Δευτέρα 25 Ιουνίου 2012

Αφιέρωμα στον Αίολο (2011-2012)

Στους τίτλους επέστρεψε το συγκρότημα του Προφήτη Ηλία. Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό απέναντι στα Άγραφα με χρυσό σκόρερ τον Μιχάλη Νούλα στις καθυστερήσεις πανηγύρισε πρωτάθλημα έπειτα από 13 «στείρα» χρόνια (!).
Ωστόσο η συνέχεια στα Play Off ανόδου στο περιφερειακό πρωτάθλημα δεν ήταν η ανάλογη και οι πρωταθλητές Ευρυτανίας τερμάτισαν στην τελευταία θέση χωρίς να αποσπάσουν βαθμό. Ως εκ τούτου οι πρωταθλητές θα αγωνίζονται την νέα χρονιά εκ νέου στην Α΄ Ευρυτανίας.
Η ομάδα του Νίκου Τριανταφυλλόπουλου ενισχυμένη σημαντικά τον Ιανουάριο με 5 συνολικά αποκτήματα (Τζόνι, Νικολάου, Τζέϊμς, Στερόπουλος, Γραβιάς) έκανε την έκπληξη στους τελικούς των Play Off κόντρα στα Άγραφα ανατρέποντας όλα τα προγνωστικά. Το καλοκαίρι είχε αποκτήσει μεταξύ άλλων σημαντικούς επίσης ποδοσφαιριστές (Τσουκαλάς, Τσιλίκας, Χρυσικός).
Ο Αίολος τερμάτισε 3ος στην κανονική διάρκεια, ωστόσο με το κανονισμό του εκτός έδρας γκολ που ίσχυσε για πρώτη φορά φέτος προκρίθηκε στους τελικούς και κατέκτησε και τον τίτλο.
Στα ημιτελικά απέκλεισε την Κρέντη (1-1 εντός, 2-2 εκτός) και στον τελικό πήρε το 3ο πρωτάθλημα της ιστορίας του αντιμετωπίζοντας στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου τα Άγραφα (0-1 εντός, 2-3 εκτός), έχοντας με το..μέρος του ξανά τα εκτός έδρας τέρματα!
Στα μπαράζ ανόδου ο Αίολος κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα Δομοκού, τον Ευβοϊκό Αγίου Νικολάου και τον Παρνασσό Αράχωβας. Κατέλαβε την 4η θέση του 7ου ομίλου με 0 βαθμούς και τέρματα 3-22.
Στο κύπελλο Ευρυτανίας οι «κιτρινόμαυροι» αποκλείστηκαν στα προημιτελικά, αφού ηττήθηκαν από τον ΑΠΟΚ με 2-4.
Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η πρώτη σεζόν του Ταξιάρχη Χρυσικού στον Προεδρικό θώκο του ιστορικού συλλόγου. Πλήρως επιτυχημένη είναι και η πορεία του τεχνικού Νίκου Τριανταφυλλόπουλου που έχοντας 1,5 χρόνο στην τεχνική ηγεσία έβγαλε την ομάδα από την αφάνεια.
Κορυφαία στιγμή του Αίολου ήταν αναμφισβήτητα η «επική» ανατροπή στον τελικό με τα Άγραφα, ενώ στα αρνητικά συγκαταλέγονται η παράξενη…εξαφάνιση στο τέλος της χρονιάς των Νιγηριανών  Τζόνι και Τζεϊμς και η παρουσία της ομάδας στα μπαράζ ανόδου.

Αίολος-Κεράσοβο 2-0 (2 Ράικος Γ.)
Φραγκίστα-Αίολος 0-4 (Μπούκας, Τσιλίκας, Χρυσικός, Δαράβαλης)
Αίολος-Ραπτόπουλο 4-1 (2 Κορέντζελος, Τσιλίκας, Χρυσικός)
Αίολος-Ποταμιά 2-1 (Νούλας Μ., Χρυσικός)
Κρέντη-Αίολος 1-1 (Τσουκαλάς)
Αίολος-Μυρίκη 3-0 (Μπούκας, Νούλας Ο., Κατσαρής)
Απεραντιακός-Αίολος 0-3 α.α.
Αίολος-Άγραφα 0-4
Αίολος-Άγιος Προκόπιος 9-1 (3 Τζόνι, 2 Νούλας Μ., 2 Τσιλίκας, Μπούκας, Νικολάου)
Κεράσοβο-Αίολος 1-3 (3 Τζόνι)
Αίολος-Φραγκίστα 6-0 (2 Τζόνι, 2 Αλί, Χρυσικός, Τσιλίκας)
Ραπτόπουλο-Αίολος 0-4 (2 Αλί, Τσουκαλάς, Κατσαρής)
Ποταμιά-Αίολος 1-0

Play off
Αίολος-Κρέντη 1-1 (Αλί)
Κρέντη-Αίολος 2-2 (2 Τζόνι)
Αίολος-Άγραφα 0-1
Άγραφα-Αίολος 2-3 (Τζόνι, Κορέντζελος, Νούλας Μ.)

Τα αποτελέσματα του στα Play Off ανόδου
Αίολος-Αχιλλέας Δομοκού 1-4 (Νούλας Μ.)
Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Αίολος 5-0
Παρνασσός Αράχωβας-Αίολος 4-0
Αχιλλέας Δομοκού-Αίολος 3-0
Αίολος-Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 1-2 (Κορέντζελος)
Αίολος-Παρνασσός Αράχωβας 1-4 (Τσιλίκας)

Τα αποτελέσματα του στο Κύπελλο ΕΠΣΕ
Αίολος-ΑΠΟΚ Βελούχι 2-4 (Ράικος Ν., Τσουκαλάς)

Οι ποδοσφαιριστές του Αιόλου με νούμερα
(Ποδοσφαιριστής/Θέση/Συμμετοχές-Γκολ Πρωτάθλημα, Συμμετοχές-Γκολ Play Off ανόδου/ /Συμμετοχές-Γκολ Κύπελλο)