![](http://3.bp.blogspot.com/-1ubWrkGHnQY/UQlpR9WIr7I/AAAAAAAA4Fo/HryA7XpXT3s/s200/panagiwtou1.jpg)
![](http://3.bp.blogspot.com/-mWQ__Q5NVRU/UQlpWIhHkmI/AAAAAAAA4Fw/pPiM_72bcQM/s200/panagiwtou2.jpg)
Στενή σχέση με την Ευρυτανία έχει ο αξιόλογος και ταλαντούχος δεξιός μπακ του Επαμεινώνδα Λεύκτρων Πάνος Παναγιώτου. Η καταγωγή της μητέρας του είναι από το Τροβάτο του Δήμου Αγράφων και στο πατρικό της ονομάζεται Γαλάνη. Ο νεαρός άσος έχει επισκεφτεί μάλιστα την Ευρυτανία δυο φορές.
Ο 19χρονος (Γεννημένος στις 8-1-1994) διαμένει στα Βάγια Βοιωτίας και είναι η πρώτη του χρονιά στην ομάδα των Λεύκτρων, η οποία διεκδικεί τον τίτλο στο Βοιωτικό πρωτάθλημα. Μετά από 18 αγωνιστικές το συγκρότημα του Βαγγέλη Φράγκα (Παλαιός προπονητής των μικτών Βοιωτίας) βρίσκεται στην 3η θέση με 37 βαθμούς, 7 πίσω από την πρώτη Ένωση Άσπρα/Σπίτια και 5 από τις δεύτερες Πλαταιές. Ο Παναγιώτου έχει σκοράρει 1 τέρμα και είναι βασικό στέλεχος, έχοντας καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια στο δεξί άκρο της άμυνας, αν και ξεκίνησε ως δεξί χαφ. Πέρυσι αγωνίστηκε στην ίδια κατηγορία με τον Παναλίαρτο, πετυχαίνοντας 3 συνολικά τέρματα. Με την ομάδα της Αλιάρτου μάλιστα πλησίασε την άνοδο στην Δ΄ Εθνική, τερματίζοντας μια σαιζόν στην 2η θέση, ενώ πέρυσι στην 6η θέση και έχοντας ο σύλλογος αντιμετωπίσει οικονομικά προβλήματα. Συνεργάστηκε την περασμένη σαιζόν αρχικά με τον Γιάννη Καντά και εν συνεχεία με τον Τάκη Πλατή.
Ο 19χρονος άρχισε την καριέρα του το 2006 από τον Παμβαγιακό, ενώ την σαιζόν 2008-2009 αγωνίστηκε με την συγκεκριμένα ομάδα στην Β΄ Κατηγορία για μισή χρονιά. Συνέχισε στους νέους του Λεβαδειακού και εν συνεχεία στον Παναλίαρτο και στα Λεύκτρα, που ανήκει φέτος.
Να τονιστεί ξανά πως από το Τροβάτο είναι η καταγωγή και των δυο γονιών του περυσινού του συμπαίχτη Παναγιώτη Μαγγόγια, για τον οποίο έχουμε αναφερθεί σε παλαιότερο μας αφιέρωμα (http://evrytaniasport.blogspot.gr/2013/01/blog-post_3.html).
Ο Πάνος Παναγιώτου θέλησε να ευχαριστήσει μέσω του ''Evrytania Sport'' τον 36χρονο περυσινό προπονητή του στον Παναλίαρτο Γιάννη Καντά (Φωτογραφία), ο οποίος τον βοήθησε σημαντικά στην καριέρα του. Ο κ. Καντάς εργαζόταν μέχρι πριν λίγο καιρό στην Κόρινθο (Την ανέβασε μάλιστα στην Football League 2) και είναι ο πρόεδρος του συνδέσμου προπονητών Βοιωτίας.
![](http://2.bp.blogspot.com/-50vmx3AD33w/UM87Ko83pjI/AAAAAAAAySs/DiDcoofA2M0/s1600/foukas2.gif)
![](https://lh4.googleusercontent.com/-dmNt480ItOY/TXu7bYrnkCI/AAAAAAAAAiQ/MZTVfGmEhkI/s1600/heaventel.gif)
![](https://lh6.googleusercontent.com/-8gMB5zwdK_o/TTiLHAMJS-I/AAAAAAAAAI8/uyDV84INyJc/s1600/xrysikos-diafhm.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-lU2PK3aftMY/TrxPF8c5hkI/AAAAAAAAF4E/gB3TklBFnzE/s1600/antigonitel1.jpg)