Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

2 μετάλλια στο Πανελλήνιο για τον Πάνο Αντωνίου

Στο Χιονοδρομικό της Βασιλίτσας Γρεβενών πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι αγώνες Χιονοδρομίας των κατηγοριών Π1Κ1 (1998-1999) και Π2Κ2 (2000-2001) το Σαββατοκύριακο (8-9/3).
Ο Πάνος Αντωνίου (Αδερφός του  πρωταθλητή Γιάννη) του ΕΟΣ Καρπενησίου κατέκτησε δυο μετάλλια στην κατηγορία Π2Κ2. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην γιγαντιαία κατάβαση GS και χάλκινο στην τεχνική κατάβαση SL. Συνολικά συμμετείχαν 170 άτομα από 19 συλλόγους της Ελλάδας. Ο ΕΟΣ Καρπενησίου συμμετείχε με 12 αθλητές (7 στην κατηγορία Π1Κ1 και 5 στην κατηγορία Π2Κ2). Οι αγώνες έγιναν κάτω από κακές καιρικές συνθήκες, ωστόσο οι αθλητές του ΕΟΣ τα πήγαν πολύ καλά.
Το Σάββατο (8/3) πραγματοποιήθηκε η τεχνική κατάβαση SL και στην κατηγορία Π1Κ1 η Δανάη Διώτη κατετάγη 14η και ο Πάρις Καραμπάς 31ος. Δεν κατάφεραν να τερματίσουν οι: Παναγιώτης Κοντοπάνος, Ρωξάνη Τσιώνη, Δημήτρης Τσιώνης, Δημήτρης Τσιάμης και Θοδωρής Μπάρλας. Στο ίδιο αγώνισμα και στην κατηγορία Π2Κ2 ο Πάνος Αντωνίου τερμάτισε στην 3η θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ο Γιώργιος Γιόγιος ήρθε 11ος και ο Γιώργος Μπάρκας 18ος. Δεν τερμάτισαν οι: Γιάννης Γαλανός και Ανθή Βονόρτα.
Την Κυριακή (9/3) διεξήχθη η γιγαντιαία κατάβαση GS και στην κατηγορία Π1Κ1 η Δανάη Διώτη τερμάτισε 16η ο Παναγιώτης Κοντοπάνος 21ος, ο Πάρις Καραμπάς 25ος, ο Δημήτρης Τσιάμης 26ος και ο Θοδωρής Μπάρλας 30ος. Δεν τερμάτισε ο Παναγιώτης Κοντοπάνος. Στην κατηγορία Π2Κ2 και στο ίδιο αγώνισμα ο Πάνος Αντωνίου πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο, ο Γιάννης Γαλανός κατετάγη 11ος, ο Γιώργος Γιόγιος 19ος, ο Γιώργος Μπάρκας 20ος και η Ανθή Βονόρτα 21η.
Την αποστολή του ΕΟΣ Καρπενησίου συνόδευσαν ο Αντιπρόεδρος Δημήτρης Αντωνίου και οι προπονητές του συλλόγου Ταξιάρχης Σιταράς και Μάκης Γενιτσαρόπουλος.

* Ευχαριστούμε τον Δημήτρη Αντωνίου για την παραχώρηση των φωτογραφιών.