούκας, Μπαλωμένος, Οικονόμου)
Διαιτητής: Σταύρος Κουσιαρής(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
1ος Βοηθός: Πάνος Παπαδημητρίου(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
2ος Βοηθός: Σωτήρης Διώτης(ΕΠΣ Ευρυτανίας)
Παρατηρητής Αγώνα: Μπάμπης Τσιτούρης
Βοηθός Παρατηρητή Αγώνα: Ηρακλής Σαξώνης
Επιμέλεια: Δημήτρης Κολλημένος
![](http://2.bp.blogspot.com/-sAx3_a5l_oo/UisAhZ6RiAI/AAAAAAABbEA/sFmKv-xH1QE/s1600/tsigaridanew.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-iziUPztVc14/VI76IwascWI/AAAAAAACTC0/SUGAko_hJyk/s1600/kokotinisdiaf2.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-DjwvnfJI8J8/TXu7fvKlPNI/AAAAAAAAAiU/EZVs4__P_bk/s1600/cinematel.gif)