Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Χρυσός ο Matuszcyk-Χάλκινος ο Ξαγάρας στην Τοσκάνη

Σπουδαίες επιτυχίες σημείωσαν ο Ευρυτάνας Θωμάς Ξαγάρας και ο Πολωνός Αθλητής του Roland Matuszcyk, που διαμένει στο Καρπενήσι.
Συμμετείχαν σε αγώνες kick boxing (full low kicks), που έγιναν στην Τοσκάνη της Ιταλίας στο πλαίσιο του παγκόσμιου φεστιβάλ πολεμικών τεχνών (29 Οκτωβρίου-3 Νοεμβρίου). Ήταν προσκεκλημένοι του ομονσπονδιακού τεχνικού Γιάννη Θεοφάνους(Fight Club Γαλατσίου), που αποτελεί προπονητή του Ξαγάρα.
Ο Ξαγάρας στην κατηγορία των -81 κιλών επικράτησε άνευ αγώνος του Γερμανού αντιπάλου, αλλά στην συνέχεια ηττήθηκε στον ημιτελικό από Ισπανό αντίπαλο του, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο (3η θέση). Στην κατηγορία των -75 κιλών ο Matuszcyk επικράτησε Λιβανέζου αθλητή και έφτασε στον τελικό, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, νικώντας Ισπανό αντίπαλο. Συμμετείχαν περίπου 5.000 αθλητές από 113 διαφορετικές χώρες.