Τρίτη 23 Απριλίου 2013

Γ.Σ. Φάλαρα-Καρπενησιακός 2013 68-25

Σε περίπατο μετέτρεψε την πρεμιέρα της στο Καρπενήσι η ομάδα των Φαλάρων, η οποία συνέτριψε τον νεοσύστατο Καρπενησιακό με 68-25 και διαφορά 43 πόντων
Ο αγώνας διεξήχθη την Δευτέρα 22 Απριλίου στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου και άρχισε στις 8 το βράδυ. Ήταν στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του 3ου τουρνουά μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου. Τον παρακολούθησαν γύρω στα 100 άτομα.
Τα Φάλαρα κέρδισαν κατά κράτος την μάχη κοντά στο καλάθι και ευτύχησαν να σκοράρουν πολλές φορές μέσα από την ρακέτα. Κέρδισαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και αρκετά φάουλ. Το σκοράρισμα μοιράστηκε σε αρκετούς μπασκετμπολίστες, δείχνοντας ότι έχουν αρκετούς ισάξιους αθλητές. Στα αμυντικά τους καθήκοντα λειτούργησαν καλά, δεχόμενοι μόλις 25 πόντους.
Ο Καρπενησιακός έκανε τραγικό 1ο ημίχρονο, όπου έκανε πολλά λάθη και σημείωσε μόλις 7 πόντους, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ επίθεσης στην διοργάνωση. Είχε αρκετές βεβιασμένες και άστοχες προσπάθειες. Βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος και έσωσε τα προσχήματα σκοράροντας έξω από την γραμμή των 6.25. Έχει αρκετά παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών.
Την επόμενη (2η) αγωνιστική η ομάδα από την Στυλίδα θα παίξει με τον Άτλαντα και οι Καρπενησιώτες με το Μεγάλο Χωριό.

Ο κόσμος
Περίπου 100 άτομα παραβρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση του Καρπενησιακού με τα Φάλαρα Στυλίδας.

Κόουτς ο Κολοκώτσιος

Ο Λάμπρος Κολοκώτσιος του Καρπενησιακού δεν αγωνίστηκε και έδινε οδηγίες από τον πάγκο. Ο 30χρονος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Μάλιστα εξοργίστηκε σε πολλές περιπτώσεις από τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Οδηγίες ο Κώστούλας

Ο Κώστας Κωστούλας των Φαλάρων δεν αγωνίστηκε και έδινε οδηγίες από τον πάγκο.

«25αρης» και ο Καρπενησιακός
Ο νεοσύστατος Καρπενησιακός σκόραρε και αυτός μόλις 25 πόντους και κατέχει το αρνητικό ρεκόρ επίθεσης στην διοργάνωση μαζί με άλλες 3 ομάδες.

Στο 13 Ντινόπουλος και Καγιαράς

Μόνο.. γρουσούζικο δεν αποδείχτηκε το νούμερο 13 για δυο παίκτες των Φαλάρων. Πρώτοι σκόρερ της ομάδας ήταν ο σέντερ Δημήτρης Καγιαράς με 13 και ο υψηλόσωμος Παύλος Ντινόπουλος με 13 επίσης. Έναν πόντο λιγότερο είναι ο γκάνρτ Γιάννης Δημητρίου, συγκεκριμένα σκόραρε 12 πόντους, βάζοντας και το μοναδικό τρίποντο της ομάδας του.

Με 3ποντα ο Ζιάκας

Ο 36χρονος πλέι μέικερ του Καρπενησιακού Πάνος Ζιάκας σκόραρε 9 πόντους με 3 τρίποντα και ήταν ο 1ος σκόρερ της ομάδας του. Τον ακολούθησε ο Φθιωτός γκάρντ Χρήστος Στοφόρος με 4 και έχοντας βάλει 1 τρίποντο.

Αρνητικό ρεκόρ το 7
Ο Καρπενησιακός σκόραρε στα πρώτα 2 10λεπτα μόλις 7 πόντους. Σημειώθηκε ρεκόρ χειρότερης επίθεσης στο πρώτο ημίχρονο στην διοργάνωση.

+19 στο ξεκίνημα
Τα Φάλαρα ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν μεγάλη διαφορά στο 1ο μέρος προηγούμενοι με 21-2 και +19. Τα Φάλαρα προηγήθηκαν με 2-0, ο Κώστας Τσίγκας ισοφάρισε σε 2-2 και εν συνεχεία τα Φάλαρα σκόραραν μέσα από το καλάθι  19 συνεχόμενους πόντους. Ο Κώστας Τσίγκας ανέκοψε όμορφα τον Παύλο Ντινόπουλο της Στυλίδας.

Στο σίδερο και μέσα
Ένα σπάνιο καλάθι σημείωσε στο 1ο μέρος ο Καρπενησιακός. Ο Μάκης Τρίκας σούταρε από το ύψος των βολών η μπάλα πέρασε εκτός ορίων βρήκε στο σίδερο και στο στήριγμα της μπασκέτας και στην συνέχεια κατέληξε στο καλάθι. Το όμορφο και τυχερό αυτό καλάθι δεν μέτρησε ποτέ, αφού η μπάλα βγήκε από το γήπεδο και μπήκε μέσα.

Έπεσε ο ρυθμός

Το δεύτερο 10λεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πάνου Ζιάκα για το 21-5. Τα Φάλαρα συνέχισαν δυνατά και προηγήθηκαν με 30-7. Ο Λάζαρος Σκαρμούτσος (Φωτογραφία) του Καρπενησιακού πέτυχε ένα όμορφο καλάθι και πήρε το χειροκρότημα της κερκίδας.

Ο «ζογκλέρ»… Γ. Στοφόρος

Το χειροκρότημα και τις επευφημίες του κοινού απέσπασε ο Γιώργος Στοφόρος του Καρπενησιακού. Ο 21χονος έκανε αρκετές όμορφες…ζογκλερικές κινήσεις και αρκετά κλεψίματα. Αρκετά κλεψίματα έκανε και ο κατά ένα χρόνο μικρότερος αδερφός του Χρήστος.

3 «στοπ»

Αρκετά όμορφα κοψίματα σημειώθηκαν στην 2η περίοδο. Ο Βαγγέλης Λαϊνάς ανέκοψε τον Κώστα Τσίγκα του Καρπενησιακού και ο Κώστας Μπακογιάννης είπε όχι και έκανε «στοπ» σε σουτ του Γιώργου Στοφόρου. Ο Γιάννης Δημητρίου των Φαλάρων ανέκοψε με νέα τάπα τον Κώστα Τσίγκα.

Στο +41
Τα Φάλαρα κυριάρχησαν πλήρως και στην 3η περίοδο και άνοιξαν αρκετά την διαφορά. Ο Καρπενησιακός πέτυχε μόλις 4 πόντους. Ο Γιάννης Δημητρίου πέτυχε το μοναδικό τρίποντο των νικητών και έκανε το 37-10. Στην συνέχεια ο Κώστας Τζούνης πέτυχε ένα όμορφο καλάθι ανάμεσα σε 3 παίκτες και ανέβασε το σκορ στο 39-10. Ο Παύλος Ντινόπουλος με καλάθι και φάουλ ανέβασε το σκορ στο 46-10 και στο +36 και ο Δημήτρης Καγιαράς με νέο καλάθι και φάουλ ανέβασε το σκορ στο 51-11, με το 10λεπτο να λήγει στο 52-11. Ο Παύλος Ντινόπουλος ανέκοψε όμορφα τον Μάκη Τρίκα.

Αποχώρησαν Τρίκας & Τσίγκας

Ο Καρπενησιακός στην 3η περίοδο έχασε 2 παίκτες, οι οποίοι συμπλήρωσαν 5 φάουλ.  1.53 πριν το τέλος του 10λεπτου ο Μάκης Τρίκας αποχώρησε με 5 φάουλ και 1.12 πριν το τέλος της περιοχής ο Κώστας Τσίγκας συμπλήρωσε και αυτός 5 φάουλ.

Χτύπησε στο ώμο

Ο Χρήστος Αρκουμάνης τραυματίστηκε στον ώμο 4.57 πριν την ολοκλήρωση του 10λεπτου. Οι άνθρωποι του ΕΚΑΒ τον βοήθησαν και του αποκατέστησαν τον ώμο. Ο Αρκουμάνης αγωνίστηκε κανονικά στο τελευταίο 10λεπτο. Ο παίχτης των τυπικά φιλοξενούμενων χειροκροτήθηκε θερμά μόλις σηκώθηκε από το παρκέ από τους φιλάθλους παίρνοντας ψυχολογικό ντοπάρισμα.

Συστάσεις στον πάγκο
Ο διαιτητής Θανάσης Χουσιάδας έκανε συστάσεις στον πάγκο του Καρπενησιακού, καθώς ο Λάμπρος Κολοκώτσιος διαμαρτυρήθηκε για τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Βελτιωμένος ο Καρπενησιακός
Θετική εμφάνιση έκανε στην τελευταία περίοδο ο Καρπενησιακός, που σκόραρε συνολικά 14 πόντους. Τα Φάλαρα έφτασαν εύκολα στο τελικό 68-25.

Αποχώρησαν οι φίλαθλοι
Το δεύτερο ημίχρονο του ματς και ειδικά το τελευταίο 10λεπτο έγιναν με ελάχιστους φιλάθλους. Η πλειοψηφία τους αποχώρησε πρόωρα. Ο Παύλος Ντινόπουλος ανέκοψε σουτ του Γιώργου Στοφόρου.

Αποθέωση για Μπακογιάννη

Ο Ευρυτανικής καταγωγής Κώστας Μπακογιάννης χειροκροτήθηκε έντονα 2.01 πριν το τέλος όπου με 1 εύστοχη βολή πέτυχε το 62-21, αλλά και όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Με 3 φάουλ-Το πρώτο στα 23΄΄
Τα Φάλαρα στην τελευταία περίοδο έκαναν μόλις 3 φάουλ. Το πρώτο φάουλ έγινε 00.23 πριν το τέλος του ματς.

Δυο Time-out …για να φτάσει στους 25
Στο τελευταίο 2λεπτο του ματς ο Λάμπρος Κολοκώτσιος κάλεσε δυο φορές time-out, για να οργανώσει τις επιθέσεις της ομάδας του, ώστε να φτάσει τους 25 πόντους και να  αποφύγει το αρνητικό ρεκόρ. Το 2ο time out το κάλεσε 00.24 πριν την λήξη ανέβασε την μπάλα στο κέντρο, ο Αρκουμάνης κέρδισε φάουλ και με 1 εύστοχη βολή έφτασε στο πολυπόθητο 25.