Σάββατο 1 Ιουνίου 2013

Είθισται Café B.C.-Πρωτέας 63-39

Το «αφεντικό» του ομίλου έδειξε πως είναι το Είθισται, το οποίο στο ντέρμπι κορυφής έπαιξε γρήγορο μπάσκετ, επικρατώντας εύκολα του Πρωτέα με 63-39. Έκανε το 5/5 και συνεχίζει αήττητο.
Το ματς πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή (31/5) στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 8 το απόγευμα. Ήταν στα πλαίσια της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου του 3ου τουρνουά μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου. Περίπου 150 με 170 βρέθηκαν στο κλειστό, για να δουν την ομάδα τον αγώνα, που θα έκρινε ποια ομάδα θα καταλάμβανε την πρωτιά στον όμιλο. Το ντέρμπι κορυφής ήταν μόνο στα χαρτιά, αφού το Είθισται πήρε στο παρκέ μια άνετη νίκη.
Το Είθισται των Λερογιάννη-Σαμαντά έπιασε υψηλή απόδοση στο πιο δύσκολο ματς του ομίλου. Κυκλοφορούσε υποδειγματικά την μπάλα, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και προσέφερε όμορφο θέαμα στους θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό. Δεν απειλήθηκε σε κανένα διάστημα του ματς και έδειξε ότι είναι αρκετά ανώτερη ομάδα από τον αντίπαλο. Εξίσου καλά τα πήγε και στην άμυνα, όπου έκλεισε όλους τους χώρους και κράτησε τον αντίπαλο μακριά από το καλάθι του. Εξαιρετική εμφάνιση από τους ψηλούς Ταξιάρχη Κουτρομάνο και Δημήτρη Λερογιάννη.
Ο Πρωτέας του Γιάννη Χαντζόπουλου μετά από αρκετά καλές  και νικηφόρες εμφανίσεις στο πιο δύσκολο ματς του ομίλου παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών. Δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στο man to man του αντιπάλου. Σκόραρε με περιφερειακά σουτ, ενώ στην άμυνα χωρίς τον Σπυριδάκη έδειξε ότι χάνει όλη του την δύναμη κοντά στο καλάθι. Διασώθηκε ο Γιώργος Κρητικός, που σκόραρε 17 πόντους.
Το Είθισται έκανε το 5/5 και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου, ενώ ο Πρωτέας κατέλαβε την 2η θέση.

Γέμισε το γήπεδο
Το κλειστό γέμισε και περίπου 150 με 170 άτομα είδαν το Είθισται να παίξει όμορφο μπάσκετ και να κατακτά την κορυφή του 1ου ομίλου.

Στους πάγκους Γιαννόπουλος-Χαντζόπουλος

Την ομάδα του Είθισται Café B.C. καθοδήγησε από τον πάγκο για ένα ακόμη παιχνίδι ο Θανάσης Γιαννόπουλος (Προπονητής της ομάδας και με την παλιά ονομασία της ως Είθισται). Τον Πρωτέα καθοδήγησε ο αρχηγός του Γιάννης Χαντζόπουλος, ο οποίος σε αυτό το ματς δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Χάνει δύναμη χωρίς Δήμο
Η απουσία του σέντερ Δήμου Σπυριδάκη ήταν εμφανής για τον Πρωτέα. Η ομάδα με τον εν λόγω μπασκετμπολίστα θα παρουσιάζονταν αρκετά δυνατή στο καλάθι. Ο Σπυριδάκης απουσίαζε σε ένα σημαντικό ματς, που θα έβγαζε τον 1ο του ομίλου.

Κορυφαίοι Λερογιάννης-Κουτρομάνος

Για τους νικητές ξεχώρισε με την πολύ καλή εμφάνιση που έκανε ο ικανότατος φοργούορντ Δημήτρης Λερογιάννης, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους βάζοντας ένα τρίποντο. Ακολούθησε στους 14 πόντους ο σέντερ Ταξιάρχης Κουτρομάνος. Οι δυο τους συνέβαλλαν τα μέγιστα στην άνετη επικράτηση της ομάδας τους.

Όαση ο Κρητικός

Από την κακή εικόνα της ομάδας ξεχώρισε ο Αιτωλοακαρνανάς Γιώργος Κρητικός, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους, πετυχαίνοντας 4 τρίποντα. Οι πρώτοι 12 πόντοι του σημειώθηκαν με σουτ έξω από τα 6.25. Στους 9 πόντους ακολούθησε ο σέντερ Γιώργος Δροσίνης και ο γκάρντ Δημήτρης Κουρλός. Ο τελευταίος σκόραρε με 3 τρίποντα.

Ο καλύτερος 1ος
Το Είθισται Café Β.C. είναι ο καλύτερος πρώτος των 3 ομίλων και θα αντιμετωπίσει τον χειρότερο 3ο, που όπως όλα δείχνουν θα είναι το Sporting.

Με Άτλαντα
Ο Πρωτέας προκρίνεται για πρώτη φορά στους «8 και όπως όλα δείχνουν θα αντιμετωπίσει τον 2ο του 3ου ομίλου Άτλαντα. Στον 2ο όμιλο θα υπάρχει «εμφύλιος «στους 8 ανάμεσα σε Αστέρα με Μακρακώμη ή Παρέα.

2/2
Το Είθισται ως Cinema στο 2ο τουρνουά είχε αντιμετωπίσει και τότε τον Πρωτέα, έχοντας κερδίσει πιο δύσκολα τότε με 54-45. Η ομάδα μετράει δυο ισάριθμες νίκες απέναντι στον Πρωτέα.

Με διακριτικά
Οι δυο διαιτητές του ματς Χουσιάδας-Σταλίκας σφύριξαν φορώντας διακριτικά, αφού φορούσαν παρεμφερή χρώματα με αυτά των ομάδων.

Ξεκίνησε εντυπωσιακά
Από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο το Είθισται παίζοντας καλές άμυνες και βγάζοντας αυτοματισμούς στην επίθεση πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης απέναντι στον Πρωτέα, που «εγκλωβίστηκε». Ο Δημήτρης Λερογιάννης με δίποντο άνοιξε το σκορ και το 3-0 έκανε ο Ταξιάρχης Κουτρομάνος με 1/2 βολές. Ο Γιώργος Κρητικός απάντησε με τρίποντο και ισοφάρισε σε 3-3. Το Είθισται «έτρεξε» ένα σερί 14-0 και έφτασε στο 17-3 παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Σκόραρε με δίποντο του Άγγελου Σαμαντά, 2ποντο του Ταξιάρχη Κουτρομάνου, δίποντο του Δημήτρη Σταμάτη, νέα δίποντα του Σταμάτη και του Κουτρομάνου και δυο συνεχόμενα καλάθια του Χρήστου Κατσίκα. Ο Δημήτρης Κουρλός με τρίποντο μείωσε στο 17-6 και οι: Ταξιάρχης Κουτρομάνος και Δημήτρης Λερογιάννης με δίποντα ανέβασαν το σκορ στο 21-6 και στο +15. Στο 21-8 μείωσε ο σέντερ Γιάννης Δροσίνης.

+19

Στο Είθισται άνηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα του. Ο Ταξιάρχης Κουτρομάνος πήρε ξανά σημαντικό βάρος στο σκοράρισμα. Ο Γιάννης Δροσίνης με 1/2 ελεύθερες βολές και ο Ταξιάρχης Κουτρομάνος με δίποντο έπειτα από όμορφο ασίστ του Λερογιάννη έκαναν το 23-9. Το Είθισται με νέο συνδυασμό και ασίστ του Σαμαντά έφτασε σε γκολ-φάουλ του Ταξιάρχη Κουτρομάνου για το 26-9. Ο Χρήστος Κατσίκας έκανε το 28-9, ανεβάζοντας την διαφορά στους 19. Ο Πρωτέας ανέκαμψε προσωρινά και με καλάθια του Δροσίνη (Φωτογραφία) και του Βασίλη Ντουφεκιά μείωσε σε 28-13. Ο Ίγκλι Οσμενάϊ με δυο δίποντα διαμόρφωσε το 32-13 του ημιχρόνου. Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν εξίσου παραγωγικό με την 1η και ολοκληρώθηκε με 11-5 υπέρ του Είθισται. Ο Ταξιάρχης Κουτρομάνος του Είθισται ανέκοψε με τάπα τον Βασίλη Ντουφεκιά του Πρωτέα.

Συστάσεις από Σταλίκα

Ο διαιτητής Δημήτρης Σταλίκας 1.37 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου έκανε συστάσεις στους αρχηγούς των ομάδων Δημήτρη Λερογιάννη και Γιάννη Δροσίνη ότι εάν κάποιος αθλητής εξυβρίσει θα καταλογιστεί τεχνική ποινή. Σε εκείνο το σημείο υπήρχαν αρκετά νεύρα και άπαντες οι αθλητές ζούσαν έντονα το ματς.

Με 1 ξέσπασμα

Με ένα ξέσπασμα το Είθισται αύξησε ελαφρώς την διαφορά, ενώ για τον Πρωτέα φιλότιμες ήταν ξανά οι προσπάθειες του Κρητικού. Ο Σπύρος Ξαγάρας στις πρώτες επιθέσεις του 3ου 10λεπτου αστόχησε σε ένα εύκολο λέι απ. Ο νεαρός παίκτης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έκανε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Ελαφρύ τραυματισμό είχε ο Δημήτρης Λερογιάννης, που έπαιξε ελάχιστα στο 3ο 10λεπτο. Ο Γιώργος Κρητικός πέτυχε το πρώτο καλάθι του 10λεπτου με τρίποντο και μείωσε στο 32-16, που ήταν και ντάμπλ σκορ. Ο Ίγκλι Οσμενάϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ο Γιάννης Δροσίνης με δίποντο μείωσε στο 35-18. Ο Χρήστος Κατσίκας (Φωτογραφία) με δυο διαδοχικά jump Shot, ο Ταξιάρχης Κουτρομάνος με κοντινό 2ποντο και ο Ίγκλι Οσμέναϊ με δίποντο έκαναν ένα μίνι σερί 8-0 για το 43-18 και το +25 για την ομάδα τους. Ο Γιώργος Κρητικός σκόραρε ξανά με τρίποντο και μείωσε στο 43-21. Χαμηλό επιμέρους σκορ είχε και η 3η περίοδο και συγκεκριμένα 11-8 υπέρ του Είθισται.

Φινάλε με προσπάθειες του αρχηγού

Σε αντίθεση με τα δυο προηγούμενα 10λεπτα, το τελευταίο ήταν αρκετά όμορφο με τις ομάδες να προσφέρουν αρκετά όμορφα καλάθια για το επιμέρους 20-18. Εξαιρετική 4η περίοδο έκανε ο αρχηγός των νικητών Λερογιάννης. Ο Δημήτρης Λερογιάννης με δίποντο έκανε το 45-21 και ο Σπύρος Ξαγάρας με 2/2 βολές μείωσε στο 45-23. Ο Λερογιάννης σκόραρε ξανά δυο όμορφα καλάθια για το 49-23. Ο Δημήτρης Κουρλός (Φωτογραφία) με μακρινό τρίποντο μείωσε στο 49-26. Ο Χρήστος Κατσίκας με δίποντο και ο Δημήτρης Λερογιάννης με τρίποντο υπό πίεση στο τέλος του χρόνου έκαναν το 54-26. Ο Κρητικός σκόραρε για 4η φορά στο ματς με τρίποντο και μείωσε στο 54-29. Ακολούθησε δίποντο του Βαγγέλη Βλάχου και καλάθι και φάουλ με εύστοχη βολή του Γιώργου Κρητικού και 2/2 ελεύθερες βολές του Γιάννη Δροσίνη για το 56-34. Ο Άγγελος Σαμαντάς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 25 για το 59-34. Ο Δημήτρης Κουρλός με το 3ο του τρίποντο στο ματς μείωσε στο 59-37. Ο Δημήτρης Λερογιάννης με δίποντο, ο Γιώργος Κρητικός με 2/2 βολές και ο Λερογιάννης ξανά με 2/2 βολές διαμόρφωσαν το τελικό 63-39 και το +24 για το Είθισται. Ο Ίγκλι Οσμενάϊ στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου ανέκοψε εντυπωσιακά με τάπα τον πάουερ φόργουρντ του Πρωτέα Βασίλη Ντουφεκιά.

Συμμετοχή Χειλά

1.38 πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Κώστας Χειλάς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο καταχειροκροτούμενος από το κοινό. Είχε μια προσπάθεια λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η οποία δεν βρήκε στόχο. Ο «Τακαρέλ» είναι ιδιαίτερα αγαπητός στον κόσμο.

Πανηγύρισαν
Μετά το τέλος του παιχνιδιού οι νικητές πανηγύρισαν την νίκη τους, φωνάζοντας δυνατά το όνομα της ομάδας τους.

21-8, 32-13, 43-21, 63-39

Διαιτητές: Θανάσης Χουσιάδας & Δημήτρης Σταλίκας

Είθισται Café B.C. (Άγγελος Σαμαντάς & Δημήτρης Λερογιάννης): Χειλάς, Κουτρομάνος 14, Βλάχος 2, Κατσίκας 12, Οσμενάϊ 9(1), Σαμαντάς 5(1), Σταμάτης 4, Λερογιάννης 17(1)

Πρωτέας (Γιάννης Χαντζόπουλος): Ντουφεκιάς 2, Ξαγάρας 2, Κουρλός 9(3), Λέντζος, Δροσίνης 9, Λέρης Κ., Γερονίκος, Κρητικός 17(4), Ζαραβέλης