Από την Παταγονία της Αργεντινής και συγκεκριμένα το χιονοδρομικό κέντρο Cerro Castel-Ushuaia (Χειμώνας στο νότιο ημισφαίριο) θα αρχίσει η προετοιμασία του πρωταθλητή του ΕΟΣ Καρπενησίου Γιάννη Αντωνίου.
Θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 12 Ιουλίου-3 Αυγούστου ύστερα από πρόσκληση της Διεθνής Ομοσπονδίας Χιονοδρομίας (F.I.S.) και υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χιονοδρομίας (Ε.Ο.Χ.). Ο Αντωνίου έχει μπροστά του την πρόκληση για την χειμερινή Ολυμπιάδα του Sochi (6-22 Φεβρουαρίου 2014). Είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας, που βρίσκεται στην Παταγονία μαζί με επτά ακόμη αθλητές από χώρες μη αλπικών χωρών. Η πρόσκληση του έγινε με βάση τις εξαιρετικές του επιδόσεις (30,96 βαθμοί ποινής στην τεχνική κατάβαση slalom και 503η θέση στην παγκόσμια κατάταξη για την περίοδο 2012-2013).
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)
![](https://lh3.googleusercontent.com/-Ym4wL96rD2Y/TXDkLPhS6iI/AAAAAAAAAfg/adVPfW6XOuE/s1600/Bourtsasn1.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-lU2PK3aftMY/TrxPF8c5hkI/AAAAAAAAF4E/gB3TklBFnzE/s1600/antigonitel1.jpg)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-OFVS1gbE0AM/TXFn14HDcsI/AAAAAAAAAfs/O6lOCwbh0HI/s1600/ntais1.jpg)