Γύρω στις 6.30 το απόγευμα της Δευτέρας(30/9) έφτασε στο Καρπενήσι η Ολυμπιακή φλόγα, η οποία απόψε θα διανυχτερεύσει στην πόλη μας και θα αναχωρήσει αύριο το πρωί για την Λαμία. Την φλόγα στο βωμό, στην κεντρική πλατεία, μετέφερε ο Τάκης Κόγιας. Προηγουμένως, οι 2 λαμπαδηδρόμοι ήταν η αθλήτρια του ΕΟΣ Δήμητρα Μπίκα και η διεθνής διαιτητής Κωνσταντίνα Μπουμπουρή.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε πλήθος κόσμου, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης μεταξύ αυτών και ο Δήμαρχος της πόλης Κώστας Μπακογιάννης και ο αθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου Γιάννης Αντωνίου, ο οποίος ήταν ο πρώτος λαμπαδηδρόμος κατά την αφή της φλόγας χτες (29/9) από την Αρχαία Ολυμπία.
Παρών ήταν και ο Πρόεδρος του ΑΠΟΚ Δήμος Αθανασίου συνοδευόμενος από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας. Ο Αθανασίου θα είναι ο αυριανός λαμπαδηδρόμος κατά την αναχώρηση της φλόγας από το Καρπενήσι.
Να αναφέρουμε ότι η Ολυμπιακή φλόγα είχε περάσει τελευταία φορά από την πόλη μας το καλοκαίρι του 2004 εν όψει των Ολυμπιακών της Αθήνας.
Φωτογραφίες: Παναγιώτης Καραγιάννης
![](http://1.bp.blogspot.com/-BlVCrg_XokE/UkIL8kMG7qI/AAAAAAABc_I/rM65Po9nQvs/s1600/lappas2.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)