Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 2014

Νέα διάκριση για τον Ελευθερίου στον Μαραθώνιο Οίτης-3 ακόμη αξιόλογες συμμετοχές Μεγαλοχωριτών

Ολοκληρώθηκε ο 8ος Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής», που έγινε στην Υπάτη. Έλαβαν μέρος περισσότεροι από 400 αθλητές σε μια δύσβατη, αλλά πανέμορφη διαδρομή. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου.
Στην κατηγορία 15-39 ετών ο Μεγαλοχωρίτης Δημήτρης Ελευθερίου του ΕΟΣ Καρπενησίου κατέκτησε την πρώτη θέση, καταφέρνοντας να ξεχωρίσει για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια. Κάλυψε τα 43 χιλιόμετρα σε 5 ώρες, 26 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα και ήταν 4ος στην συνολική κατάταξη μεταξύ 149 αθλητών. Πραγματοποιήθηκε παράλληλα και ο μεσαίος δρόμος 16 χιλιομέτρων «Ελλέβορος», αλλά και ο αγώνας 6,2 χιλιομέτρων «Φαρμακίδες», όπου υπήρχαν επίσης Ευρυτανικές συμμετοχές. Συγκεκριμένα στα 16 χλμ. ο 38χρονος Νίκος Λιάπης ήταν 25ος ανάμεσα σε 128 διαγωνιζομένους, έχοντας χρόνο 2 ώρες 23΄ και 42΄΄. Ήταν 18ος στην κατηγορία 15-39. Η 18χρονη Φωτεινή Κολόκα αναδείχτηκε 8η στις γυναίκες και 57η στην γενική κατάταξη με 2 ώρες 45΄ και 20΄΄. Τέλος ο 34χρονος Χριστόφορος Τσιάκαλος τερμάτισε 59ος με 2:46:41.